Reklama

U progu nowego milenium

Kontemplować Oblicze Chrystusa

Niedziela częstochowska 44/2001

Ojciec Święty Jan Paweł II w Novo millennio ineunte zachęca do kontemplacji oblicza Chrystusa. Zadanie to stawia przede wszystkim przed kapłanami, którzy spełniają misję nauczycielską, ale także przed wszystkimi, którzy tworzą Kościół Boży. Jan Paweł II stwierdza, że kontemplacja oblicza Chrystusa nie jest możliwa bez znajomości Pisma Świętego, które objawia Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Przez świadectwo Apostołów poznajemy naukę, życie i zmartwychwstanie Pana Jezusa, a więc kształtują się podstawy naszej wiary i dotykamy głębi tajemnicy Boga. Zgłębianie tej tajemnicy jest możliwe przez wieloaspektową analizę życia Pana Jezusa. To powinien być życiowy pokarm, siła i radość prawdziwego chrześcijanina w drodze do świętości, do której, jak przypomina Ojciec Święty, każdy jest powołany.

Kontemplacja jest jedną z form modlitwy. W powszechnym rozumieniu słowo to oznacza medytację, rozpamiętywanie, przyglądanie się w skupieniu. W języku wiary - to najdoskonalsze poznawanie Boga przez modlitwę i rozmyślanie, najwyższy rodzaj poznania.

Zastanówmy się, co to znaczy "kontemplować oblicze Chrystusa" . Kontemplacja jest najpiękniejszą formą modlitwy, bo jest to rodzaj modlitwy mistycznej, podczas której człowiek zwraca się do Boga z głębi swojego jestestwa, swojej jaźni, z głębi tego, co w nim najczulsze. To wielkie zamyślenie pełne miłości, najgłębsze przylgnięcie duszy do Boga. Jest to świat znany wielu wielkim mistykom, ale też nieobcy wielu zakonom, najwyższe szczyty, na jakie może wznieść się człowiek.

Ojciec Święty zachęcał wszystkich do wspinania się na te szczyty, dając nam przykład swoją postawą i zapatrzeniem w Chrystusa. A Chrystus przecież "modlił się na osobności" (Łk 9, 8), pozostawał sam na sam z Ojcem, jakże często przez całą noc. Uczniowie patrząc na rozmodlonego Chrystusa, mówili: "Panie, naucz nas modlić się"...

Dzisiaj, wsłuchani w głos Ojca Świętego, powinniśmy zwrócić uwagę na tę formę modlitwy. Kontemplacja oblicza Chrystusa to kontemplacja osobowa, kontemplacja Osoby. Jest to spojrzenie w twarz Chrystusa, w Jego oczy, spotkanie twarzą w Twarz - największe, najgłębsze, najpiękniejsze spotkanie. Spotkanie podobne do spotkania dwojga rozmiłowanych w sobie ludzi, którzy z miłością patrzą na siebie.

Oblicze Chrystusa, kontemplując Je, usiłowali malować różni artyści, różni pisarze i poeci pisali o Nim, przedstawiając swoje przeżycia religijne, mistyczne. Spotkanie z Jezusem przez kontemplację Jego Oblicza jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Ta kontemplacja jest niepowtarzalna i jedyna. Trzeba, abyśmy w nowym wieku, gdy dokoła nas tyle lęku, patrzyli się jak najczęściej, z największą miłością i zaufaniem w oblicze Chrystusa.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej "Spotkanie z Niedzielą", emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji "Wypowiedź dnia" codziennie o godz. 11.00 i na falach Radia Jasna Góra w paśmie 100,6 FM o godz. 12.15.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

[ TEMATY ]

apel

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Misjonarz miłosierdzia wezwał jednocześnie krytyków Ojca Świętego, „aby się nawrócili i przestali czynić zamęt”.

Jak zaznaczył w swoim facebookowym tekście wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, papież Franciszek jest człowiekiem Jezusa, modlitwy, Bożego Słowa i rozeznawania.

„Nie boi się stawiać trudnych spraw. Widzę w nim ewangelizatora, który szuka sposobu, aby zanieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Widzę pasterza, który chce, aby wielu ludzi wróciło do sakramentów, do Pana, do Kościoła. Ojciec Święty Franciszek - skromny, naturalny, odważny” – zauważył duszpasterz i wskazał, że papież ten jest dla niego „wzorem człowieka kochającego Jezusa, bliźniego i Kościół”.

Wykładowca akademicki podkreślił, że nauczanie Franciszka wyrasta z niezgody na „ziemską wielkość Kościoła, butę wierzących, konserwowanie przestarzałych form, które już dziś życia nie dają”. „Jest natomiast zgoda na Jezusa, Ewangelię i prawdziwą miłość. Nie ma to nic wspólnego z liberalizmem, ale jest naśladowaniem gestu Chrystusa.

Nie rozumieją tego w Kościele ci, którzy widzą Ewangelię tylko przez pryzmat Tradycji i przeszłości. Oczywiście, Tradycja Kościoła jest ważna, ale tradycje, dotychczasowe rozwiązania, a nawet poglądy, niejednokrotnie także w zakresie teologii, mogą się zmieniać, a często muszą się zmieniać” – stwierdził kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

W opinii rekolekcjonisty, papież denerwuje tych, którzy marzą o wielkości Kościoła, żyją resentymentem przeszłości i iluzją. „Oni nie czytali Biblii, wiarę znali tylko z kazań, a mszy słuchali, choć nie rozumieli, zamiast uczestniczyć aktywnie, jak to było w starożytności i do czego na szczęście wrócił Sobór Watykański II oraz reforma liturgiczna za św. Pawła VI” – dodał i zwrócił uwagę, że drogą do odrodzenia wiary nie jest powrót do „starego Kościoła”, ale „przyjęcie Jezusa jako Pana, codzienne karmienie się Słowem Bożym, radość z celebracji Eucharystii, która nie tylko jest ofiarą, ale także ucztą, radość z ewangelizowania, doświadczenie żywej wspólnoty chrześcijan oraz wychodzenie na peryferie”.

„To jest Ewangelia. I tylko taki Kościół, widzący Piotra w biskupie Rzymu i apostoła w biskupie diecezjalnym może dać świadectwo tego, że Jezus żyje i warto z Nim być. Przy jednoczesnym otwarciu na współpracę z chrześcijanami niekatolikami, którzy też żyją z Jezusem” – wezwał, podając przykłady osób dopatrujących się zamętu w Kościele, oskarżających papieża o herezję.Ks. Sawa zachęcił do podjęcia modlitwy do Ducha Świętego za papieża oraz ofiarowania za Franciszka jednego wyrzeczenia w tygodniu.

„Dosyć obrażania papieża ze strony katolików. Wzywam tych wszystkich występujących przeciwko papieżowi, aby się nawrócili i przestali czynić zamęt” – powtórzył. Zarazem zaprosił, także chrześcijan z innych denominacji, do dania „wspólnego świadectwa miłości do Jezusa i Kościoła”.„A czytając różne teksty i oglądając nagrania, w których znieważa się Ojca Świętego oraz dokonuje się apoteozy przeszłości, dawajmy jasne świadectwo naszego przywiązania do Ewangelii, Kościoła i Franciszka. Tego Kościół potrzebuje” – zakończył ewangelizator.

CZYTAJ DALEJ

Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

2020-01-22 20:42

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

Indie

davideucaristia/pixabay.com

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

Sprawcy tego czynu nie ukradli nic z kościoła, stąd przypuszcza się, że chodziło im o zniszczenie świątyni i jej profanację. Arcybiskup wezwał wszystkich wiernych do zadośćuczynienia i najbliższy piątek 24 stycznia wyznaczył w archidiecezji dniem szczególnej adoracji, uwielbienia i przepraszania Jezusa eucharystycznego za popełniony czyn.

„Proszę wszystkich proboszczów i kapelanów, aby przez cały dzień w kościołach był wystawiony Najświętszy Sakrament, aby wszyscy wierni mogli się przed Nim pomodlić” – zaapelował hierarcha.

Zachęcił także do modlitwy w intencji sprawców tego haniebnego czynu, który obraża uczucia religijne wszystkich katolików.

Jedna z organizacji indyjskich zajmujących się obroną praw chrześcijan w tym kraju (United Christian Forum Human Rights – UCFHR) podała przy okazji, że w pierwszych dziewiętnastu dniach stycznia tego roku doszło już do 17 przypadków przemocy wobec chrześcijan. M.in. aresztowano jednego pastora, doszło do kilku aktów przemocy fizycznej oraz w kilku przypadkach zabroniono chrześcijanom spełniania funkcji religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję