Reklama

Popowo Kościelne

Bliźniemu na ratunek

Jan Maćkowiak
Edycja gnieźnieńska 44/2001

Od ponad 75 lat funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna w Popowie Kościelnym, niosąc pomoc mieszkańcom podczas zaistniałego zagrożenia i katastrofy. Jubileusz istnienia OSP rozpoczęto uroczystą Mszą św., którą celebrował ks. Andrzej Trzemżalski - dziekan dekanatu kłeckiego. Ksiądz Kanonik wygłosił także homilię, w której mówił o olbrzymich zasługach druhów ochotników na rzecz społeczeństwa. "Czyńcie waszą misję nie z obowiązku materialnego, lecz duchowego. Szukajcie podpory w waszej wierze i pomocy u Boga. Niech wami kieruje miłość człowieka przez miłość do Boga". Zakończył słowami: "Służcie Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek".

W tej szczególnej uroczystości uczestniczyli: bryg. Jan Naranowicz - zastępca komendanta wielkopolskiego PSP, dh Andrzej Jankowski - dyrektor biura Zarządu Województwa ZOSP RP, kpt. Arkadiusz Wójcik - komendant Komendy Powiatowej PSP, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych oraz zaprzyjaźnionych jednostek z terenu gminy Mieścisko. Uroczystości rozpoczęto przemarszem z kościoła parafialnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym przed remizę strażacką. Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu przy dźwiękach syreny strażackiej złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Rys historyczny jednostki przedstawił Marek Wojciechowski - prezes miejscowej OSP. Najbardziej zasłużonych druhów wyróżniono odznaczeniami resortowymi. Uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" zostali odznaczeni druhowie: Florian Wojciechowski, Benon Sierschula, Marek Wojciechowski, Andrzej Wojciechowski; srebrne medale otrzymali: Andrzej Bodus, Tomasz Sierschula, Bolesław Przybysz, Władysław Drews; brązowymi medalami zostali odznaczeni: Bernard Przybysz, Przemysław Stanicki, Krzysztof Koprowski. Czterech druhów zostało wyróżnionych odznaką "Strażak wzorowy". Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej sztandar jednostki udekorowano złotym medalem. Przedstawicieli władz strażackich i samorządowych za pomoc świadczoną na rzecz jednostki OSP odznaką przedstawiającą logo gminy Mieścisko wyróżnił wójt Andrzej Banaszyński. W przemówieniach dziękowano rycerzom św. Floriana za dotychczasową służbę na rzecz drugiego człowieka. Na zakończenie uroczystości miejscowa młodzież przedstawiła piosenki i wiersze o tematyce strażackiej.

Jednostka posiada sztandar, który w 1976 r. ufundowany został przez Urząd Gminy i miejscowe społeczeństwo. Posiada także remizę strażacką i samochód. Druhowie uczestniczą w uroczystościach religijnych, gminnych i resortowych. Prezesem jednostki jest Marek Wojciechowski.

Reklama

V. Messori: Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-18 17:03

vatcannews / Rzym (KAI)

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

Tama66/pixabay.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie dla portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów. Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

2019-09-19 21:17

Zofia Białas

W pierwszym dniu, 18 września, uczniowie wieluńskich szkół obejrzeli w Kino – Teatrze „Syrena” film, „Kto napisze naszą historię” poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat, zwiedzili także w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu wystawę "Izrael- dziedzictwo innowacyjności", która oficjalnie została otwarta w dniu następnym, czyli 19 września. Wystawę, dzięki staraniom pani Iwony Urbanek, nauczycielki języka polskiego i historii w Zespole Szkół nr 3, podróżniczki z zamiłowania, przywieziono z Izraelskiej Ambasady w Warszawie.

Zofia Białas

Z wystawy (otwarta do 1 października) dowiedzieliśmy się, że Izrael to tylko 22 tys. km kwadratowych powierzchni i 9 mil. Ludności, stolica to Jerozolima – pierwsze miasto w świecie w całości pokryte siecią Wi-Fi, to także 273 km plaż nad Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym, Morzem Czerwonym i najwyżej na świecie położonym Jeziorem Galilejskim, to także 9 naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla i ciągle wzrastająca liczba drzew, to ponadto jeden z 8 krajów, który w Kosmos wysłał własnego satelitę…

Otwarcie wystawy i przewidziane na ten czas spotkanie z Piotrem Pabisiakiem - podróżnikiem i fotografem, absolwentem Zespołu Szkół nr 3 - poprzedził spektakl „Chatuna” (Wesele) w reżyserii i scenografii dr Doroty Eichstaedt – nauczycielki języka polskiego II LO im. Janusza Korczaka, wystawiony w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przez działający w II LO teatr „Post Scriptum”. Spektakl „Chatuna” to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania inności oraz pokazanie, że wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od rasy, języka, narodowości, ważne by potrafili z sobą nawiązać dialog…

Zobacz zdjęcia: III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Miłym akcentem po spektaklu był spacer uczniów Zespołu Szkół nr 3 z motylami symbolizującymi dziecięce ofiary Shoa, zaniesionymi na miejsce dawnej synagogi i żydowskiego cmentarza.

Spotkanie z Piotrem Pabisiakiem zatytułowane „Magia Izraela” to sentymentalna retrospektywna wędrówka pana Piotra przez ciekawe miejsca Izraela, niektóre widziane aż trzykrotnie, bo trzykrotnie odwiedzał Izrael. Swoją opowieść o Izraelu pan Piotr dokumentował slajdami ukazującymi nie tylko piękno tego kraju, ale także występujące w nim skrajności: bogate dzielnice z pięknymi wieżowcami, plażami, parkami (Tel Awiw) a obok nich dzielnicami biedy zamieszkanymi przez Żydów przybyłych z Etiopii. Razem z panem Piotrem odwiedziliśmy Tel Awiw, Jerozolimę, Masadę, Tyberiadę, Hajfę, Kafarnaum; popatrzyliśmy na Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Wzgórza Golan, zobaczyliśmy bogate ulice i ulice biedy, dzielnice arabskie…

Opowieści o Izraelu słuchali uczniowie ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO, mieszkańcy Wielunia, dyrektorzy szkół, starosta Wieluński.

Piotr Pabisiak, mówiła Iwona Podeszwa, już niebawem ponownie zagości w bibliotece. Będzie to 5 października w ramach Nocy Bibliotek, kiedy wygłosi prelekcję na temat podróży po Kubie.

Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej zakończyło spotkanie pod hasłem „Szlakiem poetów żydowskiego pochodzenia”, które poprowadziły Magdalena A. Kapuścińska i Julia Lesiak. Słowa poetów uzupełniły piosenki zagrane przez Zespół „Gwiazdy po osiemnastej” a wśród nich m.in. „Tak jak malował pan Chagall”, „Człowieczy los”…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem