Reklama

Diecezjalne inicjatywy

Maria Kasak
Edycja sandomierska 8/2005

W sobotę 29 stycznia br. w Domu Katolickim w Sandomierzu odbyła się pierwsza w tym roku Rada Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej poszerzona o obecność ks. dr. Jacka Staszaka - diecezjalnego opiekuna ruchów i stowarzyszeń katolickich, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Juranda Lubasa, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej - ks. Bogdana Pituchę, moderatorów Ruchu Światło-Życie - ks. Adama Lechwara i s. Halinę Włodarską oraz kustosza bazyliki katedralnej - ks. kan. Zbigniewa Mistaka.
Mszę św. poprzedzającą spotkanie Rady odprawił asystent kościelny Akcji Katolickiej w naszej diecezji - ks. Grzegorz Miszczak.
Obrady rozpoczął prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Augustyn Stachowicz i ks. inf. Roman Chwałek, reprezentujący bp. Andrzeja Dzięgę, wręczając wybranym wcześniej na spotkaniach członkom Akcji Katolickiej nominacje na dekanalnych koordynatorów.
Później przybył bp Andrzej Dzięga, który w swoim słowie nakreślił konieczność wypracowania wspólnej strategii działania wszystkich członków ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w parafiach i powołał Diecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń. W skład Rady wchodzą przedstawiciele wszystkich grup reprezentowanych na szczeblu diecezji, a rolę koordynatora jej działań Ksiądz Biskup powierzył Akcji Katolickiej. Wolą Pasterza jest także, aby na kolejnych spotkaniach dekanalnych, organizowanych w związku z obchodzonym Rokiem Rodziny, powołać Dekanalne Rady Ruchów i Stowarzyszeń, które będą organizować co miesiąc spotkania edukacyjno-formacyjnyjne i koordynować działania grup funkcjonujacych w dekanatach, aby w swoich pracach dopełniały się.
Najbliższe spotkania dekanalne powinny także wyłonić osoby, które w przyszłości, po ukończeniu studium przygotowującego, mogłyby zostać wykładowcami terenowymi na spotkaniach formacyjnych w parafiach.
Gościem obrad był także opiekun Akcji Katolickiej w naszej diecezji - bp Edward Frankowski, który w swojej wypowiedzi odniósł się do sytuacji gospodarczej w kraju i problemów naszych rodzin, o których była mowa na spotkaniach w dekanatach w listopadzie i grudniu. Ksiądz Biskup zapoznał także zebranych z harmonogramem kolejnych spotkań, które odbędą się w lutym i marcu, a będą poświęcone głównie roli ojca w rodzinie. W spotkaniach tych obok członków ruchów i stowarzyszeń katolickich powinni wziąć udział także przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i przedstawiciele organizacji społecznych.
Mając na uwadze bardzo słabą kondycję moralną społeczeństwa, a zwłaszcza zagrożenia polskiej rodziny i małżeństw, jesteśmy wdzięczni bp. Andrzejowi Dziędze i bp. Edwardowi Frankowskiemu za wskazania i sugestie do dalszej pracy.

Maria Kasak - sekretarz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Reklama

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem