Reklama

Pasjonaci łowickich pocztówek

Geolog, muzealnik i elektryk - to współautorzy najnowszej wystawy w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. Wspólną pasją, która ich połączyła, są pocztówki. Łowickie pocztówki.

Niedziela łowicka 8/2005

Korytarz biblioteki przy ul. 3 Maja w Łowiczu we wtorkowe popołudnie (1 lutego) wypełnili przybyli goście, wśród których byli m.in. starosta łowicki Cezary Dzierżek i burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek. Okazją do spotkania był wernisaż łowickich kart pocztowych ze zbiorów Edwarda Miziołka, Andrzeja Chmielewskiego i Jana Rucińskiego. Autorami samych kart pocztowych są pierwsi wydawcy kart pocztowych o tematyce łowickiej: Romuald Oczykowski, Karol Rybacki i Szyja Kronenberg. Dwaj pierwsi są także współtwórcami przedwojennego Łowiczanina. Cała trójka zasłynęła tym, że poza działalnością wydawniczą byli też społecznikami. Oczykowski był pierwszym wydawcą łowickich pocztówek (1899 r.) i pierwszego przewodnika po mieście. Był także księgarzem, publicystą, kolekcjonerem łowickich książek, druków, planów, rysunków i dokumentów. Zasłużył się, jako współzałożyciel Ochotniczej Straży Ogniowej (1879 r.). Karol Rybacki wydał pierwsze w historii Łowicza serie pocztówek. Był autorem kilku książek. Szyja Kronenberg, jako pierwszy założył w Łowiczu księgarnię (1864 r.). Pasją ich trzech, podobnie jak Miziołka, Chmielewskiego i Rucińskiego, były pocztówki. To one składają się na wystawę pn. Łowiccy wydawcy i księgarze. „Niektóre z pocztówek mają przeszło sto lat. Trzeba mieć dla nich wiele szacunku” - mówił z pasją w głosie Andrzej Chmielewski, na co dzień pracownik Muzeum w Łowiczu.
Wystawę stanowi ponad sto pocztówek przedstawiających przedwojenny Łowicz, oraz Księżaków łowickich w swoich charakterystycznych, kolorowych strojach łowickich. Te ostatnie kartki były w większości koloryzowane. Zbiór pocztówek uzupełniają wyeksponowane w gablotach publikacje z wydawnictw Oczykowskiego, Rybackiego i Kronenberga. Wystawie towarzyszą też dwie okolicznościowe pocztówki, portrety Oczykowskiego i Rybackiego, oraz wybrane poczówki z ich wydawnictw. Ekspozycja ma charakter wspomnieniowy. Można ją oglądać do końca marca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: stowarzyszenie im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci

2020-01-23 13:21

[ TEMATY ]

aborcja

julijacernjaka/pl.fotolia.com

Działające na terenie Hiszpanii stowarzyszenie Ratowników im. Jana Pawła II uratowało przed aborcją ponad 4000 dzieci w tym iberyjskim kraju. Jak poinformowała szefująca organizacji katolicka działaczka Marta Velarde, dzieci zostały uratowane dzięki nakłanianiu ciężarnych kobiet przez członków tej organizacji do odstąpienia od zamiaru aborcji. Wiele z nich zostało przekonanych, bezpośrednio przed wejściem do kliniki aborcyjnej, do utrzymania ciąży.

Celem organizacji kierowanej przez Velarde jest wpływanie na planujące przerwanie ciąży kobiety. Stowarzyszenie działa od 2012 r. - Usiłujemy pokazywać, że noszące się z zamiarem poddania zabiegowi aborcji kobiety wcale jej nie chcą. Bardziej zainteresowane tym są kliniki aborcyjne, które zarabiają pieniądze – powiedziała Velarde.

Hiszpańska działaczka katolicka wyjaśniła, że kobiety noszące się z zamiarem poddania zabiegowi przerwania ciąży są otwarte na rozmowę z działaczami organizacji pro life. - One naprawdę nas słuchają przed wejściem do kliniki aborcyjnej. Chcą rozmawiać. Ostateczna decyzja zawsze należy do nich – dodała Velarde.

W opinii szefowej Ratowników im. Jana Pawła II planowane przez nowy centrolewicowy rząd Pedra Sancheza zmiany w hiszpańskim prawie służą zakazowi rozmów z kobietami przed klinikami aborcyjnymi. Wskazuje, że intencja nowego rządu jest zbieżna z korzyściami finansowymi klinik aborcyjnych. - Rezygnacja każdej kobiety z usług takich placówek to strata finansowa dla tych instytucji, oscylująca między 500 a 3000 euro – dodała Velarde.

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję