Reklama

Duma Łowicza

„Być może Łowicz jest małym miastem, ale miastem wielkich Polaków. Z tego gniazda wylatują, aby rozsławiać Łowicz i Polskę na cały świat”. - mówił na zakończenie nieco ponad godzinnej wizyty w stolicy księstwa łowickiego premier Marek Belka.
Powodem obecności w Łowiczu prezesa Rady Ministrów w poniedziałkowe południe, (31 stycznia br.), było spotkanie z młodzieżą i dyrekcją I LO im. J. Chełmońskiego, które zostało sklasyfikowane na 6. miejscu ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych organizowanego przez Rzeczpospolitą i miesięcznik edukacyjny Perspektywy.
Zanim premier spotkał się z uczniami zdążył zwiedzić Muzeum w Łowiczu, w tym ekspozycję poświęconą łowickiemu folklorowi. Dlatego być może zwrócił się później do środowiska szkolnego I LO mówiąc, że Łowicz jest kwintesencją polskości. Uczniowie nie byli dłużni i stwierdzili, że obecność premiera na spotkaniu z młodzieżą wzbogaca historię placówki. Uczniowie i dyr. LO Henryk Zasępa z dumą przedstawiali historię i osiągnięcia szkoły, której korzenie sięgają XV w. Do jej absolwentów należą: m.in. patron szkoły, J. Cełmoński, aktor Ludwik Bonoit, bohaterski prezydent Warszawy Stefan Starzyński, bp Władysław Miziołek, błogosławiona Bolesława Lament.
Uczniowie osiągają sukcesy w olimpiadach. W zeszłym roku I LO miało 8 laureatów i 21 finalistów olimpiad ogólnopolskich. To właśnie ten wynik zdecydował o wysokiej pozycji łowickiej placówki. „Macie prawo być z siebie dumni” mówił premier do uczniów, którzy stanowili większość osób zgromadzonych w sali św. Karola Boromeusza łowickiego Muzeum. Najlepszym uczniom Premier wręczył albumy, a szkole - na ręce dyrektora Zasępy - przekazał 2 komputery. W rewanżu premier Belka dostał od uczniów publikacje wydane staraniem szkoły, a od władz powiatu i miasta parę lalek ubranych w łowickie stroje ludowe. W księdze pamiątkowej szkoły premier Belka dokonał wpisu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy i Litwa podnoszą akcyzę na podgrzewany tytoń; to korzyść dla budżetu

2021-06-16 17:48

[ TEMATY ]

Niemcy

Litwa

Adobe Stock

Niemcy i Litwa dołączyły w ostatnich dniach do krajów europejskich, które podnoszą akcyzę na podgrzewany tytoń. Ta nowa kategoria wyrobów tytoniowych rośnie bardzo szybko i podwyżki danin są - zdaniem ekspertów - sposobem na to, by zapobiec niedoszacowaniu, a nawet znaczącemu spadkowi wpływów budżetowych.

"Podczas, gdy w Polsce akcyza na te wyroby wynosi zaledwie 20% akcyzy na tradycyjne papierosy, np. w Portugalii i Hiszpanii jest to 40%, a we Francji nawet 64%. W 2020 roku Łotwa i Słowacja również zrewidowały wysokość stawki, proponując opodatkowanie wyrobów nowatorskich na poziomie 50% akcyzy od papierosów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję