Reklama

Przemyska Lista Katyńska (1)

Rozpoczynamy publikację „Przemyskiej Listy Katyńskiej” zawierającej nazwiska i niekiedy krótkie życiorysy związanych z ziemią przemyską jeńców obozów: Kozielsk, Ostaszków i Starobielsk. Pamięć o tych, którzy za sprawą zbrodniczego systemu znaleźli się na Golgocie Wschodu jest naszym chrześcijańskim i patriotycznym obowiązkiem.

Niedziela przemyska 8/2005

Kozielsk

Ppłk. Dobrowolski Włodzimierz Józef, ur. 15.03. 1889 r. Pomocnik komendanta CW San., mob: Przemyśl. Lekarz internista z Warszawy;
Ppor. Dywer Wilhelm, ur. 9.11.1904 r. Baon ON „Przemyśl”. Lekarz internista z Przemyśla;
Kpt. Gościło Piotr, ur. 14.08. 1906 r. Kadra zapasowa 10. Szpitala Okręgowego. Lekarz internista z Przemyśla;
Ppłk. piech. Gotkiewicz Leon, ur. 14.03. 1885 r. Komendant PKU Przemyśl.

Ostaszków

St. post. PP. Boryło Andrzej. Komisariat Przemyśl. Aresztowany 10.1939 r.;
Post. PP. Czop (Kazimierz?). Posterunek Rybotycze;
Przod. PP. Leon Frenczak, ur. 1897 r. w Przemyślu, s. Marcina i Marii. Przed wojną służył w policji w Przemyślu w randze przodownika. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach i gdzie został aresztowany;
Post. PP. Filipowicz Stefan, ur. 18.08. 1887 r., s. Leona i Rozalii. Posterunek Krasiczyn.

Reklama

Starobielsk

Kpt. piech. dr Bauer Leon, ur. 2.10. 1897 r. zam. Przemyśl, s. Gustawa i Bronisławy;
Por. Blatt Aleksander, ur. 29.11. 1897 r. zam. Przemyśl Doktor prawa;
Płk. art. Bokszczanin Jan, ur. 7.07. 1887 r., s. Stanisława i Pelagii. Dowódca 10. pac. i artylerii podczas obrony Przemyśla;
Płk. Boroń Jan, ur. 8.06.1889 r. Kadra 10. Szpitala Okręgowego. Lekarz internista z Przemyśla;
Por. Broch Maurycy, ur. 31.01.1888 r. w Nakle k. Przemyśla, s. Samuela i Sabiny. Doktor prawa. Prowadził kancelarię adwokacką w Turce nad Stryjem. Był radnym miasta Turka. W 1920 r. brał udział w wyprawie na Kijów. Po wybuchu II wojny światowej zmobilizowany w randze porucznika i skierowany do 10. Dyonu w Radymnie. Wzięty do niewoli pod Radymnem przez wojska Armii Czerwonej. W domu rodzinnym zachował się list od niego, nadany ze Starobielska w kwietniu 1940 r. Żonę Ewę z córką Zofią Matyldą i synem Erwinem 13 kwietnia 1940 r. deportowano do kołchozu Ksyłenbek w okręgu aktiubińskim w Kazachstanie, skąd do Polski wrócili w 1945 r.;
Por. Chriń Tadeusz, ur. 29.10.1896 r., s. Jana i Kazimiery. Kierownik apteki 10. Szpitala Okręgowego w Przemyślu;
Mjr. piech. Dyduch Henryk, ur. 3.10. 1896 r., s. Wojciecha i Reginy. Dowódca improwizowanego baonu 39. pp, obrona Przemyśla, następnie Front Południowy;
Kpt. piech. Fydryk Roman, ur. 1.01.1894 r. Od 4.09. 1939 r. komendant Miasta Rzeszów. Pracownik Zarządu Miejskiego w Przemyślu;
Ppor. piech. Górkiewicz Jerzy, ur. 1914 r., s. Józefa i Stefanii. Brał udział w obronie Przemyśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

2020-01-25 09:25

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

biskupi

doktor Kościoła

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Polscy księża przyłączają się do inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił się do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. W specjalnym liście proszą również, aby najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania świętego papieża.

W dokumencie kierowanym do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, księża dziękują za podjęcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Wspierając te działania podkreślają, że pontyfikat papieża-Polaka, jego świadectwo modlitwy i cierpienia kształtowały ich kapłaństwo i uczyniły z polskich duchownych – niezależnie od wieku – pokolenie Jana Pawła II.

Wspierając inicjatywę Przewodniczącego KEP, który w tej sprawie zwrócił się do papieża Franciszka, księża proszą również, aby najbliższe dwa lata w Polsce zostały poświęcone przemyśleniu nauczania świętego papieża.

Wyrażają także przekonanie, że włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w Jego dziedzictwie.

Publikujemy treść listu:

Warszawa, 24 stycznia 2020 r.

Jego Ekscelencja

Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Episkopatu Polski

Czcigodny Księże Arcybiskupie,

Z wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że Ksiądz Arcybiskup jako Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą do Jego Świątobliwości Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża.

Długość pontyfikatu Papieża Polaka sprawiła, że my, duchowni katoliccy w Polsce – od najstarszych, których Pan Jezus zaprosił do udziału w Swoim kapłaństwie jeszcze przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na Urząd Piotrowy, do najmłodszych, którzy byli zaledwie nastolatkami w dniu Jego odejścia do Domu Ojca – jesteśmy głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II. Jego myśl teologiczna zawarta w licznych encyklikach, adhortacjach, książkach, ale także wyrażona językiem poezji, oraz Jego świadectwo modlitwy i cierpienia kształtowały nasze kapłaństwo i uczyniły nas – niezależnie od wieku – pokoleniem Jana Pawła II.

Jesteśmy przekonani, że włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w Jego dziedzictwie.

List już podpisali:

o. prof. Jacek Salij OP

ks. prof. Marek Starowieyski

ks. prof. Jan Sochoń

ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski

ks. prof. Piotr Mazurkiewicz

Wsparcie dla tej inicjatywy polscy duchowni mogą wyrazić za pomocą specjalnego formularza dostępnego tutaj: https://ekai.pl/formularz-jp2-doktorem-kosciola/

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski apeluje o pamięć i modlitwę za pomordowanych w Auschwitz-Birkenau

2020-01-26 18:58

[ TEMATY ]

Auschwitz

abp Wojciech Polak

obóz koncentracyjny

Episkopat.pl

27 stycznia przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. „Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich pomordowanych” – prosi abp Wojciech Polak, który weźmie udział w jutrzejszych obchodach rocznicowych na terenie byłego obozu.

Metropolita gnieźnieński przyłącza się do apelu biskupów Europy, którzy w specjalnym oświadczeniu proszą o modlitwę, pojednanie i pokój.

„Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć” – czytamy w oświadczeniu biskupów Europy.

Biskupi podkreślają też, że Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady.

„To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. To tu doprowadzono do ostatecznych granic tezę o zasadniczej nierówności ludzi. Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo” – podkreślają biskupi Europy.

Pełny tekst oświadczenia dostępny jest na https://ekai.pl/biskupi-europy-o-auschwitz-nie-dla-antysemityzmu-i-manipulowania-prawda-dla-polityki/

Prymas Polski zachęca też, by tego dnia podczas Mszy św. w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej do modlitwy powszechnej dołączyć wezwanie w intencji ludzi pomordowanych w obozach zagłady.

W geście pamięci o nich zapalmy też świecę o 15.00 w godzinie wyzwolenia obozu.

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło w nim ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Uroczystości rocznicowe z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz ocalałych z Auschwitz rozpoczną się w poniedziałek 27 stycznia o 15.30 przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję