Reklama

Aspekty diecezji

Jednym zdaniem

16 stycznia parafię pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze odwiedził o. Tomasz Pawlik - misjonarz franciszkański pracujący obecnie w Eliście (Rosja). Podczas wszystkich Mszy św. głosił słowo Boże, a popołudniu spotkał się z Kołem Przyjaciół Misji.

30 stycznia w kaplicy przy głogowskiej kolegiacie odbyło się comiesięczne spotkanie małżeństw niesakramentalnych. Spotkania te odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Początek o godz. 16.00.

30 stycznia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie odbył się koncert chóru „Beati Cantores” oraz chóru parafii greckokatolickiej.

5 lutego w Centrum Wolontariatu w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski spotkał się ze stypendystami Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego.

6 lutego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie wystąpiła Eleni. Dochód z koncertu przeznaczony został na Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

8 lutego w świetlicy parafialnej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku odbyła się zabawa ostatkowa dla dzieci z licznymi konkursami.

Od 8 do 13 lutego w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie odbywał się kurs duchowości ucznia Chrystusa - „Umiłowany uczeń Jan”.

10 lutego w Nowym Kramsku odbyło się miesięczne, formacyjne zebranie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Głównym tematem spotkania była Eucharystia, na temat której referat przygotowała Prezes oddziału.

Zaproszenia

KSM zaprasza na wieczorowe kursy językowe w Zielonej Górze. W ramach kursów przewidziane są prelekcje oraz spotkania w grupach wiekowych o różnym stopniu zaawansowania. Bliższe informacje i zgłoszenia: Biuro KSM tel./fax (0-68) 320-72-96 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Animatorzy Ruchu Światło-Życie z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. zapraszają w środę 23 lutego na Nieszpory, które odbędą się po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym.

Gorzowski Klub Inteligencji Katolickiej serdecznie zaprasza 23 lutego o godz. 18.00 do sali im. Jana Pawła II przy ul. Obotryckiej na prelekcję Radosława Wróblewskiego pt. O teczkach... inaczej.

Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie organizuje w Zielonej Górze kurs dla nauczycieli „Kultura języka w pracy nauczyciela”. Termin 9 i 23 kwietnia. Koszt - 90 zł. Zgłoszenia w Terenowym Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, tel.(0-68) 324-46-94.

Nowe Kramsko

20 stycznia w Nowym Kramsku odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe animowane przez Koło Przyjaciół Misji Oblackich wespół z Akcją Katolicką, Parafialnym Zespołem Caritas, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i Radą Parafialną. Na uroczystość przybyli goście: dyrektor Prokury Misyjnej w Poznaniu - o. Franciszek Chrószcz, a także goście z zaprzyjaźnionej grupy misyjnej z Obry i Babimostu. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez Ojców Oblatów oraz ks. prob. Andrzeja Suchorskiego. W dalszej części spotkania grupa dzieci przedstawiła jasełka. Miłym akcentem regionalnym było wysłuchanie kolęd granych na koźle weselnym. Spotkanie obfitowało we wspólne kolędowanie i rozmowy o misjach. Zelatorka grupy Przyjaciół Misji Oblackich - Janina Cicha dziękuje wszystkim za zaangażowanie w organizację spotkania i wspólną modlitwę.

Słubice

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach 3 lutego po Mszy św. odbył się wykład w ramach nowo powstałego cyklu - Laboratorium Wiary. Adam Jakuszewicz poprowadził prelekcję, a następnie dyskusję na temat: Na czym polega wola Boża i jak odczytywać znaki czasu. Wzięli niej udział przede wszystkim studenci oraz słubicka młodzież. Duszpasterstwo akademickie „Parakletos” ze Słubic zorganizowało także 4 lutego koncert zespołu wokalnego „Con Sono”, który zaprezentował program Niespodzianka na ostatki. Zespół „Con Sono” powstał pięć lat temu. Tworzą go w dużej mierze dawni członkowie chóru kameralnego „Adoramus”. Muzyką cerkiewną, którą m.in. wykonują, zarazili ich Swietłana Doniec i Igor Łysenko, absolwenci kijowskiego konserwatorium, którzy na początku lat 90. osiedlili się w Słubicach.

Reklama

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze, wspólnie z Ruchem Apostolatu Emigracyjnego, zorganizowało kolejny już raz akcję charytatywną na rzecz najuboższych Polaków zamieszkałych na Wschodzie. Zbiórka produktów żywnościowych odbyła się w dniach 7 i 9 lutego w lokalu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze.

Warsztaty

Miejskie Przedszkole nr 9 (ul. Partyzantów 22, Zielona Góra) oraz Ośrodek Formacyjno-Szkoleniowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zapraszają na warsztaty taneczne „Proste tańce integracyjne w pracy z grupą”, prowadzone przez Zbigniewa Żołądziejewskiego. Zajęcia skierowane są do wychowawców, katechetów, nauczycieli zajęć pozalekcyjnych i przedszkoli oraz wychowania fizycznego, harcerzy, instruktorów tańca, animatorów kultury. Są to proste formy taneczne, które ożywiają grupę i integrują z nią te osoby, które są nieśmiałe i niepewnie się czują. Pomagają w nawiązywaniu kontaktu z innymi. Program zajęć obejmuje 12 godz. dydaktycznych. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu warsztatów oraz niezbędne do dalszej pracy materiały (skrypt z opisem tańców i płytę CD z nagraniami). Zapisy do 21 lutego prowadzi sekretariat przedszkola w godz. od 8.00 do 14.00. Zgłoszenia także telefonicznie pod numerem: (0-68) 453-89-97. Koszt - 35 zł od osoby.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

2020-02-17 16:53

[ TEMATY ]

całun turyński

Ireneusz Kajdana

Dla wielu podróż do Turynu i zobaczenie Całunu Turyńskiego jest spełnieniem marzeń

Całun Turyński jest jednym z najczęściej badanych przedmiotów na świecie. Analizowano go m.in. pod kątem hematologicznym, chemicznym i biologicznym. Nigdy wcześniej jednak nie robił tego chirurg plastyczny.

Pierwszym jest prof. Bernardo Hontanilla z Kliniki Uniwersyteckiej Nawarry. Wyniki swoich badań opublikował w czasopiśmie „Scientia et Fides”, które ukazuje się również w Polsce, nakładem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Wszystkie dotychczasowe badania stwierdzają, że pozycja człowieka z całunu jest typowa dla ciała po śmierci. Tymczasem chodzi o zwykły ruch osoby, która próbuje wstać” – uważa lekarz. Na całunie „widać odciśnięty wizerunek żywego człowieka” – zapewnia Bernardo Hontanilla. „Jest czymś racjonalnym myślenie, że jeśli całun okrywał ciało Jezusa, to chciałby On pokazać na tym samym przedmiocie nie tylko oznaki śmierci, ale także zmartwychwstania” – dodaje.

„Pozycja ciała na całunie nie jest spowodowana tym, że chce ono wrócić do pozycji, jaką miało na krzyżu, (w tym wypadku ramiona powinny przemieścić się na zewnątrz przypominając postawę ukrzyżowanego). Pozycja ciała pokazuje ten pierwszy i początkowy gest podnoszenia się” – pisze chirurg. Świadomy, że wyniki jego badań mogą wywołać polemikę Bernardo Hontanilla stwierdza: „mam dowody naukowe na potwierdzenie swoich tez”.

„Jeśli te wszystkie ślady, które znajdują się na całunie, połączymy z tym, co opisują Ewangelie, to zauważymy, że wszystko się zgadza w zupełności, nie tylko w śmierci, ale także w zmartwychwstaniu. Zarównie statyczne oznaki śmierci jak też dynamiczne oznaki życia znajdują się na tym samym przedmiocie. Jeśli wizerunek na całunie jest wizerunkiem Jezusa, to wówczas chrześcijanie mają dowód Jego śmierci i zmartwychwstania” – mówi Bernardo Hontanilla.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejny krwawy atak na chrześcijan

2020-02-17 16:28

[ TEMATY ]

atak

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso. Grupa doskonale uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do kościoła w czasie niedzielnego nabożeństwa i ostrzelała modlących się w nim ludzi. Do zdarzenia doszło w miasteczku Pansi leżącym na pograniczu z Nigrem i Mali.

„Sytuacja chrześcijan w regionie staje się coraz trudniejsza” – stwierdził gubernator prowincji Yagha, w której doszło do ataku. Pułkownik Salfo Kaboré podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ kilka osób jest w ciężkim stanie. Burkińskie służby bezpieczeństwa przewiozły rannych do szpitala w Dori (leżącego 180 km od miejsca ataku), gdzie otrzymali specjalistyczną pomoc. Świadkowie napadu informują, że zamachowcy najpierw zabili ludzi zmierzających na nabożeństwo (wcześniej świadomie oddzielili miejscowych od przyjezdnych), potem weszli do kościoła, a po wszystkim splądrowali okoliczne sklepy, kradnąc zapasy oleju i ryżu. Porwali też trzech mężczyzn zmuszając ich, by pomogli im wywieźć na motorach zebrane łupy. Na koniec podpalili kościół.

Niepokój budzi to, że kilka dni temu na tym samym terenie zamordowano protestanckiego pastora wraz z czterema jego synami, a drugi pastor został porwany i nie ma o nim żadnych wieści. Od ubiegłego roku w spokojnym dotąd Burkina Faso dochodzi do dramatycznej eskalacji przemocy ze strony islamskich ekstremistów. „Dopóki nie odpowiemy na pytanie skąd pochodzi broń i kto finansuje tych ludzi nic się nie zmieni” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup stołecznego Wagadugu. Kard. Philippe Ouédraogo uczestniczył ostatnio w spotkaniu przedstawicieli afrykańskich rządów na temat eskalacji przemocy w krajach Sahelu. Odbyło się ono pod hasłem „Milczenie broni”. „U nas nie ma fabryk uzbrojenia, ktoś pomaga tym terrorystom zabijać. Sami nie jesteśmy w stanie położyć tamy przemocy” – mówi kard. Ouédraogo.

„Potrzebujemy międzynarodowej solidarności, by powstrzymać handel bronią, która pomaga oprawcom zabijać ich braci i siostry zupełnie niepotrzebnie. To błagalny krzyk naszego serca do Europy, gdzie produkuje się broń. Proszę Radio Watykańskie, by stało się głosem tych, którzy głosu nie mają, którzy cierpią i giną w bezsensownych atakach, są to także dzieci. To dla nas bardzo trudne chwile, liczymy na solidarność zarówno samych Burkińczyków, jak i mieszkańców regionu oraz wspólnoty międzynarodowej. To gorące błaganie naszych serc – prosimy, pomóżcie nam znaleźć rozwiązanie tej tragedii“ - mówi papieskiej rozgłośni kard. Ouédraogo.

„Analitycy są zaniepokojeni tym, że ataki na ludność cywilną, w tym chrześcijan, nasilają się w zastraszającym tempie” – podkreśla Corinne Dufka, dyrektor Human Rights Watch w Afryce Zachodniej. Szacuje, że w ubiegłym roku w ukierunkowanych atakach zabitych zostało ponad 1300 cywilów, siedem razy więcej niż rok wcześniej. Pogłębiający się brak bezpieczeństwa doprowadził też do kryzysu humanitarnego. Ponad 760 tys. osób opuściło swe domy szukając schronienia dla swych rodzin. Chrześcijanie uciekają do większych miast i szukają głównie wsparcia w parafiach i na misjach. Odpowiedzialnością za ataki obarcza się islamskich terrorystów związanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję