Reklama

IX Dzień Życia Konsekrowanego

Wasze świadectwo jest dziś konieczne

Już po raz dziewiąty Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego - w kalendarzu liturgicznym święto Ofiarowania Pańskiego, a w polskiej tradycji dzień oddany Matce Bożej Gromnicznej - w świątyniach i kaplicach zakonnych zgromadziły się rzesze tych kobiet i mężczyzn, którzy Bogu na wyłączność ofiarowali swoje życie, a dar ich został uroczyście przyjęty w akcie publicznej konsekracji. Wszyscy oni, w blasku świec i w obecności pasterzy Kościoła, odnowili w tym dniu swoje przyrzeczenia i podziękowali Bogu za dar powołania. W archidiecezji łódzkiej centralna celebracja IX Dnia Życia Konsekrowanego miała miejsce w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego. Słowo wprowadzające wygłosił ks. Aleksander Janeczek, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. We wspólnocie modlitewnej z wdzięcznością przyjęto tego dnia obecność m. Jolanty Olech, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK i przewodniczącej Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Oprawę muzyczną Liturgii zapewniła schola sióstr urszulanek. Posługę przy ołtarzu pełnili klerycy WSD w Łodzi, a do koncelebry z Księdzem Arcybiskupem stanęli kapłani z wielu różnych zakonów i zgromadzeń. Po raz pierwszy byli w tym gronie Ojcowie Dominikanie, którzy w 2004 r. dołączyli do łódzkiej rodziny zakonnej, liczącej obecnie 27 zgromadzeń żeńskich i 17 męskich.
W homilii Metropolita łódzki zwrócił się do licznych reprezentacji zakonów i zgromadzeń habitowych i bezhabitowych, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich i wdów konsekrowanych. Nawiązał do obchodzonego obecnie w Kościele Roku Eucharystii. Przypomniał, że wszyscy w tym czasie wezwani są do ponownego odkrycia jak wielkim darem dla Kościoła jest możliwość obcowania z Bogiem w tym sakramencie. „Także i Wy, Bracia i Siostry obdarowani konsekracją, jesteście zaproszeni do kontemplowania Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka - powiedział abp Władysław Ziółek. - Jesteście zaproszeni do doświadczenia Jego cudownej obecności. (...) Wasze konsekrowane życie winno być naznaczone kontemplacją Chrystusa. On jest rzeczywiście obecny w swoim Słowie i sakramentach, w sposób szczególny zaś w Eucharystii. Żyje w swoim Kościele, jest obecny we wspólnocie tych, którzy jednoczą się w Jego imię. Staje przed nami w każdej osobie, utożsamiając się w sposób szczególny z najmniejszymi, z biednymi, z tymi, którzy cierpią i są w potrzebie. Wychodzi na spotkanie w każdym wydarzeniu radosnym i smutnym, w próbie i w radości, w cierpieniu i w chorobie, ukazuje swoje Oblicze w codziennym życiu. Jak Go rozpoznać? Potrzebne jest spojrzenie wiary, wypływające z zażyłości ze Słowem Bożym, z życia sakramentalnego, z modlitwy, a przede wszystkim z praktykowania miłości, ponieważ tylko miłość pozwala nam ujrzeć i poznać Mistrza. Eucharystia jest uprzywilejowanym i najważniejszym miejscem, gdzie można kontemplować Oblicze Chrystusa, ale trzeba najpierw nauczyć się słuchać Słowa Bożego, aby stawało się ono żywym spotkaniem (...). Przyjmijcie Słowo Boże, rozważajcie je i nad Nim medytujcie, ale starajcie się czynić to razem, we wspólnocie braci i sióstr, razem uczcie się według Niego żyć, razem dzielcie się doświadczeniami, które z Niego wypływają. Tylko w ten sposób Słowo Pana staje się podstawą jedności Waszych wspólnot i zachętą do ustawicznej odnowy”.
Ksiądz Arcybiskup przypomniał też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II o Eucharystii jako źródle więzi wspólnotowych i komunii, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat. Każde sprawowanie Liturgii musi stawać się okazją do odnowienia zobowiązania oddawania życia za drugiego człowieka poprzez wzajemne przyjmowanie siebie i przez służbę. To jest główna droga do przyszłości życia i świadectwa rodzin zakonnych, w których realizują się indywidualne powołanie do świętości i misja. „Życie zakonne - podkreślił abp Władysław Ziółek - nie poszukuje pochwał i ludzkiego uznania; jedyną zapłatą jest radość, wypływająca z pracy w służbie Królestwa Bożego. Świadectwo takiego życia jest dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczne”.
W imieniu wspólnot zakonnych podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za sprawowanie Liturgii i pasterskie wskazówki przekazali: przeor o. Ambroży Maria Pietrzkiewicz, bonifrater oraz s. Lucyna Witczak, służebniczka Najświętszej Maryi Panny, przewodnicząca Komisji ds. Zakonów Żeńskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME 2021 - Polska przed realną szansą awansu do 1/8 finału

2021-06-22 12:30

[ TEMATY ]

sport

Euro 2020

PAP

Polscy piłkarze, podbudowani remisem 1:1 z Hiszpanią, staną w środę przed szansą awansu do 1/8 finału mistrzostw Europy. Muszą pokonać w Sankt Petersburgu Szwecję, pewną już dalszego udziału w turnieju. Początek o godz. 18. O tej samej porze Hiszpania zagra w Sewilli ze Słowacją.

Nastroje wśród polskich kibiców w trakcie ME 2021 są bardzo zmienne. Po przegranym 1:2 meczu ze Słowakami w Sankt Petersburgu pojawiło się duże zwątpienie, a na kadrę Paulo Sousy spłynęła fala ostrej krytyki.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: spotkanie odpowiedzialnych za diakonat stały w Polsce

2021-06-22 18:23

[ TEMATY ]

diakon stały

ekai.pl

Z inicjatywy Komisji Duchowieństwa KEP w Gnieźnie odbyło się dziś pierwsze spotkanie kapłanów odpowiedzialnych w diecezjach za formację stałych diakonów.

Sesji z udziałem około 20 duchownych przewodniczył abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.

CZYTAJ DALEJ

Przed szczytem UE w Brukseli Kościół apeluje o odbudowę społeczną po pandemii

2021-06-22 19:32

[ TEMATY ]

Kościół

Unia Europejska

Bruksela

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Przed rozpoczynającym się w Brukseli szczytem Unii Europejskiej Kościół katolicki zaapelował o szybkie uruchomienia pomocy finansowej na rzecz sprawiedliwej społecznie, ekologicznej i opartej na wspólnym udziale odbudowy po pandemii.

Rządy krajów członkowskich powinny dopilnować, aby fundusze dotarły do najbardziej potrzebujących, co pomoże zapobiec „dwóm prędkościom wychodzenia z kryzysu”, powiedział 22 czerwca w Brukseli ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE - Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Wezwał on również do podjęcia działań w zakresie polityki handlowej mających na celu poprawę światowej kampanii szczepień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję