Reklama

IX Dzień Życia Konsekrowanego

Wasze świadectwo jest dziś konieczne

Jolanta Kamyk
Edycja łódzka 8/2005

Już po raz dziewiąty Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego - w kalendarzu liturgicznym święto Ofiarowania Pańskiego, a w polskiej tradycji dzień oddany Matce Bożej Gromnicznej - w świątyniach i kaplicach zakonnych zgromadziły się rzesze tych kobiet i mężczyzn, którzy Bogu na wyłączność ofiarowali swoje życie, a dar ich został uroczyście przyjęty w akcie publicznej konsekracji. Wszyscy oni, w blasku świec i w obecności pasterzy Kościoła, odnowili w tym dniu swoje przyrzeczenia i podziękowali Bogu za dar powołania. W archidiecezji łódzkiej centralna celebracja IX Dnia Życia Konsekrowanego miała miejsce w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego. Słowo wprowadzające wygłosił ks. Aleksander Janeczek, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. We wspólnocie modlitewnej z wdzięcznością przyjęto tego dnia obecność m. Jolanty Olech, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK i przewodniczącej Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Oprawę muzyczną Liturgii zapewniła schola sióstr urszulanek. Posługę przy ołtarzu pełnili klerycy WSD w Łodzi, a do koncelebry z Księdzem Arcybiskupem stanęli kapłani z wielu różnych zakonów i zgromadzeń. Po raz pierwszy byli w tym gronie Ojcowie Dominikanie, którzy w 2004 r. dołączyli do łódzkiej rodziny zakonnej, liczącej obecnie 27 zgromadzeń żeńskich i 17 męskich.
W homilii Metropolita łódzki zwrócił się do licznych reprezentacji zakonów i zgromadzeń habitowych i bezhabitowych, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich i wdów konsekrowanych. Nawiązał do obchodzonego obecnie w Kościele Roku Eucharystii. Przypomniał, że wszyscy w tym czasie wezwani są do ponownego odkrycia jak wielkim darem dla Kościoła jest możliwość obcowania z Bogiem w tym sakramencie. „Także i Wy, Bracia i Siostry obdarowani konsekracją, jesteście zaproszeni do kontemplowania Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka - powiedział abp Władysław Ziółek. - Jesteście zaproszeni do doświadczenia Jego cudownej obecności. (...) Wasze konsekrowane życie winno być naznaczone kontemplacją Chrystusa. On jest rzeczywiście obecny w swoim Słowie i sakramentach, w sposób szczególny zaś w Eucharystii. Żyje w swoim Kościele, jest obecny we wspólnocie tych, którzy jednoczą się w Jego imię. Staje przed nami w każdej osobie, utożsamiając się w sposób szczególny z najmniejszymi, z biednymi, z tymi, którzy cierpią i są w potrzebie. Wychodzi na spotkanie w każdym wydarzeniu radosnym i smutnym, w próbie i w radości, w cierpieniu i w chorobie, ukazuje swoje Oblicze w codziennym życiu. Jak Go rozpoznać? Potrzebne jest spojrzenie wiary, wypływające z zażyłości ze Słowem Bożym, z życia sakramentalnego, z modlitwy, a przede wszystkim z praktykowania miłości, ponieważ tylko miłość pozwala nam ujrzeć i poznać Mistrza. Eucharystia jest uprzywilejowanym i najważniejszym miejscem, gdzie można kontemplować Oblicze Chrystusa, ale trzeba najpierw nauczyć się słuchać Słowa Bożego, aby stawało się ono żywym spotkaniem (...). Przyjmijcie Słowo Boże, rozważajcie je i nad Nim medytujcie, ale starajcie się czynić to razem, we wspólnocie braci i sióstr, razem uczcie się według Niego żyć, razem dzielcie się doświadczeniami, które z Niego wypływają. Tylko w ten sposób Słowo Pana staje się podstawą jedności Waszych wspólnot i zachętą do ustawicznej odnowy”.
Ksiądz Arcybiskup przypomniał też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II o Eucharystii jako źródle więzi wspólnotowych i komunii, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat. Każde sprawowanie Liturgii musi stawać się okazją do odnowienia zobowiązania oddawania życia za drugiego człowieka poprzez wzajemne przyjmowanie siebie i przez służbę. To jest główna droga do przyszłości życia i świadectwa rodzin zakonnych, w których realizują się indywidualne powołanie do świętości i misja. „Życie zakonne - podkreślił abp Władysław Ziółek - nie poszukuje pochwał i ludzkiego uznania; jedyną zapłatą jest radość, wypływająca z pracy w służbie Królestwa Bożego. Świadectwo takiego życia jest dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczne”.
W imieniu wspólnot zakonnych podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za sprawowanie Liturgii i pasterskie wskazówki przekazali: przeor o. Ambroży Maria Pietrzkiewicz, bonifrater oraz s. Lucyna Witczak, służebniczka Najświętszej Maryi Panny, przewodnicząca Komisji ds. Zakonów Żeńskich.

Reklama

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek zachęcił Polaków do dzielenia się z potrzebującymi

2019-08-21 10:41

st (KAI) / Watykan

Do naśladowania Apostołów i ducha, jakim żył Kościół pierwszych wieków - konkretnych gestów dzielenia się z potrzebującymi - zachęcił Ojciec Święty pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

disha1980/fotolia.com

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, wasze pielgrzymowanie do Rzymu, do grobów Apostołów i świętych, jest okazją, by ponownie przyjąć ich świadectwo i uczyć się jak żyć z oddaniem Chrystusowi i braciom w duchu komunii miłości. Wy również dajcie przykład braterskiej wrażliwości i hojności, przez konkretne gesty dzielenia się z potrzebującymi. Niech Pan wam błogosławi! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Temat dzisiejszej katechezy brzmi: „Wszystko mieli wspólne”. Ten zapis z Dziejów Apostolskich odnosi się do wspólnoty chrześcijańskiej, która rodzi się z wylania Ducha Świętego i rozwija się dzięki zaczynowi dzielenia się między braćmi i siostrami w Chrystusie.

Istnieje pewien dynamizm solidarności, który buduje Kościół jako rodzinę Bożą, jako doświadczenie koinonii. To greckie słowo oznacza „oddanie do wspólnego użytku”, „dzielenie się”, „przekazywanie, udział w czymś”. W pierwotnym Kościele koinonia odnosi się przede wszystkim do uczestnictwa w Ciele i Krwi Chrystusa, co przekłada się na braterską jedność, a zatem także na oddanie dóbr do wspólnego użytku i zbieranie pieniędzy na składkę na rzecz Kościoła-matki w Jerozolimie (por. Rz 12,13; 2 Kor 8–9).

Koinonia staje się nowym sposobem relacji między uczniami Pana. Więź z Chrystusem ustanawia więź między braćmi, która zespala i wyraża się także w komunii dóbr materialnych. Mocni wspierają słabych (por. Rz 15, 1) i nikt nie doświadcza ubóstwa, które poniża i oszpeca ludzką godność. Konkretny przykład dzielenia się i wspólnoty dóbr pochodzi ze świadectwa Barnaby: posiada on pole i sprzedaje je, aby przekazać dochody apostołom (por. Dz 4,36-37). Ale obok jego pozytywnego przykładu pojawia się inny, negatywny: Ananiasz i jego żona Safira, sprzedawszy kawałek ziemi, postanawiają przekazać tylko jedną część apostołom, a drugą zatrzymać dla siebie (por. Dz 5, 1-2). Ta postawa – określona przez św. Jana Chryzostoma jako prawdziwe „świętokradztwo” (Homilia na Dzieje Apostolskie, 12) – sprowadza na nich śmierć. Brak szczerości w dzieleniu się oznacza bowiem kultywowanie hipokryzji, oddalenie od prawdy, samolubstwo, gaszenie ognia wspólnoty i wprowadza w chłód śmierci wewnętrznej. Niech Pan ześle na nas swego Ducha komunii, który jest niezbywalnym wyrazem natury Kościoła, czułej matki wszystkich, zwłaszcza najuboższych.

W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi: pielgrzymi z parafii Miłosierdzia Bożego w Sasinie (diec. pelplińska); z parafii św. Bogumiła w Kole (diec. włocławska); Dzieci i młodzież z parafii Matki Bożej Królowej Rodzin z Białki (arch. krakowska); Grupa młodzieży – laureatów konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II; Grupa pielgrzymkowa z Biura Pielgrzymkowego Santiago ze Szczecina; Pielgrzymi z Polskiego Związku Niewidomych z Ełku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem