- Dziś dziękujemy Panu Bogu za to, że nasze szkoły istnieją i za ich Patronkę – Najświętszą Maryję Pannę Pośredniczkę Łask – mówił prof. Ireneusz Jóźwiak, dyrektor szkół z ul. Paulińskiej.
Mszą św. sprawowaną przez o. Oskara Maciaczyka OFM w kościele p.w. św. Bonifacego Katolickie Szkoły im. NMP Pośredniczki Łask rozpoczęły swoje święto. W procesji z darami złożyły Cudowne Medaliki Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szkoły, prowadzone pod patronatem Stowarzyszenia Cudownego Medalika, każdego roku w wyjątkowy sposób czczą dzień 27 listopada – to tego dnia św. Katarzynie Labouré objawiła się Maryja i przekazała życzenie dotyczące Jej wizerunku, który w niedługim czasie został rozpowszechniony w milionach egzemplarzy jako Cudowny Medalik. Wyjątkowo w tym roku świętowanie rozpoczęło się dzień wcześniej.
Na Mszy św. spotkali się uczniowie trzech szkół prowadzonych przez państwa Elżbietę i Ireneusza Jóźwiaków – szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. W modlitwie wzięli też udział nauczyciele i rodzice. Dyrektorzy szkół odczytali uroczysty akt zawierzenia Maryi – polecano sprawy szkoły, uczniów i ich rodzin.
Reklama
Na zakończenie o. Oskar poświęcił Medaliki, które każdy mógł przyjąć jako dar nie tylko dla siebie, ale dla szerzenia apostolatu. Świadectwo o Cudownym Medaliku noszonym od czasów seminarium duchownego przez wszystkie lata kapłaństwa wygłosił ks. Wojciech Tokarz, wieloletni proboszcz kościoła św. Bonifacego. – Moja mamusia przyszyła mi Cudownym Medalik do pektorału po to, abym nie był złym księdzem. Od tamtej pory wciąż go noszę. Pektorały się zmieniały, a ja za każdym razem przyszywam go do nowego. Cieszę się, że chcecie przyjąć Cudownym Medalik, bo kto ma Maryję blisko, ten nie zginie – mówił ks. Tokarz.
Po Eucharystii młodzież zaprosiła wszystkich na spektakl teatralny zrealizowany na podstawie „Kamieni na szaniec”. Autorka adaptacji, uczennica kl. 2 LO Anastazja Jurkiewicz połączyła w scenariuszu tekst Aleksandra Kamińskiego z wierszami Krzysztofa K. Baczyńskiego. Trudna poezja młodego uczestnika Powstania Warszawskiego dobrze brzmiała w ustach jego rówieśników oddających hołd poległym za Ojczyznę 74 lata temu.
Po spektaklu świętowania dopełniła herbata i pyszne ciasto.
O Patronce szkół katolickich:
Reklama
Patronka szkoły nie została wybrana przypadkowo. Ks. prof. Teofil Herrmann, założyciel Apostolatu Maryjnego, który wielokrotnie bywał gościem w domu państwa Jóźwiaków, zachęcił ich do otwarcia szkoły Matki Bożej Pośredniczki Łask po to, aby to właśnie Ona pośredniczyła w łaskach Boga dla młodego pokolenia. Pomysł uzyskał aprobatę ówczesnego metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza i we wrześniu 1996 r. Katolickie Liceum im. NMP Pośredniczki Łask rozpoczęło działalność. Była to pierwsza szkoła katolicka w Polsce założona przez osoby świeckie. Początkowo placówka miała swoją siedzibę przy XV Liceum Ogólnokształcącym w parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Po trzech latach pojawiła się możliwość przeniesienia do parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy, do budynku przy ul. Szkockiej. W tym roku szkoła otrzymała nową siedzibę przy ul. Paulińskiej na terenie parafii p.w. św. Bonifacego.