Reklama

Pożegnanie ks. Wojciecha Zięby

15 stycznia br. w Miejscu Piastowym odbył się pogrzeb ks. Wojciecha Zięby, michality, jednego z najbardziej znanych, szanowanych i zasłużonych dla Zgromadzenia, ziemi krośnieńskiej i diecezji przemyskiej kapłana.

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Adam Szal w otoczeniu 68 koncelebransów. W pogrzebie wzięły udział: siostry i bracia michalici oraz rodzina, znajomi i przyjaciele Zmarłego.
Ks. Wojciech pochodził z Boreczka, parafia Sędziszów. Do Zgromadzenia Księży Michalitów przybył w roku 1949. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Toruniu i Krakowie, pełnił w Zgromadzeniu szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in.: dyrektora Wydawnictwa „Michalineum” i moderatora Czcicieli św. Michała Archanioła. Pracował na wielu placówkach, ale najdłużej w Miejscu Piastowym jako: nauczyciel i katecheta w Niższym Seminarium, sekretarz generalny i radca (gdy jeszcze Dom Generalny był w Miejscu Piastowym), dyrektor Domu i przełożony. Od 1994 r. już na stałe tu zamieszkał i był kolejny raz przełożonym, a od 2000 r. - rezydentem. Mimo ciężkiej choroby, pozostawał wciąż czynny i niezmordowanie pracował jako duszpasterz. Swoim wielkim doświadczeniem i mądrością służył swoim następcom.
Pan Bóg obdarzył go wieloma zdolnościami. Był wspaniałym kaznodzieją i dobrym spowiednikiem. Posiadał umiejętność pozyskiwania serc ludzkich i dusz dla Chrystusa. Zawsze pogodny, serdeczny, bezpośredni i bardzo życzliwy dla każdego. Ks. Wojciech zręcznie władał piórem i pozostawił po sobie kilka cennych publikacji. Był urodzonym gospodarzem! Niestrudzenie zabiegał o pomnożenie michalickiego dziedzictwa, tak duchowego, jak i materialnego. Żegnający go bracia podkreślili, że Dom Macierzysty najwięcej zyskał dzięki ks. Wojciechowi.
Pomny na wielką cześć Ojca Założycieli do Maryi, razem z ks. Adamem Nitką zaprowadził w Miejscu Piastowym nabożeństwa fatimskie. Na 25-lecie opisał krótką historię tych nabożeństw, radując się wielce, że tak wspaniale zaowocowały. Był przekonany, że to dzieło Boże i Maryi.
Przekonany o świętości Ojca Założyciela, nieustannie zabiegał o wyniesienie go na ołtarze. Mimo choroby i cierpienia nie szczędził w tym kierunku wysiłków. Doczekał się tej upragnionej chwili, gdy Watykan ogłosił, że 24 kwietnia br. „Wielki Papież” Polak, którego Sługa Boży przepowiadał, włączy go w Rzymie do grona błogosławionych.
„Jego ostatnim - jak napisał ks. Krzysztof Poświata - zrywem była urocza książka Zapiski w sercu i pamięci. Niezwykle ciepłe i pełne humoru wspomnienia o kilkudziesięciu michalitach, którzy już odeszli do Pana”.
Drogi ks. Wojciechu, za wszystko, czego dokonałeś dla nas z serca Ci dziękujemy, a pamiętając o Twojej prośbie, składamy Ci niewiędnące kwiaty - gorące modlitwy za Twoją duszę.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzi w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”

2021-06-16 12:00

[ TEMATY ]

dokument

Graziako

Z dniem 1 października 2021 roku w Kościele w Polsce wchodzi w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

Kongregacja ds. Duchowieństwa, we współpracy z Kongregacją ds. Edukacji, zaaprobowała nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce przedstawione w dokumencie Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?

2021-06-13 20:59

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga? - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.

Wiernych przywitał ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. - Dziękujemy dzisiaj za 100 lat wspólnoty parafialnej. To odcinek czasu naszej zbawczej historii, od momentu pierwszego, po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję