Reklama

Święto Ofiarowania Pańskiego

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej Świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Polska wieś nazwała ją świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Poświęcone 2 lutego świece, wiadomy znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach, kiedy tylko interwencja Opatrzności mogła pomóc: podczas burzy stawiano te świece w oknach: stąd nazwa - gromnice. Blask Chrystusowego światła wydobył ludzkość z mroku grzechu i beznadziei, a płomyczek świecy poświęconej w dniu ofiarowania ma o tym przypominać.
W tym dniu, w katedrze łomżyńskiej o godz. 12 00 odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, przewodniczył jej bp Stanisław Stefanek. W Eucharystii udział wzięli: bp Tadeusz Zawistowski, siostry zakonne, seminarzyści i bracia zakonni. Mszę św. rozpoczęła procesja osób konsekrowanych. Biskup Stanisław we wstępie do Eucharystii podkreślił, że: „Świadectwo życia konsekrowanego opartego na realizacji zasad ubóstwa i posłuszeństwa zawsze jest obecne we wspólnocie Kościoła dzięki złożonym ślubom”.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup odwołał się do słów Ewangelii. Przypomniał, że: „Dzień ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jest w sposób symboliczny związany z życiem konsekrowanym. Liturgia ukazuje nam oczekiwanego Mesjasza, który według wizji Malachiasza, przychodzi jak ogień złotnika i ług farbiarza”. Zachęcał, aby współczesny człowiek mógł odczytać w tekście Malachiaszowym rady ewangeliczne, które są lekarstwem na pożądliwość ciała, oczu i pychę żywota. Są to największe zagrożenia współczesności, które negatywnie wpływają na poziom życia etycznego. Bp Stefanek przypominając fragment o wprowadzeniu do świątyni Mesjasza, o którym starzec Symeon mówił, że jest „zbawieniem ludzi, dumą Judy i światłem narodów”, wskazał na uosobioną, absolutną świętość Boga. Jezus przyjął cielesną naturę ludzką, aby swoim cierpieniem zadośćuczynić za grzechy świata. „To jest najprawdziwsze zjednoczenie się z nami Pana Boga”. Uświadomił nam, że najpiękniejszą odpowiedzią na zawarcie z nami przymierza jest całkowite oddanie się Bogu w akcie konsekracji, który jest jednocześnie darem i wyzwaniem. Prorokini Anna, jako prawdziwy wzór do naśladowania, powinna pomóc spełniać się w pełnym wymiarze duchowej służby.
Podsumowując obecną sytuację Ksiądz Biskup ubolewał nad tym, że dobre imię Kościoła jest stale profanowane, a problemy na poziomie antropologicznym, urastają do rozmiaru gigantycznych tragedii.
Po homilii wszyscy zebrani modlili się za członków zakonnych wspólnot. Po Komunii Świętej przedstawiciele Zakonów odnowili śluby i podziękowali biskupowi Stanisławowi za dotychczasową opiekę duchową, prosząc jednocześnie o dalsze modlitewne wsparcie. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na uroczysty obiad do Wyższego Seminarium Duchownego. Każdy z uczestników otrzymał od Pasterza diecezji List apostolski o Eucharystii Ojca Świętego Jana Pawła II Mane Nobiscum Domine.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki złożył wniosek o wotum zaufania

2020-06-04 12:27

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Polacy nie potrzebują waszego pieniactwa, nie potrzebują awantur - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zwracając się do opozycji. Polacy potrzebują stabilności i spokoju, potrzebują działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej - podkreślił.

Premier w czwartek w Sejmie mówił, że Polacy obecnie potrzebują przede wszystkim skuteczności, sprawiedliwości i działań realnie wpływających na rzeczywistość zdrowotną i gospodarczą.

Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Sejmie, zwracając się do opozycji.

Premier złożył w czwartek wniosek o udzielenie jego rządowi wotum zaufania. Sejmowej debacie przysłuchuje się prezydent Andrzej Duda.

Morawiecki powiedział, że w ostatnich dniach rozmawiał z prezydentem, a on zaproponował, "żeby przeciąć ten festiwal awantur", który - według niego - próbuje urządzać opozycja. "I żeby po prostu powiedzieć +sprawdzam+ - jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - raz odwoływanie pana premiera Sasina, dzisiaj ministra Szumowskiego, a zapowiadacie odwoływanie pana ministra Ziobry, pana ministra Kamińskiego" - mówił premier.

W jego ocenie to są "sztuczki polityczne, które mają przykryć naszą rzeczywistość". "A rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od trzydziestu lat. I dajcie nam działać, nie przeszkadzajcie" - podkreślał, zwracając się do opozycji.

Szef rządu powiedział też, że pięć lat temu doszło do "fundamentalnej zmiany", a "drzwi do tej dobrej zmiany otworzył prezydent Andrzej Duda". "Bardzo dziękujemy panie prezydencie" - zaznaczył Morawiecki, kierując swe słowa do głowy państwa.

Dodał, że "dobra zmiana" była realizowana w ramach nowej polityki społecznej i gospodarczej - najpierw przez gabinet Beaty Szydło, a później przez niego i jego rząd. "To zupełnie nowa polityka, która miała na celu przesunąć tę zwrotnicę rozwoju, zwrotnicę modernizacji w kierunku zwykłego człowieka. I to zrobiliśmy" - zaznaczył Morawiecki, dziękując Beacie Szydło i Andrzejowi Dudzie.

"W takich okolicznościach, w jakich jesteśmy, Polacy nie potrzebują waszych awantur, nie potrzebują jałowych dyskusji, które wzbudzacie, nie potrzebują również tematów zastępczych, które przywołujecie po to, żeby przykryć waszą nieudolność. Nie potrzebują też Polacy waszego pieniactwa, nie potrzebują awantur. Polacy potrzebują stabilności i spokoju, potrzebują działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej" - powiedział premier, zwracając się do opozycji.

"Niespełna osiem miesięcy temu Polacy zadecydowali (...), żeby złożyć los Polski na kolejne cztery lata w ręce rządów Zjednoczonej Prawicy. Zadecydowali w wyborach, które były bezprecedensowe - frekwencja 61,7 proc. i najwyższa liczba głosów i procentowo w wyborach parlamentarnych, i również w wartościach bezwzględnych. Ponad 8 mln głosów na rzecz Zjednoczonej Prawicy" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję