Reklama

Modlili się i odpoczywali

Piotr Grzybowski
Edycja sosnowiecka 8/2005

Pogoda w czasie ferii organizowanych przez Ruch Dzieci Maryi dopisuje każdego roku. W ubiegłym roku w Kroczycach, a w tym w Łukowicy dzieciaki oprócz zajęć na sali gimnastycznej i w świetlicy mogły poszaleć na śniegu. Aura przyczyniła się w znacznym stopniu do udanych zimowisk.

Z wypoczynku, połączonego z formacją religijną, skorzystało ponad 100 dzieci z różnych części naszej diecezji, a więc z Czeladzi, Olkusza, Jaworzna, Sosnowca. Całość przygotowała, oczywiście, pełna energii, oddana ruchowi s. Milena Widlińska KDzJ i ks. Zygmunt Skipirzepa, diecezjalny moderator ruchu, a pomagali im ks. Grzegorz Morawiec, s. Jozuela Biernat KDzJ, s. Antonetta Rosół KDzJ, Anna Sokólska - nauczyciel z SP nr 8 w Sosnowcu, Anna Kondracik i 10 animatorów.
„Jak na razie sms-owaniu nie ma końca, nie ustaje też wymiana zdjęć upamiętniających wspólnie przeżyty czas. Dzieci są niesione na fali entuzjazmu związanego z wyjazdem na zimowisko i poznaniem tam nowych znajomych. Już teraz niektóre z nich zapisały się na wakacyjne turnusy” - powiedziała „Niedzieli” s. Milena Widlińska, kierownik kolonii. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Wspólny wyjazd, modlitwa i atrakcyjnie spędzony czas sprawiły, że dzieci się ze sobą szybko zapoznały i zżyły. A miały ku temu wiele okazji, gdyż były przygotowane wycieczki do Zakopanego, Starego Sącza, zajęcia na świeżym powietrzu - zjazdy saneczkowe, na nartach, konkursy sportowe, plastyczne, rzeźby w śniegu. „Szczególne znaczenie dla dzieci i młodzieży miała hala sportowa w Łukowicy, gdzie pod opieką miejscowego nauczyciela wychowania fizycznego Waldemara Kurczaba odbywały się codziennie zajęcia sportowe dla całej grupy dzieci i młodzieży”, wyjaśnia s. Jozuela Biernat.
„Najważniejsze jednak jest to, że każdy wspólny wyjazd to rekolekcje, czyli czas bycia blisko Jezusa Eucharystycznego, możliwość przystąpienia do Sakramentu Pojednania, zasmakowanie we wspólnej modlitwie, łączącej poszczególne pozycje codziennego programu zajęć. Atmosfera życzliwości i wzajemnego zaufania sprzyjała temu, by zapytać księdza, czasem „po cichu” o to, czego w innych warunkach nie ma się odwagi wypowiedzieć”, zdradza tajemnice udanego wyjazdu s. Milena Widlińska.
A to propozycja Ruchu Dzieci Maryi na nadchodzące wakacje. Przygotowane zostało 5 turnusów - 1 nad morzem i 4 w górach. Nad morzem - Ustka, Dom Wczasowy „Słoneczna”, termin 25 czerwca - 9 lipca, koszt - 800 zł. W górach: Łukowica k. Starego Sącza, I turnus 29 czerwca - 13 lipca, II turnus 13-27 lipca, koszt - 650 zł. Świdnik k. Starego Sącza, I turnus 27 czerwca - 11 lipca, II turnus 11-25 lipca, koszt również 650 zł. Zapisy są przyjmowane do końca kwietnia w Wydziale Młodzieżowym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu lub bezpośrednio u s. Mileny - tel. 0-604 808-709.

Przez ciasne drzwi

2016-08-17 08:31

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 34/2016, str. 32-33

rcher10-(Dennis)--Foter.com--CC-BY-SA

Słowa Pana Jezusa nie zostawiają wątpliwości, jaka jest droga zbawienia: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają”– dosłownie: nie będą mieli siły. Możemy mieć wejściówkę do nieba „wypracowaną” przez Zbawiciela, ale możemy nie mieć sił wejść, ponieważ straciliśmy je na wysiłki nieprowadzące do zbawienia. Być może po drodze będę niósł bagaż trosk, będę zmęczony staraniem tylko o to, co ziemskie. Droga jest wąska i stroma. Św. Paweł wprost stwierdza: „walcz o życie wieczne” (por. 1 Tm 6,12).

Niebo jest dla nas, ale mamy ruszyć w drogę jak Abraham, jak Mojżesz z Izraelitami do Ziemi Obiecanej, pójść za Jezusem Jego śladami. My najczęściej boimy się wędrówki, wolimy stabilizację. Chcemy Pana Boga zatrzymać i zaprosić Go, by nam pomagał w naszej koncepcji życia bez zmian, bez niepewności, jaka wynika z wędrówki, z Paschy.

Jak rozumieć słowa Pana: „Nie wiem, skąd jesteście”. Jeżeli ja bym nie wiedział, skąd jest mój rozmówca, to jest pewne, że on mnie nie zna, a ja jego. Zmartwychwstały Pan będzie wiedział, skąd jesteśmy – „z wielkiego utrapienia” (por. Ap 7,14). Bóg powie: Znam ciebie, jesteś podobny do Ukrzyżowanego. Masz Jego życie, myślenie, poglądy, Jego punkt widzenia.

Werset „Alleluja” jest kluczem rozumienia Ewangelii: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”.

Również drugie czytanie o karceniu daje światło na nasze życie w drodze do zbawienia. Bóg nie karze nas dla kary. Będąc Ojcem, jest pedagogiem, wie, czego potrzeba dzieciom. Nie zapominajmy, że mamy naturę grzeszników i potrzebujemy korygowania. Mamy powszechnie fałszywe widzenie karcenia: jeśli ktoś karze, to musi się gniewać, być oburzony. Bóg się nie denerwuje, Bóg się nie złości. Jeżeli Biblia mówi o gniewie Pana, to ukazuje pewien obraz tego, czego nie można inaczej wyrazić – Bóg jest sprawiedliwy. Bóg nie podlega nastrojom, negatywnym emocjom, chociaż czuje, ponieważ jest osobą. Dlatego ważne są słowa: „nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza”.

Patrząc na nasze dzieciństwo, rzadko dostrzegamy to, że błogosławieństwem był fakt, iż rodzice nas karcili. Dzięki temu, że ojciec mnie przywoływał do porządku, dziś wiem, iż bardzo mu na mnie zależało, że chciał mojego dobra.

Karcenie ma doprowadzić do tego, byśmy się nauczyli opierać grzechowi (por. Hbr 12, 4). Oprze się ten, kto potrafi z nim walczyć, jest zdyscyplinowany, wyćwiczony. Jak sportowcom potrzebny jest trening, tak i nam potrzebne jest zmaganie. Bóg chce doprowadzić do zbawienia wszystkie ludy i narody – według pierwszego czytania, dlatego potrzebuje doświadczonych uczniów – śpiewamy wszak w psalmie: „Całemu światu głoście Ewangelię”.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: Maryja z Jasnej Góry łączy Polaków

2019-08-26 07:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

Nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Nie ma drugiego takiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski z okazji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Graziako/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Episkopatu zauważył, że obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest znakiem rozpoznawczym Polaków na całym świecie. „Kiedy widzimy ten obraz, od razu kojarzymy go z Polską i Polakami. To właśnie przed jasnogórskim obrazem śpiewamy apel: Maryjo, Królowo Polski!” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Zwrócił też uwagę na większą liczbę pielgrzymów przybywających do jasnogórskiego sanktuarium. „Według najnowszych danych w tym roku było o ponad 4 tys. więcej pieszych pielgrzymów niż w roku minionym. W sumie w 182 pielgrzymkach pieszych wzięło udział 86 tysięcy osób. A rocznie Jasną Górę odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że przed jasnogórską ikoną ludzie podejmują ważne życiowe decyzje.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by jak najczęściej odwiedzać Jasną Górę. „Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to kolejna okazja do tego, by być razem u naszej Matki. Księża biskupi zachęcają byśmy spotykali się u Niej jak najczęściej. Jeśli zaś nie możemy być na Jasnej Górze, pójdźmy tego dnia do kościoła pod Jej wezwaniem. Warto podkreślić, że w Polsce co czwarta parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Głównym punktem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będzie Msza święta 26 sierpnia o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podczas uroczystości zostanie dokonany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Dzień później na Jasnej Górze będzie miało miejsce zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem