Reklama

Święto Ofiarowania Pańskiego

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej Świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Polska wieś nazwała ją świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Poświęcone 2 lutego świece, wiadomy znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach, kiedy tylko interwencja Opatrzności mogła pomóc: podczas burzy stawiano te świece w oknach: stąd nazwa - gromnice. Blask Chrystusowego światła wydobył ludzkość z mroku grzechu i beznadziei, a płomyczek świecy poświęconej w dniu ofiarowania ma o tym przypominać.
W tym dniu, w katedrze łomżyńskiej o godz. 12 00 odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, przewodniczył jej bp Stanisław Stefanek. W Eucharystii udział wzięli: bp Tadeusz Zawistowski, siostry zakonne, seminarzyści i bracia zakonni. Mszę św. rozpoczęła procesja osób konsekrowanych. Biskup Stanisław we wstępie do Eucharystii podkreślił, że: „Świadectwo życia konsekrowanego opartego na realizacji zasad ubóstwa i posłuszeństwa zawsze jest obecne we wspólnocie Kościoła dzięki złożonym ślubom”.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup odwołał się do słów Ewangelii. Przypomniał, że: „Dzień ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jest w sposób symboliczny związany z życiem konsekrowanym. Liturgia ukazuje nam oczekiwanego Mesjasza, który według wizji Malachiasza, przychodzi jak ogień złotnika i ług farbiarza”. Zachęcał, aby współczesny człowiek mógł odczytać w tekście Malachiaszowym rady ewangeliczne, które są lekarstwem na pożądliwość ciała, oczu i pychę żywota. Są to największe zagrożenia współczesności, które negatywnie wpływają na poziom życia etycznego. Bp Stefanek przypominając fragment o wprowadzeniu do świątyni Mesjasza, o którym starzec Symeon mówił, że jest „zbawieniem ludzi, dumą Judy i światłem narodów”, wskazał na uosobioną, absolutną świętość Boga. Jezus przyjął cielesną naturę ludzką, aby swoim cierpieniem zadośćuczynić za grzechy świata. „To jest najprawdziwsze zjednoczenie się z nami Pana Boga”. Uświadomił nam, że najpiękniejszą odpowiedzią na zawarcie z nami przymierza jest całkowite oddanie się Bogu w akcie konsekracji, który jest jednocześnie darem i wyzwaniem. Prorokini Anna, jako prawdziwy wzór do naśladowania, powinna pomóc spełniać się w pełnym wymiarze duchowej służby.
Podsumowując obecną sytuację Ksiądz Biskup ubolewał nad tym, że dobre imię Kościoła jest stale profanowane, a problemy na poziomie antropologicznym, urastają do rozmiaru gigantycznych tragedii.
Po homilii wszyscy zebrani modlili się za członków zakonnych wspólnot. Po Komunii Świętej przedstawiciele Zakonów odnowili śluby i podziękowali biskupowi Stanisławowi za dotychczasową opiekę duchową, prosząc jednocześnie o dalsze modlitewne wsparcie. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na uroczysty obiad do Wyższego Seminarium Duchownego. Każdy z uczestników otrzymał od Pasterza diecezji List apostolski o Eucharystii Ojca Świętego Jana Pawła II Mane Nobiscum Domine.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Trump będzie pierwszym prezydentem który weźmie udział w Marszu dla życia

2020-01-23 15:37

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Wikimedia Commons

Jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii Donald Trump będzie osobiście uczestniczyć w "Marszu dla Życia" w Waszyngtonie. „Do zobaczenia w piątek”, napisał na Twitterze i podłączył link do strony wydarzenia.

Obecność prezydenta na jutrzejszym marszu potwierdziła Jeanne Monahan Mancini, główna organizatorka „March for Life” zaznaczając, że udział prezydenta w "Marszu dla życia” jest „wielkim zaszczytem”. Przypomniała, że w 2018 r. Donald Trump zwrócił się w przesłaniu wideo do uczestników 45. edycji Marszu w Waszyngtonie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Doroczne marsze organizowane są także między innymi w Chicago, Los Angeles, czy San Francisco. Wszystkie w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju, Wtedy to Sąd Najwyższy głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm przeforsował ustawę zezwalającą na przerywanie ciąży i obowiązującą w całym kraju.

"Marsz dla życia" ma poparcie biskupów katolickich USA i przywódców wielu innych grup wyznaniowych. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym roku spodziewanych jest setki tysięcy uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca do uczczenia pamięci ofiar Holokaustu

2020-01-24 12:28

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Holocaust

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

W związku ze zbliżającymi się obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu abp Marek Jędraszewski zachęca wiernych Archidiecezji Krakowskiej do zapalenia świecy w oknie każdego domu 27 stycznia o godz. 18.00.

Akcja „Światło Pamięci” ma na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nietolerancją religijną i etniczną. Jest ona adresowana do wszystkich tych, którym bliskie są podstawowe prawa człowieka – prawo do życia i wolności, bez względu na różnice rasowe i wyznaniowe.

Skierowana do wiernych Archidiecezji Krakowskiej zachęta, aby zapalić świecę w oknie każdego domu 27 stycznia o godz. 18.00, stanowi odpowiedź na apel wystosowany w tej sprawie przez Fundację Shalom.

27 stycznia, rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady Auschwitz, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję