Reklama

Renowacja kościoła w Różanie

Niedziela łomżyńska 10/2005

O renowacji kościoła pw. św. Anny w Różanie z ks. kan. Ryszardem Kłosińskim rozmawia Krystian Wiśniewicz

- Kościół św. Anny to chyba jedyny zabytek, który został w Różanie. Z dawnych źródeł wynika, że już w XI wieku istniał tu kościół i należał do diecezji płockiej.

- W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół jest murowany i prawdopodobnie został ufundowany przez Annę Jagiellonkę. Parafia Różan została włączona do diecezji łomżyńskiej 25 marca 1992 r.

- Czy to jest pierwszy remont świątyni?

- Od 1609 r. była kilkakrotnie przebudowywana. W latach 1780-1837 przeprowadzono gruntowe remonty kościoła. W 1905 r. podjęto decyzję o rozbudowie kościoła, a w latach 1907-13 rezydujący wówczas proboszczowie ks. Remigiusz Jankowski i ks. Klemens Sawicki dokonali ostatecznej przebudowy, w wyniku której powstała obecna neogotycka świątynia. W czasie wojen kościół uległ zniszczeniu. Został odbudowany w latach 1940-77. Nie tak dawno, bo w latach 1993-2000, dzięki staraniom ks. prob. Jana Pawłowskiego kościół został pokryty blachą miedzianą i zabezpieczony przed wilgocią.

Reklama

- Obecnie trwają prace konserwacyjne. Jak długo potrwają prace i co zostało już zrobione?

- W latach 2002-04 kościół został całkowicie odmalowany wewnątrz. Ściany były bardzo zniszczone, więc przed malowaniem należało uzupełnić brakujące tynki. Następnie rozpoczęto odnawianie polichromii wewnątrz świątyni. Została odrestaurowana ambona oraz polichromia naw bocznych. Ołtarz główny został oczyszczony. Położono na nim nowe złoto i tzw. szlak metal. Częściowo został przerobiony chór: schody, klatka schodowa, balkon. Zrobiono nowe podpory i wykonano łuk nad drzwiami. Zmieniono żyrandole, co sprawiło, że w kościele jest o wiele jaśniej. Odrestaurowano również stacje Drogi Krzyżowej, które sprowadził ks. prob. Kazimierz Maj. Zostały one oczyszczone i uzupełnione o brakujące elementy. Stacje te bardzo dobrze wkomponowane są w całość świątyni. Prace renowacyjne trwają cały czas, a nad całością czuwa konserwator zabytków prof. Paweł Jakubowski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Jakie są plany na przyszłość?

- W przyszłości chciałbym wykonać ołtarze boczne, ponieważ kościół jest piękny, ale nie wypełniony. W jednej z naw znajduje się ołtarz Miłosierdzia Bożego, tam pragnąłbym zrobić ołtarz gotycki, który nawiązywałby do stylu kościoła. Natomiast ołtarz w nawie drugiej byłby poświęcony Świętej Rodzinie. Kiedyś wisiał tu obraz św. Józefa namalowany wiele lat temu przez jedną z parafianek. Chciałbym również wykonać kinkiety, ławki pod bocznymi ścianami oraz drewniane schody na ambonę, aby harmonizowały ze stylem kościoła. Przydałaby się konserwacja organów, ponieważ od ich założenia nie były restaurowane. Jednak największym moim marzeniem jest położenie nowej posadzki.

- Jak oceniają parafianie prace prowadzone przez Księdza?

- Parafianie są bardzo przywiązani do tego kościoła i kochają go. Myślę, że ludzie są zadowoleni z wykonywanych prac. Cenią sobie kościół parafialny i pomagają na tyle, na ile ich stać. Władze miasta również włączają się w remont świątyni. Wielu dawnych mieszkańców Różana odwiedza naszą świątynię, aby pomodlić się i przypomnieć sobie miejsce, w którym zostali ochrzczeni lub zawarli sakrament małżeństwa. Wspólnymi siłami zajmujemy się tym remontem, ażeby doprowadzić świątynię do świetności, tak jak to było kiedyś w planach tych kapłanów, którzy rozpoczynali rozbudowę kościoła w Różanie.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę i życzę spełnienia planów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję