Reklama

Diecezjalne inicjatywy

W sobotę 29 stycznia br. w Domu Katolickim w Sandomierzu odbyła się pierwsza w tym roku Rada Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej poszerzona o obecność ks. dr. Jacka Staszaka - diecezjalnego opiekuna ruchów i stowarzyszeń katolickich, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Juranda Lubasa, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej - ks. Bogdana Pituchę, moderatorów Ruchu Światło-Życie - ks. Adama Lechwara i s. Halinę Włodarską oraz kustosza bazyliki katedralnej - ks. kan. Zbigniewa Mistaka.
Mszę św. poprzedzającą spotkanie Rady odprawił asystent kościelny Akcji Katolickiej w naszej diecezji - ks. Grzegorz Miszczak.
Obrady rozpoczął prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Augustyn Stachowicz i ks. inf. Roman Chwałek, reprezentujący bp. Andrzeja Dzięgę, wręczając wybranym wcześniej na spotkaniach członkom Akcji Katolickiej nominacje na dekanalnych koordynatorów.
Później przybył bp Andrzej Dzięga, który w swoim słowie nakreślił konieczność wypracowania wspólnej strategii działania wszystkich członków ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w parafiach i powołał Diecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń. W skład Rady wchodzą przedstawiciele wszystkich grup reprezentowanych na szczeblu diecezji, a rolę koordynatora jej działań Ksiądz Biskup powierzył Akcji Katolickiej. Wolą Pasterza jest także, aby na kolejnych spotkaniach dekanalnych, organizowanych w związku z obchodzonym Rokiem Rodziny, powołać Dekanalne Rady Ruchów i Stowarzyszeń, które będą organizować co miesiąc spotkania edukacyjno-formacyjnyjne i koordynować działania grup funkcjonujacych w dekanatach, aby w swoich pracach dopełniały się.
Najbliższe spotkania dekanalne powinny także wyłonić osoby, które w przyszłości, po ukończeniu studium przygotowującego, mogłyby zostać wykładowcami terenowymi na spotkaniach formacyjnych w parafiach.
Gościem obrad był także opiekun Akcji Katolickiej w naszej diecezji - bp Edward Frankowski, który w swojej wypowiedzi odniósł się do sytuacji gospodarczej w kraju i problemów naszych rodzin, o których była mowa na spotkaniach w dekanatach w listopadzie i grudniu. Ksiądz Biskup zapoznał także zebranych z harmonogramem kolejnych spotkań, które odbędą się w lutym i marcu, a będą poświęcone głównie roli ojca w rodzinie. W spotkaniach tych obok członków ruchów i stowarzyszeń katolickich powinni wziąć udział także przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i przedstawiciele organizacji społecznych.
Mając na uwadze bardzo słabą kondycję moralną społeczeństwa, a zwłaszcza zagrożenia polskiej rodziny i małżeństw, jesteśmy wdzięczni bp. Andrzejowi Dziędze i bp. Edwardowi Frankowskiemu za wskazania i sugestie do dalszej pracy.

Maria Kasak - sekretarz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży otrzymało relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w warszawskiej Kurii Metropolitarnej odebrała relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedziła Msza św. i modlitwa przy grobie tego męczennika

Po porannej Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, delegacja KSM wraz Asystent Generalnym KSM ks. Andrzejem Lubowickim, złożyła kwiaty na grobie tego błogosławionego kapłana. Następnie udała się do Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, gdzie z rąk o. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap, promotora sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki, odebrała relikwie męczennika. Przekazano je w przededniu 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 6 czerwca.

- Bł. Jerzy Popiełuszko jest szczególnie bliski Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży. Ideały, którymi kierował się w życiu, to również ideały młodych zrzeszonych w KSM. Wierzymy w jego orędownictwo i pomoc w „zwyciężaniu dobrem” – mówi przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

W 1954 roku władze PRL zakazały działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po upadku komunizmu, na prośbę św. Jana Pawła II, reaktywowano stowarzyszenie skupiające młodzież z całej Polski. W październiku odbędą się główne obchody 30. rocznicy tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Angela Merkel: nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w czwartek w wywiadzie dla telewizji ZDF, że nie zamierza kandydować na kolejną, piątą kadencję szefowej rządu Niemiec. Potępiła też brutalność amerykańskiej policji w związku ze śmiercią w Minneapolis George'a Floyda.

Zapytana, czy w obliczu walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie odczuwa pokusy dalszego kierowania pracami rządu, Merkel podkreśliła stanowczo, że już wcześniej zdecydowała, że obecna kadencja, która zakończy się w przyszłym roku, jest jej ostatnią.

Kontynuując wątek pandemii, szefowa niemieckiego gabinetu potwierdziła, że ulga podatkowa od towarów i usług, zawarta w pakiecie wsparcia dla gospodarki jej kraju, potrwa do końca roku. „To dla mnie punkt odcięcia tej pomocy” - wyjaśniła, zapytana, czy ta rządowa pomoc może zostać przedłużona. „To ma być krótkotrwały impuls” - zaznaczyła.

W środę Merkel ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla niemieckiej gospodarki, w ramach którego podatek VAT zostanie obniżony z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca.

Merkel potępiła także „zamordowanie” przez policję Afroamerykanina George'a Floyda i "rasizm", który jej zdaniem uderza w „bardzo spolaryzowane społeczeństwo amerykańskie”. „To zabójstwo George'a Floyda jest okropne. Rasizm jest okropny. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo spolaryzowane” - powiedziała.

"Rasizm zawsze istniał. I niestety tak jest również tutaj (w Niemczech)” - dodała Merkel, która zaznaczyła, że "ma nadzieję”, iż protesty w Stanach Zjednoczonych "będą pokojowe”.

Szefowa niemieckiego rządu określiła także obecną politykę wewnętrzną prezydenta USA Donalda Trumpa jako "bardzo kontrowersyjną". "Moim zdaniem w polityce (zawsze) trzeba próbować zbliżać do siebie ludzi, próbować ich godzić. Myślę, że styl polityczny (prezydenta Trumpa) jest bardzo kontrowersyjny” - powiedziała.

"Pracuję ze wszystkimi wybranymi prezydentami na całym świecie. I oczywiście z amerykańskim prezydentem. Wszystko, co mogę zrobić, to mieć nadzieję, że możemy współpracować" - zakończyła niemiecka kanclerz. (PAP)

zm/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję