Reklama

Renowacja kościoła w Różanie

Niedziela łomżyńska 10/2005

O renowacji kościoła pw. św. Anny w Różanie z ks. kan. Ryszardem Kłosińskim rozmawia Krystian Wiśniewicz

- Kościół św. Anny to chyba jedyny zabytek, który został w Różanie. Z dawnych źródeł wynika, że już w XI wieku istniał tu kościół i należał do diecezji płockiej.

- W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół jest murowany i prawdopodobnie został ufundowany przez Annę Jagiellonkę. Parafia Różan została włączona do diecezji łomżyńskiej 25 marca 1992 r.

Reklama

- Czy to jest pierwszy remont świątyni?

- Od 1609 r. była kilkakrotnie przebudowywana. W latach 1780-1837 przeprowadzono gruntowe remonty kościoła. W 1905 r. podjęto decyzję o rozbudowie kościoła, a w latach 1907-13 rezydujący wówczas proboszczowie ks. Remigiusz Jankowski i ks. Klemens Sawicki dokonali ostatecznej przebudowy, w wyniku której powstała obecna neogotycka świątynia. W czasie wojen kościół uległ zniszczeniu. Został odbudowany w latach 1940-77. Nie tak dawno, bo w latach 1993-2000, dzięki staraniom ks. prob. Jana Pawłowskiego kościół został pokryty blachą miedzianą i zabezpieczony przed wilgocią.

- Obecnie trwają prace konserwacyjne. Jak długo potrwają prace i co zostało już zrobione?

- W latach 2002-04 kościół został całkowicie odmalowany wewnątrz. Ściany były bardzo zniszczone, więc przed malowaniem należało uzupełnić brakujące tynki. Następnie rozpoczęto odnawianie polichromii wewnątrz świątyni. Została odrestaurowana ambona oraz polichromia naw bocznych. Ołtarz główny został oczyszczony. Położono na nim nowe złoto i tzw. szlak metal. Częściowo został przerobiony chór: schody, klatka schodowa, balkon. Zrobiono nowe podpory i wykonano łuk nad drzwiami. Zmieniono żyrandole, co sprawiło, że w kościele jest o wiele jaśniej. Odrestaurowano również stacje Drogi Krzyżowej, które sprowadził ks. prob. Kazimierz Maj. Zostały one oczyszczone i uzupełnione o brakujące elementy. Stacje te bardzo dobrze wkomponowane są w całość świątyni. Prace renowacyjne trwają cały czas, a nad całością czuwa konserwator zabytków prof. Paweł Jakubowski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Jakie są plany na przyszłość?

- W przyszłości chciałbym wykonać ołtarze boczne, ponieważ kościół jest piękny, ale nie wypełniony. W jednej z naw znajduje się ołtarz Miłosierdzia Bożego, tam pragnąłbym zrobić ołtarz gotycki, który nawiązywałby do stylu kościoła. Natomiast ołtarz w nawie drugiej byłby poświęcony Świętej Rodzinie. Kiedyś wisiał tu obraz św. Józefa namalowany wiele lat temu przez jedną z parafianek. Chciałbym również wykonać kinkiety, ławki pod bocznymi ścianami oraz drewniane schody na ambonę, aby harmonizowały ze stylem kościoła. Przydałaby się konserwacja organów, ponieważ od ich założenia nie były restaurowane. Jednak największym moim marzeniem jest położenie nowej posadzki.

Reklama

- Jak oceniają parafianie prace prowadzone przez Księdza?

- Parafianie są bardzo przywiązani do tego kościoła i kochają go. Myślę, że ludzie są zadowoleni z wykonywanych prac. Cenią sobie kościół parafialny i pomagają na tyle, na ile ich stać. Władze miasta również włączają się w remont świątyni. Wielu dawnych mieszkańców Różana odwiedza naszą świątynię, aby pomodlić się i przypomnieć sobie miejsce, w którym zostali ochrzczeni lub zawarli sakrament małżeństwa. Wspólnymi siłami zajmujemy się tym remontem, ażeby doprowadzić świątynię do świetności, tak jak to było kiedyś w planach tych kapłanów, którzy rozpoczynali rozbudowę kościoła w Różanie.

- Dziękuję serdecznie za rozmowę i życzę spełnienia planów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję