Reklama

Serwis kościelny

Edyta Sadło
Edycja zamojsko-lubaczowska 8/2005

Zamość

Msza św. w intencji osób konsekrowanych odbyła się 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego. Po Liturgii nastąpiło odnowienie ślubów zakonnych. Uroczystościom w katedrze zamojskiej przewodniczył bp Jan Śrutwa.

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zorganizowało wystawę fotografii Grupy Turystycznej „Roztocze”. Wernisaż odbył się 4 lutego w Galerii Fotografii „Ratusz” w Zamościu.

5 lutego, w dzień św. Agaty, patronki kobiet po mastektomii, zamojskie Amazonki, ich rodziny i przyjaciele wspólnie modlili się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po Liturgii odbyło się też spotkanie w siedzibie Zamojskiego Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii „Amazonki”.

Finał 18. Konkursu Literackiego „Debiut” 2005 odbył się 6 lutego w Zamojskim Domu Kultury. W programie spotkania finałowego znalazły się: zajęcia integracyjne, warsztaty pisarskie oraz prezentacja wydarzeń „Debiutu” 2005 pt. Osiemnastka na schodach.

Krynice

Uroczystości upamiętniające 62. rocznicę bitwy partyzanckiej pod Zaborecznem odbyły się 2 lutego. Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, złożenie wieńców pod Pomnikiem Batalionów Chłopskich, okolicznościowe wystąpienia i akademia przygotowana przez młodzież wypełniły program rocznicowych obchodów. W uroczystości uczestniczyli: koła kombatanckie z terenu Zamojszczyzny, przedstawiciele władz, uczniowie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Tomaszów Lubelski

Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tomaszowie Lubelskim zorganizował Prezentacje Artystyczne Twórczości Bożonarodzeniowej Zespołów Artystycznych Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Hej, kolęda, kolęda... Prezentacje odbyły się 4 lutego w Tomaszowskim Domu Kultury.
W przeglądzie uczestniczyły osoby i grupy artystyczne z warsztatów terapii zajęciowej w Muratynie, Świdniku, Dominikanówki, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim, zespół „Przyjaciele” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim.

IX Wieczór Prowincjonalny „Niekonwencjonalni” odbył się 6 lutego w Tomaszowskim Domu Kultury. W spotkaniu uczestniczyli: Anna, Robert i Hubert Znajomscy, którzy zaprezentowali makramy i rysunki, Jadwiga Winiarczyk z wystawą malarstwa i haftu. Swoją poezję prezentowali też Zdzisława i Andrzej Stechnijowie.

Biłgoraj

Znaki nadziei - Afganistan, Irak, Kongo - to tytuł wystawy dokumentującej podróże z pomocą humanitarną, m.in. Caritas Polska, dla krajów dotkniętych wojną. Wystawa była prezentowana od 1 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury. W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych oraz młodzież.

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem