Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w Kościele - z decyzji Ojca Świętego Jana Pawła II - zawsze w święto Ofiarowania Pańskiego. Podczas tegorocznego, odbywającego się już po raz dziewiąty dnia, w sposób szczególny rozważaliśmy dar i ślub ubóstwa.

Tradycją stała się uroczysta Msza św., sprawowana w Dzień Życia Konsekrowanego w bazylice łowickiej, zawsze o godzinie 12.00. Przy Eucharystycznym stole gromadzą się wówczas siostry i ojcowie zakonni z całej diecezji, a wspólnej modlitwie przewodniczy Biskup łowicki.
Również i w tym roku oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Chór Ojców Kapucynów i sióstr z bezhabitowych zgromadzeń honorackich, które przybyły do Łowicza aż z Nowego Miasta nad Pilicą.
Mszy św. koncelebrowanej w intencji osób żyjących życiem konsekrowanym przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Obecny był także bp Józef Zawitkowski - dyrektor Wydziału Spraw Zakonnych Diecezji Łowickiej.
Zgromadzenie modlitewne rozpoczęło się od poświęcenia gromnic przy kaplicy Świętego Krzyża. Bp Dziuba podkreślił wówczas: „W naszej polskiej tradycji, którą winniśmy kultywować i być jej wierni, dzień dzisiejszy obchodzony jest jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Nie wstydźmy się gromnic! Nie wstydźmy się światła, które jest dobre!”. Ksiądz Biskup przypomniał również, iż z woli Ojca Świętego, jest to dzień modlitw za osoby życia konsekrowanego. „Dziękujmy Bogu za to, że tak ochoczo i twórczo odpowiedziały kiedyś na Boże wezwanie i swoim życiem zachęcają wiernych do wiary i modlitwy”. Biskup Dziuba poprosił wiernych o modlitwę w intencji nowych powołań zakonnych i kapłańskich.
Po dopełnieniu obrzędu poświęcenia gromnic, kapłani i siostry zakonne z zapalonymi świecami w dłoniach przeszli procesyjnie przed ołtarz.
Bp Andrzej Dziuba wezwał obecnych na Eucharystii do radosnego zaśpiewania Chwała na wysokości Bogu, po czym rozpoczęła się Msza św.
W swej homilii Ksiądz Biskup zaprosił wiernych do rozważenia znaku ubóstwa, jakim było dopełnienie przez Maryję i Józefa prawa stanowiącego o zaniesieniu pierworodnego syna do świątyni i złożenie w ofierze pary gołębic. Bogatsi rodzice „wykupywali” swe dzieci hojniejszą ofiarą.
„Święty Łukasz Ewangelista podkreśla prawdę, - mówił dalej bp Dziuba - że Jezus jest pierworodnym synem nie tylko Józefa i Maryi, ale Jego Ojca Niebieskiego. Jako takiemu, na Jego spotkanie w świątyni wychodzą przedstawiciele narodu Starego Przymierza. Symeon i Anna witają pierworodnego Syna Bożego i to jako oczekiwanego Mesjasza. W imieniu całego narodu mówią »Tak, to jest ten, na którego czekaliśmy i tęsknili, który przynosi zbawienie!« - mówił Kaznodzieja - „Ofiarowanie Jezusa w świątyni jest też znakiem przyszłej ofiary Jezusa na krzyżu, podczas której już nic ani nikt Go nie wykupi. Podczas tego ofiarowania Chrystus pozostanie sam i dopełni ofiarowania jako pierworodny Syn Ojca Niebieskiego. W tym ofiarowaniu stanie się autentycznym Zbawieniem wszystkich narodów”.
„I to jest prawda dzisiejszego święta - nauczał Biskup łowicki - od pełnego ciepła ofiarowania Chrystusa w świątyni, do pełnego dramatyzmu ofiarowania się do końca na krzyżu. W takim kontekście Ojciec Święty wprowadził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Poświęcenie musi być integralne z uświęceniem i złożeniem w ofierze. Trzeba nam poświęcać i uświęcać swoją konsekrację.
Ksiądz Biskup podkreślił, że zadanie dążenia do świętości stoi przed wszystkimi ochrzczonymi, niezależnie od ich dróg życiowego powołania. „Wszyscy mamy być świętymi - mówił - bo nasza droga opiera się na pierwszej konsekracji, jaką jest sakrament Chrztu. To jest fundament każdej konsekracji”.
Bp Dziuba wezwał wiernych do wdzięczności Bogu za dar posługi, jakim jest życie konsekrowane. Jako Biskup łowicki podziękował osobom konsekrowanym, za dar świadectwa, za dobro, a czasem i za ostrą krytykę.
Na zakończenie Ksiądz Biskup życzył obecnym osobom konsekrowanym wierności drogom rad ewangelicznych i umiejętności umacniania innych ludzi, podążających odmiennymi drogami do tego samego dla wszystkich celu. Wezwał też do modlitwy o „dobre i szczere powołania zakonne, takie które będą chlubą Kościoła, rodzin i siebie samych, bo będą odpowiedzią na Boże wezwanie”.
Ważnym momentem liturgii Mszy św. w Dniu Życia Konsekrowanego było odnowienie ślubów zakonnych. Obecne na Mszy św. zakonnice i zakonnicy modlili się słowami: „Wszechmogący, wieczny Boże, w Trójcy Jedyny. Poruszeni głosem Namiestnika Chrystusowego Jana Pawła II stajemy dziś przed Twoim obliczem. W łączności z rodzinami zakonnymi całego Kościoła Świętego i wobec naszego Arcypasterza odnawiamy złożone Tobie przyrzeczenia i śluby. Przyjmij, Ojcze Miłości i Miłosierdzia, nasze oddanie się Tobie. Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Matki Chrystusa Odkupiciela, umocnij nas swą łaską, byśmy żyjąc święcie, byli dla współczesnego świata czytelnym znakiem Twojej obecności. Amen”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Była premier Hanna Suchocka laureatką tegorocznej nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

2020-06-04 10:15

[ TEMATY ]

nagroda

youtube.com

Była premier RP Hanna Suchocka została tegoroczną laureatką nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Została wyróżniona m.in. za "owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej". Z uwagi na pandemię laureatka odbierze wyróżnienie jesienią.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od roku 2004 i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Przyznawana jest osobom, które uosabiają "myślenie o państwie, jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Nagroda wręczana jest zawsze 4 czerwca. W tym roku, z powodu pandemii uroczystość się nie odbędzie. Laureatka odbierze wyróżnienie prawdopodobnie dopiero jesienią – poinformował w czwartek wrocławski magistrat.

W uzasadnieniu wyboru tegorocznego laureata, kapituła Nagrody podkreśliła, że wyróżnienie zostało przyznane m.in. "za owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej".

"Myślenie o państwie, jako dobru wspólnym, to jest ta lekcja, którą wciąż mamy do odrobienia. Cała transformacja była próbą stworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Państwa rozumianego jako dobro wspólne, gdzie wszyscy czujemy się za nie odpowiedzialni" – mówiła Hanna Suchocka, komentując wyróżnienie.

Jak powiedziała, nagroda jest dla niej wielkim zaskoczeniem. Podkreśliła, że od początku transformacji Jan Nowak-Jeziorański był jej szczególnie bliski. "On zawsze nazywał mnie Hanką, ja nazywałam go wujem. Nigdy nie zakładałam, że mogę uzyskać nagrodę, którą on ustanowił" – dodała.

Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Sekretarz Kapituły Nagrody uzasadniając wybór tegorocznej laureatki podkreślił, że Hanna Suchocka po przełomie 1989 roku dążyła do demokratycznych przemian w naszym kraju. "Na stanowisku premiera stała na straży wolności, demokracji oraz poszanowania prawa. Niejednokrotnie udowodniła, iż są to wartości dla niej najwyższe" – powiedział dr Juzwenko.

Z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę na ogromny wkład Hanny Suchockiej w rozwój samorządności oraz idei samorządu terytorialnego. "Nie możemy zapominać, że to rząd Hanny Suchockiej jest autorem reformy samorządowej, zakładającej wprowadzenie powiatów i dużych województw. Z dzisiejszej perspektywy widzimy, jak ważna była tamta inicjatywa i jak mocno przyczyniła się do budowy samorządu, który znamy dzisiaj. Szczególnie we Wrocławiu jesteśmy za to bardzo wdzięczni" – podkreślił Sutryk.

Hanna Suchocka urodziła się w 1946 r. Była pierwszą w Polsce kobietą na stanowisku premiera. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Została odznaczona Orderem Orła Białego.

W latach 1992–1993 była Prezesem Rady Ministrów, w latach 1997–2000 ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a w latach 2001–2013 ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim. W latach 1980–1985 i 1989–1991 była posłanką na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm kontraktowy, a w latach 1991–2001 na Sejm I, II i III kadencji. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję