Reklama

Pasjonaci łowickich pocztówek

Geolog, muzealnik i elektryk - to współautorzy najnowszej wystawy w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. Wspólną pasją, która ich połączyła, są pocztówki. Łowickie pocztówki.

Niedziela łowicka 8/2005

Korytarz biblioteki przy ul. 3 Maja w Łowiczu we wtorkowe popołudnie (1 lutego) wypełnili przybyli goście, wśród których byli m.in. starosta łowicki Cezary Dzierżek i burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek. Okazją do spotkania był wernisaż łowickich kart pocztowych ze zbiorów Edwarda Miziołka, Andrzeja Chmielewskiego i Jana Rucińskiego. Autorami samych kart pocztowych są pierwsi wydawcy kart pocztowych o tematyce łowickiej: Romuald Oczykowski, Karol Rybacki i Szyja Kronenberg. Dwaj pierwsi są także współtwórcami przedwojennego Łowiczanina. Cała trójka zasłynęła tym, że poza działalnością wydawniczą byli też społecznikami. Oczykowski był pierwszym wydawcą łowickich pocztówek (1899 r.) i pierwszego przewodnika po mieście. Był także księgarzem, publicystą, kolekcjonerem łowickich książek, druków, planów, rysunków i dokumentów. Zasłużył się, jako współzałożyciel Ochotniczej Straży Ogniowej (1879 r.). Karol Rybacki wydał pierwsze w historii Łowicza serie pocztówek. Był autorem kilku książek. Szyja Kronenberg, jako pierwszy założył w Łowiczu księgarnię (1864 r.). Pasją ich trzech, podobnie jak Miziołka, Chmielewskiego i Rucińskiego, były pocztówki. To one składają się na wystawę pn. Łowiccy wydawcy i księgarze. „Niektóre z pocztówek mają przeszło sto lat. Trzeba mieć dla nich wiele szacunku” - mówił z pasją w głosie Andrzej Chmielewski, na co dzień pracownik Muzeum w Łowiczu.
Wystawę stanowi ponad sto pocztówek przedstawiających przedwojenny Łowicz, oraz Księżaków łowickich w swoich charakterystycznych, kolorowych strojach łowickich. Te ostatnie kartki były w większości koloryzowane. Zbiór pocztówek uzupełniają wyeksponowane w gablotach publikacje z wydawnictw Oczykowskiego, Rybackiego i Kronenberga. Wystawie towarzyszą też dwie okolicznościowe pocztówki, portrety Oczykowskiego i Rybackiego, oraz wybrane poczówki z ich wydawnictw. Ekspozycja ma charakter wspomnieniowy. Można ją oglądać do końca marca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję