Reklama

Ku czci św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie

Marzenie Boga

2018-11-27 17:56

Beata Pieczykura

Beata Pieczykura/Niedziela

– Bóg marzy, aby każdy z nas był świętym. Świętości nie wolno odkładać na później, na starość – mówił o. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin z Leśniowa, podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Jana Berchmansa w parafii pod wezwaniem tego świętego w Gorzkowie – Trzebniowie.

26 listopada Msza św., której przewodniczył Ojciec Przeor, otworzyła rok dziękczynienia za 10-lecie istnienia parafii, który potrwa do 26 listopada 2019 r. W homilii podkreślił on, że święci mają wyrwać katolików z marazmu i duchowego lenistwa; a dziś, aby ich naśladować, wystarczy uwierzyć, że Bóg jest miłością, i tym żyć na co dzień. Św. Jan Berchmans wierny w małych sprawach pokazuje, jak wyznać wiarę, np. pamiętać o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św., zachować post w piątek i tego dnia nie uczestniczyć w zabawach, nie wybierać się na zakupy.

Zobacz zdjęcia: Ku czci św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie

Tego dnia ołtarz ozdobił obrus, na którym celebrowano ostatnią Mszę św. w kościele św. Jana Berchmansa w Diest 30 września; zostały zapalone świece z tego kościoła, a wszyscy licznie zgromadzeni po raz pierwszy usłyszeli brzmienie organów podarowanych przez wspólnotę z zamkniętego kościoła. W Belgii zakończył się pewien etap dziejów, ale jedność i świętość Kościoła trwają i przyjaźń nadal łączą wiernych i kapłanów. Dlatego ołtarz Pański otoczyli: kapłani, ojcowie paulini wraz z nowicjatem, strażacy z pocztami sztandarowymi, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych, członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Parafialnej Rady Ekonomicznej, Kół Żywego Różańca, grup Margaretki, Stowarzyszenia „Berchmans”, młodzież, dzieci oraz wierni z Gorzkowa Nowego, Gorzkowa Starego, Trzebniowa, Ludwinowa i Gór Gorzkowskich. Dzieci z kl. IV przekazały modlitewniki przygotowujące do I Komunii św. rówieśnikom z kl. I i II. Ten gest stanowi zaproszenie nie tylko dla najmłodszych do naśladowania patrona, który ukochał różaniec, krzyż i reguły zakonne.

Reklama

W duchu dziękczynienia za istnienie parafii w Gorzkowie – Trzebniowie za obecność i realne wsparcie św. Jana Berchmansa proboszcz ks. kan. Bogumił Kowalski powiedział: – Dziś czynimy, to co do nas należy. Bogu Trójedynemu dziękujemy za uroczystość ku czci patrona. Dziękujemy za przewodnika w wierze św. Jana Berchmansa, za wszystkie łaski wyproszone przez Jego wstawiennictwo. Dziękujemy ludziom, którzy tworzą wspólnotę parafialną. Dziękujemy za ludzi, którzy przychodzili i przychodzą modlić się i korzystać z sakramentów zarówno tutaj, jak i Trzebniowie.

Uroczystość była okazją do przekazania podziękowań za szerzenie kultu św. Jana Berchmansa w przestrzeni międzynarodowej (Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” z nadania abp. Wacława Depo odebrał Jeff Sluher z Teksasu), ogólnopolskiej (podziękowanie trafiło do Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej Katolickiego Tygodnika „Niedziela”, i piszącej te słowa, archidiecezjalnej (podziękowanie otrzymali ks. prał. Włodzimierzowi Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno-administracyjnych, i ks. Paweł Wróbel, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza) i parafialnej (Ewa i Andrzej Golibroda, Danuta i Józef Kalarus, Alicja i Włodzimierz Myga, Koło Gospodyń Wiejskich, strażacy z Gorzkowa i Trzebniowa, Stowarzyszenie Kobiety bez Tandety oraz pośmiertnie Marian Nowak, budowniczy świątyni).

Zachętą na jubileuszowy rok do podążania ku świętości drogą św. Jana niech będą słowa Cypriana Kamila Norwida: „Krocz – jasny, uśmiechnięty, Na twarzy ten Chrystusa rys. Miłość. Ty się wahasz? Ty się cofasz? Ty się odważ świętym być!”.

Tagi:
odpust

Częstochowa: Odpust w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

2019-06-01 08:12

JM

Bożena Sztajner/Niedziela

- Trzymajcie się mocno Pana Jezusa – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do bierzmowanej młodzieży w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie przy ul. Okólnej. Z racji święta patronki parafii 31 maja 2019 r. odprawił tam uroczystą sumę odpustową za żyjących i zmarłych parafian oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Zobacz zdjęcia: Bierzmowanie w parafii Nawiedzenia NMP w Częstochowie

- Drodzy młodzi przyjaciele, stajecie na progu dorosłego życia, podejmowania świadomych i wolnych wyborów – zwracał się abp Depo do młodzieży - musimy odpowiedzieć sobie na bardzo podstawowe pytanie, dlaczego tutaj jesteśmy. Dlaczego tutaj dzisiaj razem w tej wspólnocie. Czy tylko dlatego, że świętujemy tytuł kościoła i parafii czy również dlatego, by potwierdzić w sobie pragnienie Boga w życiu człowieka. Będziecie musieli potwierdzać ten wybór, dając świadectwo.

Będą się od was domagać opowiedzenia się, po której stronie jesteście - Boga czy świata. Będziecie odpowiadać na pytanie, czy wierzysz w życie wieczne, ciała zmartwychwstanie. Te pytania będą powracać.

Więcej o uroczystościach w papierowej wersji „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem