Reklama

Popowo Kościelne

Bliźniemu na ratunek

Od ponad 75 lat funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna w Popowie Kościelnym, niosąc pomoc mieszkańcom podczas zaistniałego zagrożenia i katastrofy. Jubileusz istnienia OSP rozpoczęto uroczystą Mszą św., którą celebrował ks. Andrzej Trzemżalski - dziekan dekanatu kłeckiego. Ksiądz Kanonik wygłosił także homilię, w której mówił o olbrzymich zasługach druhów ochotników na rzecz społeczeństwa. "Czyńcie waszą misję nie z obowiązku materialnego, lecz duchowego. Szukajcie podpory w waszej wierze i pomocy u Boga. Niech wami kieruje miłość człowieka przez miłość do Boga". Zakończył słowami: "Służcie Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek".

W tej szczególnej uroczystości uczestniczyli: bryg. Jan Naranowicz - zastępca komendanta wielkopolskiego PSP, dh Andrzej Jankowski - dyrektor biura Zarządu Województwa ZOSP RP, kpt. Arkadiusz Wójcik - komendant Komendy Powiatowej PSP, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych oraz zaprzyjaźnionych jednostek z terenu gminy Mieścisko. Uroczystości rozpoczęto przemarszem z kościoła parafialnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym przed remizę strażacką. Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu przy dźwiękach syreny strażackiej złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Rys historyczny jednostki przedstawił Marek Wojciechowski - prezes miejscowej OSP. Najbardziej zasłużonych druhów wyróżniono odznaczeniami resortowymi. Uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" zostali odznaczeni druhowie: Florian Wojciechowski, Benon Sierschula, Marek Wojciechowski, Andrzej Wojciechowski; srebrne medale otrzymali: Andrzej Bodus, Tomasz Sierschula, Bolesław Przybysz, Władysław Drews; brązowymi medalami zostali odznaczeni: Bernard Przybysz, Przemysław Stanicki, Krzysztof Koprowski. Czterech druhów zostało wyróżnionych odznaką "Strażak wzorowy". Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej sztandar jednostki udekorowano złotym medalem. Przedstawicieli władz strażackich i samorządowych za pomoc świadczoną na rzecz jednostki OSP odznaką przedstawiającą logo gminy Mieścisko wyróżnił wójt Andrzej Banaszyński. W przemówieniach dziękowano rycerzom św. Floriana za dotychczasową służbę na rzecz drugiego człowieka. Na zakończenie uroczystości miejscowa młodzież przedstawiła piosenki i wiersze o tematyce strażackiej.

Jednostka posiada sztandar, który w 1976 r. ufundowany został przez Urząd Gminy i miejscowe społeczeństwo. Posiada także remizę strażacką i samochód. Druhowie uczestniczą w uroczystościach religijnych, gminnych i resortowych. Prezesem jednostki jest Marek Wojciechowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: zmarł ks. Marian Malarz – artysta i najstarszy kapłan archidiecezji lubelskiej

2020-02-23 15:40

[ TEMATY ]

ksiądz

zmarły

kyasarin/pixabay.com

W wieku 97 lat zmarł ks. Marian Malarz, wybitny duszpasterz i ceniony malarz, honorowy mieszkaniec Puław. Był najstarszym wiekiem kapłanem archidiecezji lubelskiej.

Marian Malarz urodził się w rodzinie rolniczej 29 września 1922 r. w Skokach w parafii Czemierniki (dawny powiat radzyńsko-podlaski) w województwie lubelskim. Opóźnioną przez wojnę maturę zdał dopiero w 1946 r. w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Lublinie. Wkrótce po niej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie i rozpoczął studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Świecenia kapłańskie przyjął w 24 czerwca 1951 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy. Pierwszą parafią, do której został posłany, była podzamojska Wielącza, dziś należąca do diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po sześciu latach działalności duszpasterskiej na Roztoczu został skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP w Puławach, gdzie pracował aż do 1994 r., najpierw jako wikary a następnie rezydent. Jak sam podkreślał w wywiadach prasowych, nigdy nie chciał być proboszczem. W 1994 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej.

Równocześnie z działalnością duszpasterską ks. Marian Malarz zajmował się działalnością artystyczną.

Na podstawie prac plastycznych został w 1970 r. przyjęty do Oddziału Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy ks. Malarza do dziś znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w Polsce (przede wszystkim w Puławach), a za granicą na wyspie Syros (Grecja), w klasztorze oo. jezuitów w Madrycie (Hiszpania), w parafii św. Tomasza oraz w klasztorze oo. augustianów w Cefalu na Sycylii (Włochy), w klasztorze oo. józefinów w Cagliari na Sardynii (Włochy).

Na sesji Rady Miasta Puławy 26 stycznia 2017 r. podjęto uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy ks. Marianowi Malarzowi. Ten zaszczytny tytuł jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla osób szczególnie zasłużonych dla Puław.

Od 1994 r. jako emeryt mieszkał w Domu Księży przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Zmarł 22 lutego 2020 r., w godzinach wieczornych. Miał 97 lat, z czego 68 lat w kapłaństwie.

Informacje o pogrzebie zostaną podane w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim

2020-02-23 19:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Droga Krzyżowa

kard. Wyszyński

źródło: archwwa.pl

W piatek 28 lutego na ulicach Starego Miasta w Warszawie odbędzie się Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu Baryczków do archikatedry warszawskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Mottem tej szczególnej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu będą słowa “Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie”.

Drogę Krzyżową zakończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego oraz adoracja Cudownego Krucyfiksu.

Organizatorami nabożeństwa na Starym Mieście są: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję