Reklama

Pożegnanie ks. Wojciecha Zięby

15 stycznia br. w Miejscu Piastowym odbył się pogrzeb ks. Wojciecha Zięby, michality, jednego z najbardziej znanych, szanowanych i zasłużonych dla Zgromadzenia, ziemi krośnieńskiej i diecezji przemyskiej kapłana.

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Adam Szal w otoczeniu 68 koncelebransów. W pogrzebie wzięły udział: siostry i bracia michalici oraz rodzina, znajomi i przyjaciele Zmarłego.
Ks. Wojciech pochodził z Boreczka, parafia Sędziszów. Do Zgromadzenia Księży Michalitów przybył w roku 1949. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Toruniu i Krakowie, pełnił w Zgromadzeniu szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in.: dyrektora Wydawnictwa „Michalineum” i moderatora Czcicieli św. Michała Archanioła. Pracował na wielu placówkach, ale najdłużej w Miejscu Piastowym jako: nauczyciel i katecheta w Niższym Seminarium, sekretarz generalny i radca (gdy jeszcze Dom Generalny był w Miejscu Piastowym), dyrektor Domu i przełożony. Od 1994 r. już na stałe tu zamieszkał i był kolejny raz przełożonym, a od 2000 r. - rezydentem. Mimo ciężkiej choroby, pozostawał wciąż czynny i niezmordowanie pracował jako duszpasterz. Swoim wielkim doświadczeniem i mądrością służył swoim następcom.
Pan Bóg obdarzył go wieloma zdolnościami. Był wspaniałym kaznodzieją i dobrym spowiednikiem. Posiadał umiejętność pozyskiwania serc ludzkich i dusz dla Chrystusa. Zawsze pogodny, serdeczny, bezpośredni i bardzo życzliwy dla każdego. Ks. Wojciech zręcznie władał piórem i pozostawił po sobie kilka cennych publikacji. Był urodzonym gospodarzem! Niestrudzenie zabiegał o pomnożenie michalickiego dziedzictwa, tak duchowego, jak i materialnego. Żegnający go bracia podkreślili, że Dom Macierzysty najwięcej zyskał dzięki ks. Wojciechowi.
Pomny na wielką cześć Ojca Założycieli do Maryi, razem z ks. Adamem Nitką zaprowadził w Miejscu Piastowym nabożeństwa fatimskie. Na 25-lecie opisał krótką historię tych nabożeństw, radując się wielce, że tak wspaniale zaowocowały. Był przekonany, że to dzieło Boże i Maryi.
Przekonany o świętości Ojca Założyciela, nieustannie zabiegał o wyniesienie go na ołtarze. Mimo choroby i cierpienia nie szczędził w tym kierunku wysiłków. Doczekał się tej upragnionej chwili, gdy Watykan ogłosił, że 24 kwietnia br. „Wielki Papież” Polak, którego Sługa Boży przepowiadał, włączy go w Rzymie do grona błogosławionych.
„Jego ostatnim - jak napisał ks. Krzysztof Poświata - zrywem była urocza książka Zapiski w sercu i pamięci. Niezwykle ciepłe i pełne humoru wspomnienia o kilkudziesięciu michalitach, którzy już odeszli do Pana”.
Drogi ks. Wojciechu, za wszystko, czego dokonałeś dla nas z serca Ci dziękujemy, a pamiętając o Twojej prośbie, składamy Ci niewiędnące kwiaty - gorące modlitwy za Twoją duszę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej ws. publikacji w "Rzeczpospolitej"

2020-06-02 14:40

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

nadużycia

Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez "Rzeczpospolitą" sprawy ks. Stanisława S. W prokuraturze od ub. roku toczy się śledztwo w sprawie molestowania seksualnego, którego kapłan - legenda radomskiej Solidarności - miał się dopuszczać w latach 80. Duchownego mają obciążać zeznania dziewięciu osób.

Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Zapoznałem się z artykułem na temat Diecezji Radomskiej zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” i potwierdzam, że przekazałem autorowi wszelką wiedzę, jaką dysponuję w opisanej sprawie. Wyrażam też szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny.

Mając jednak wzgląd na oba te postępowania dobrze jest powstrzymać się od wszelkich komentarzy na ten temat mogących mieć wpływ na obiektywny przebieg tych postępowań, podjętych już wcześniej przez Księdza Biskupa.

Radom, 2 czerwca 2020 r.

Ks. Edward Poniewierski

Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej

CZYTAJ DALEJ

Zamojska Kuria dla koronawirusa

2020-06-03 09:16

[ TEMATY ]

zamość kuria challenge

https://www.youtube.com/watch?v=EJfsEMV7398

Do dobroczynnej akcji „Hot16Challenge”, włączyła się Zamojska Kuria Diecezjalna. O tym, że „nie damy się wirusowi” rapują: ks. bp Marian Rojek, ks. Michał Maciołek – kanclerz kurii, ks. Piotr Spyra z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i s. Teresa Sobótka. Do udziału w akcji, która zachęca do zbiórki środków finansowych na walkę z koronawirusem, Kurię Zamojską nominowały siostry misjonarki z Łabuń. Ks. bp Marian Rojek zachęca do akcji www.siepomaga.pl/hot16challenge i do modlitwy za chorych i zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Przedstawiciele Kurii nominowali: kapłanów posługujących w Zamojskiej Katedrze, ks. Jerzego Frankiewicza i ks. Grzegorza Bartko. Akcję „Hot16Challenge”, zainicjował raper Solar. Polega ona na tworzeniu przez osoby ze świata kultury, mediów czy polityki szesnastowersowych zwrotek i zachęcaniu do zbiórki pieniężnej organizowanej na siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję