Reklama

Adopcja Serca

Czarnoskóre rodzeństwo

Ruanda (Rwanda) - państwo we wschodniej Afryce, obejmujące powierzchnię 26,3 tys. km2 i 8 mln mieszkańców. Główny lud zamieszkujący kraj to Bantu, stolica Kigali, język urzędowy francuski. Od XVII wieku państwo koczowniczo-pasterskiego ludu Tutsi, utworzone po podbiciu rolniczych plemion Bahutu. Od 1922 r. wraz z Urundi belgijskie terytorium mandatowe, a od 1962 r. niepodległa republika. Takie informacje podaje Encyklopedia powszechna. Nie oddaje ona jednak obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj. Tragiczna wojna domowa, która rozegrała się w Rwandzie w latach 1994-96, pozbawiła życia ponad 2 mln osób, a ocalałym zniszczyła nadzieję na lepsze jutro. Pozostawiła 500 tys. sierot, które mieszkają same w swoich starych domach, bo nie istnieją instytucje, które byłyby w stanie się nimi zająć. Dzieci te, okaleczone na ciele i duchu ofiary wojny, wciąż tracą najbliższych w wyniku różnorodnych chorób, a przede wszystkim z powodu epidemii AIDS. Liczne waśnie społeczne i brak zasobów nierolniczych skazują ludność na życie w biedzie i nędzy. Postęp techniczny jeszcze tam nie dotarł.
Zupełnie inna część świata - Polska, położony w województwie lubuskim powiat wschowski, a w nim liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasto - Wschowa. Uczniowie i nauczyciele tutejszego Liceum nr 1 im. Tomasza Zana wzruszeni krzywdą rwandyjskich dzieci, a jednocześnie zadziwieni kwotą 15 $, która zapewnia miesięczne utrzymanie w tamtejszych warunkach, decydują się pomóc. Wraz z nastaniem października rozpoczyna się zbiórka pieniędzy wystarczających na utrzymanie dwojga dzieci. Składka zbierana w szesnastu klasach wynosi 50 gr. Kto może, wpłaca więcej, a nadwyżka od potrzebnej kwoty wędruje w charakterze rezerwy na następny miesiąc. Nie wiadomo jeszcze, jakiej płci ani w jakim wieku będą podopieczni. Dopiero w grudniu następuje oczekiwany moment. Do szkoły przesłane zostają dane i fotografie.
„Adoptowanym rodzeństwem” okazują się być trzynastoletni - Yvonne i Fluyence. Dziewczynka, mieszkająca z babcią w Kabudze, straciła rodziców podczas wojny domowej. Ukończyła trzy klasy szkoły podstawowej, a dzięki pomocy licealistów ze Wschowy rozpocznie naukę w klasie czwartej. Chłopiec z Kigweny, pozostający pod opieką starszego brata, od stycznia zacznie uczyć się w klasie piątej. Jego rodzice zmarli w wyniku choroby.

Ty także chciałbyś pomóc?

Przyłącz się do Pallotyńskiej Adopcji Serca, która nie tylko ratuje dzieci od śmierci głodowej, ale też opłaca szkołę, zapewnia zakup przyborów szkolnych, a w razie potrzeby leków. Adopcja polega na comiesięcznych wpłatach 15 $ lub równowartość tej kwoty w złotówkach. Sekretariat Misyjny Księży Pallotynów w Warszawie przekazuje pieniądze misjonarzom, którzy pomagają konkretnemu dziecku. „Adopcja Serca” obejmuje dzieci do 18. roku życia. „Rodzina adopcyjna” może określić płeć dziecka i jego wiek, a misjonarze postarają się w miarę możliwości przydzielić je stosownie do pragnień. Po uiszczeniu wpłaty, otrzymuje się podstawowe informacje i zdjęcie. Można też nawiązać z dzieckiem kontakt listowny.
Adres korespondencyjny: Pallotyński Sekretariat Misyjny, ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa, skr. poczt. 255, z dopiskiem: „Adopcja Serca”, www.adopcja-serca.com.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Angela Merkel: nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w czwartek w wywiadzie dla telewizji ZDF, że nie zamierza kandydować na kolejną, piątą kadencję szefowej rządu Niemiec. Potępiła też brutalność amerykańskiej policji w związku ze śmiercią w Minneapolis George'a Floyda.

Zapytana, czy w obliczu walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie odczuwa pokusy dalszego kierowania pracami rządu, Merkel podkreśliła stanowczo, że już wcześniej zdecydowała, że obecna kadencja, która zakończy się w przyszłym roku, jest jej ostatnią.

Kontynuując wątek pandemii, szefowa niemieckiego gabinetu potwierdziła, że ulga podatkowa od towarów i usług, zawarta w pakiecie wsparcia dla gospodarki jej kraju, potrwa do końca roku. „To dla mnie punkt odcięcia tej pomocy” - wyjaśniła, zapytana, czy ta rządowa pomoc może zostać przedłużona. „To ma być krótkotrwały impuls” - zaznaczyła.

W środę Merkel ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla niemieckiej gospodarki, w ramach którego podatek VAT zostanie obniżony z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca.

Merkel potępiła także „zamordowanie” przez policję Afroamerykanina George'a Floyda i "rasizm", który jej zdaniem uderza w „bardzo spolaryzowane społeczeństwo amerykańskie”. „To zabójstwo George'a Floyda jest okropne. Rasizm jest okropny. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo spolaryzowane” - powiedziała.

"Rasizm zawsze istniał. I niestety tak jest również tutaj (w Niemczech)” - dodała Merkel, która zaznaczyła, że "ma nadzieję”, iż protesty w Stanach Zjednoczonych "będą pokojowe”.

Szefowa niemieckiego rządu określiła także obecną politykę wewnętrzną prezydenta USA Donalda Trumpa jako "bardzo kontrowersyjną". "Moim zdaniem w polityce (zawsze) trzeba próbować zbliżać do siebie ludzi, próbować ich godzić. Myślę, że styl polityczny (prezydenta Trumpa) jest bardzo kontrowersyjny” - powiedziała.

"Pracuję ze wszystkimi wybranymi prezydentami na całym świecie. I oczywiście z amerykańskim prezydentem. Wszystko, co mogę zrobić, to mieć nadzieję, że możemy współpracować" - zakończyła niemiecka kanclerz. (PAP)

zm/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję