Reklama

IX Dzień Życia Konsekrowanego

Wasze świadectwo jest dziś konieczne

Już po raz dziewiąty Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego - w kalendarzu liturgicznym święto Ofiarowania Pańskiego, a w polskiej tradycji dzień oddany Matce Bożej Gromnicznej - w świątyniach i kaplicach zakonnych zgromadziły się rzesze tych kobiet i mężczyzn, którzy Bogu na wyłączność ofiarowali swoje życie, a dar ich został uroczyście przyjęty w akcie publicznej konsekracji. Wszyscy oni, w blasku świec i w obecności pasterzy Kościoła, odnowili w tym dniu swoje przyrzeczenia i podziękowali Bogu za dar powołania. W archidiecezji łódzkiej centralna celebracja IX Dnia Życia Konsekrowanego miała miejsce w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego. Słowo wprowadzające wygłosił ks. Aleksander Janeczek, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. We wspólnocie modlitewnej z wdzięcznością przyjęto tego dnia obecność m. Jolanty Olech, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK i przewodniczącej Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Oprawę muzyczną Liturgii zapewniła schola sióstr urszulanek. Posługę przy ołtarzu pełnili klerycy WSD w Łodzi, a do koncelebry z Księdzem Arcybiskupem stanęli kapłani z wielu różnych zakonów i zgromadzeń. Po raz pierwszy byli w tym gronie Ojcowie Dominikanie, którzy w 2004 r. dołączyli do łódzkiej rodziny zakonnej, liczącej obecnie 27 zgromadzeń żeńskich i 17 męskich.
W homilii Metropolita łódzki zwrócił się do licznych reprezentacji zakonów i zgromadzeń habitowych i bezhabitowych, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich i wdów konsekrowanych. Nawiązał do obchodzonego obecnie w Kościele Roku Eucharystii. Przypomniał, że wszyscy w tym czasie wezwani są do ponownego odkrycia jak wielkim darem dla Kościoła jest możliwość obcowania z Bogiem w tym sakramencie. „Także i Wy, Bracia i Siostry obdarowani konsekracją, jesteście zaproszeni do kontemplowania Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka - powiedział abp Władysław Ziółek. - Jesteście zaproszeni do doświadczenia Jego cudownej obecności. (...) Wasze konsekrowane życie winno być naznaczone kontemplacją Chrystusa. On jest rzeczywiście obecny w swoim Słowie i sakramentach, w sposób szczególny zaś w Eucharystii. Żyje w swoim Kościele, jest obecny we wspólnocie tych, którzy jednoczą się w Jego imię. Staje przed nami w każdej osobie, utożsamiając się w sposób szczególny z najmniejszymi, z biednymi, z tymi, którzy cierpią i są w potrzebie. Wychodzi na spotkanie w każdym wydarzeniu radosnym i smutnym, w próbie i w radości, w cierpieniu i w chorobie, ukazuje swoje Oblicze w codziennym życiu. Jak Go rozpoznać? Potrzebne jest spojrzenie wiary, wypływające z zażyłości ze Słowem Bożym, z życia sakramentalnego, z modlitwy, a przede wszystkim z praktykowania miłości, ponieważ tylko miłość pozwala nam ujrzeć i poznać Mistrza. Eucharystia jest uprzywilejowanym i najważniejszym miejscem, gdzie można kontemplować Oblicze Chrystusa, ale trzeba najpierw nauczyć się słuchać Słowa Bożego, aby stawało się ono żywym spotkaniem (...). Przyjmijcie Słowo Boże, rozważajcie je i nad Nim medytujcie, ale starajcie się czynić to razem, we wspólnocie braci i sióstr, razem uczcie się według Niego żyć, razem dzielcie się doświadczeniami, które z Niego wypływają. Tylko w ten sposób Słowo Pana staje się podstawą jedności Waszych wspólnot i zachętą do ustawicznej odnowy”.
Ksiądz Arcybiskup przypomniał też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II o Eucharystii jako źródle więzi wspólnotowych i komunii, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat. Każde sprawowanie Liturgii musi stawać się okazją do odnowienia zobowiązania oddawania życia za drugiego człowieka poprzez wzajemne przyjmowanie siebie i przez służbę. To jest główna droga do przyszłości życia i świadectwa rodzin zakonnych, w których realizują się indywidualne powołanie do świętości i misja. „Życie zakonne - podkreślił abp Władysław Ziółek - nie poszukuje pochwał i ludzkiego uznania; jedyną zapłatą jest radość, wypływająca z pracy w służbie Królestwa Bożego. Świadectwo takiego życia jest dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczne”.
W imieniu wspólnot zakonnych podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za sprawowanie Liturgii i pasterskie wskazówki przekazali: przeor o. Ambroży Maria Pietrzkiewicz, bonifrater oraz s. Lucyna Witczak, służebniczka Najświętszej Maryi Panny, przewodnicząca Komisji ds. Zakonów Żeńskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej ws. publikacji w "Rzeczpospolitej"

2020-06-02 14:40

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

nadużycia

Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez "Rzeczpospolitą" sprawy ks. Stanisława S. W prokuraturze od ub. roku toczy się śledztwo w sprawie molestowania seksualnego, którego kapłan - legenda radomskiej Solidarności - miał się dopuszczać w latach 80. Duchownego mają obciążać zeznania dziewięciu osób.

Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Zapoznałem się z artykułem na temat Diecezji Radomskiej zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” i potwierdzam, że przekazałem autorowi wszelką wiedzę, jaką dysponuję w opisanej sprawie. Wyrażam też szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny.

Mając jednak wzgląd na oba te postępowania dobrze jest powstrzymać się od wszelkich komentarzy na ten temat mogących mieć wpływ na obiektywny przebieg tych postępowań, podjętych już wcześniej przez Księdza Biskupa.

Radom, 2 czerwca 2020 r.

Ks. Edward Poniewierski

Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej

CZYTAJ DALEJ

Rap sióstr z Łagiewnik o Bożym miłosierdziu

2020-06-03 07:01

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wzięły udział w inicjatywie #hot16challenge2. Swoim rapem wspierają medyków i głoszą orędzie o Bożym miłosierdziu.

Tym samym zakonnice odpowiedziały na nominację ich ze strony kleryków saletyńskich. Rap, który nagrały siostry nie tylko wspiera służbę zdrowia, ale również niesie przesłanie o miłości miłosiernej Boga.

W każdej twojej potrzebie Bóg ma łaskę dla Ciebie. Nie chcemy maski, chcemy Twojej łaski. Łaski, łaski, miłosiernej łaski. Jedynym naczyniem, by czerpać łaski jest ufność - tak powiedział Jezus. Nie ma co filozofować albo wciąż się denerwować. Otwórz tylko serce swoje i powiedz: “Jezu ufam Tobie” - rapują siostry z Łagiewnik. W nagraniu zapewniają także medyków o nieustannej modlitwie.

Nagranie całego rapu łagiewnickich sióstr można obejrzeć na kanale YouTube “Faustyna 2016”:

https://www.youtube.com/watch?v=JazDPJPC2TE

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach do udziału w akcji nominowały: Wspólnotę Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Waszyngtonie, duszpasterzy z Centrum Formacji Duchowej księży salwatorianów w Krakowie, Wspólnotę Miłości Miłosiernej z Polańczyka, Piotra Pałkę, Pawła Bębenka i Huberta Kowalskiego oraz ks. Rafała Jarosiewicza z ekipą świeckich misjonarzy.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już ponad 3,5 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję