Reklama

IX Dzień Życia Konsekrowanego

Wasze świadectwo jest dziś konieczne

Jolanta Kamyk
Edycja łódzka 8/2005

Już po raz dziewiąty Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. 2 lutego - w kalendarzu liturgicznym święto Ofiarowania Pańskiego, a w polskiej tradycji dzień oddany Matce Bożej Gromnicznej - w świątyniach i kaplicach zakonnych zgromadziły się rzesze tych kobiet i mężczyzn, którzy Bogu na wyłączność ofiarowali swoje życie, a dar ich został uroczyście przyjęty w akcie publicznej konsekracji. Wszyscy oni, w blasku świec i w obecności pasterzy Kościoła, odnowili w tym dniu swoje przyrzeczenia i podziękowali Bogu za dar powołania. W archidiecezji łódzkiej centralna celebracja IX Dnia Życia Konsekrowanego miała miejsce w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego. Słowo wprowadzające wygłosił ks. Aleksander Janeczek, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. We wspólnocie modlitewnej z wdzięcznością przyjęto tego dnia obecność m. Jolanty Olech, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK i przewodniczącej Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Oprawę muzyczną Liturgii zapewniła schola sióstr urszulanek. Posługę przy ołtarzu pełnili klerycy WSD w Łodzi, a do koncelebry z Księdzem Arcybiskupem stanęli kapłani z wielu różnych zakonów i zgromadzeń. Po raz pierwszy byli w tym gronie Ojcowie Dominikanie, którzy w 2004 r. dołączyli do łódzkiej rodziny zakonnej, liczącej obecnie 27 zgromadzeń żeńskich i 17 męskich.
W homilii Metropolita łódzki zwrócił się do licznych reprezentacji zakonów i zgromadzeń habitowych i bezhabitowych, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich i wdów konsekrowanych. Nawiązał do obchodzonego obecnie w Kościele Roku Eucharystii. Przypomniał, że wszyscy w tym czasie wezwani są do ponownego odkrycia jak wielkim darem dla Kościoła jest możliwość obcowania z Bogiem w tym sakramencie. „Także i Wy, Bracia i Siostry obdarowani konsekracją, jesteście zaproszeni do kontemplowania Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka - powiedział abp Władysław Ziółek. - Jesteście zaproszeni do doświadczenia Jego cudownej obecności. (...) Wasze konsekrowane życie winno być naznaczone kontemplacją Chrystusa. On jest rzeczywiście obecny w swoim Słowie i sakramentach, w sposób szczególny zaś w Eucharystii. Żyje w swoim Kościele, jest obecny we wspólnocie tych, którzy jednoczą się w Jego imię. Staje przed nami w każdej osobie, utożsamiając się w sposób szczególny z najmniejszymi, z biednymi, z tymi, którzy cierpią i są w potrzebie. Wychodzi na spotkanie w każdym wydarzeniu radosnym i smutnym, w próbie i w radości, w cierpieniu i w chorobie, ukazuje swoje Oblicze w codziennym życiu. Jak Go rozpoznać? Potrzebne jest spojrzenie wiary, wypływające z zażyłości ze Słowem Bożym, z życia sakramentalnego, z modlitwy, a przede wszystkim z praktykowania miłości, ponieważ tylko miłość pozwala nam ujrzeć i poznać Mistrza. Eucharystia jest uprzywilejowanym i najważniejszym miejscem, gdzie można kontemplować Oblicze Chrystusa, ale trzeba najpierw nauczyć się słuchać Słowa Bożego, aby stawało się ono żywym spotkaniem (...). Przyjmijcie Słowo Boże, rozważajcie je i nad Nim medytujcie, ale starajcie się czynić to razem, we wspólnocie braci i sióstr, razem uczcie się według Niego żyć, razem dzielcie się doświadczeniami, które z Niego wypływają. Tylko w ten sposób Słowo Pana staje się podstawą jedności Waszych wspólnot i zachętą do ustawicznej odnowy”.
Ksiądz Arcybiskup przypomniał też słowa Ojca Świętego Jana Pawła II o Eucharystii jako źródle więzi wspólnotowych i komunii, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat. Każde sprawowanie Liturgii musi stawać się okazją do odnowienia zobowiązania oddawania życia za drugiego człowieka poprzez wzajemne przyjmowanie siebie i przez służbę. To jest główna droga do przyszłości życia i świadectwa rodzin zakonnych, w których realizują się indywidualne powołanie do świętości i misja. „Życie zakonne - podkreślił abp Władysław Ziółek - nie poszukuje pochwał i ludzkiego uznania; jedyną zapłatą jest radość, wypływająca z pracy w służbie Królestwa Bożego. Świadectwo takiego życia jest dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczne”.
W imieniu wspólnot zakonnych podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za sprawowanie Liturgii i pasterskie wskazówki przekazali: przeor o. Ambroży Maria Pietrzkiewicz, bonifrater oraz s. Lucyna Witczak, służebniczka Najświętszej Maryi Panny, przewodnicząca Komisji ds. Zakonów Żeńskich.

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem