Reklama

Przemyska lista Katyńska (3)

Niedziela przemyska 12/2005

Kozielsk

Ppor piech. Kluza Bronisław, ur. 15.08.1908 r. w Brzózce, syn Bolesława i Stanisławy.
Po ukończeniu Publicznej Szkoły Powszechnej w Blachowni (pow. częstochowski) i Państwowego Seminarium Nauczycielskiego - Męskiego w Częstochowie został powołany (sierpień 1929) do odbycia czynnej służby wojskowej i wcielony do Baonu Podchorążych w Gródku Jagiellońskim. Następnie skierowany na praktykę wojskową do 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. Po otrzymaniu stopnia sierżanta podchorążego został przeniesiony do rezerwy. W styczniu 1933 r. został mianowany na podporucznika rezerwy.
W 1930 r. otrzymał etat nauczyciela w Szkole Powszechnej w Przyrowie, w której pracował do wybuchu II wojny światowej. W sierpniu 1934 r. zawarł związek małżeński z Albiną Serednicką. Dwa lata później przyszła na świat ich córka Zofia. Bronisław Kluza jako nauczyciel aktywnie uczestniczył w działalności wielu organizacji społecznych. W Związku Strzeleckim pełnił funkcję komendanta, instruktora oraz referenta wychowania obywatelskiego. Prowadził także zajęcia z Przysposobienia Wojskowego oraz - jako pracownik kontraktowy przy Dowództwie Okręgu Korpusu nr. IV w Łodzi - zajęcia z wychowania fizycznego.
„Za zasługi na polu pracy społecznej” w grudniu 1938 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto posiadał Odznakę Pamiątkową 27. Pułku Piechoty, Państwową Odznakę Sportową oraz Odznakę Strzelecką. Jako nauczyciel - oficer rezerwy posiadał zezwolenie na noszenie munduru wojskowego.
30 sierpnia 1939 r. otrzymał kartę mobilizacyjną. Z Kozielska dotarł do rodziny jego list z datą 25 listopada 1939 r.
(Dane od córki - Zofii Rutkowskiej, pełniącej funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie - Koło w Przemyślu).

Por. Pyptiuk Władysław, ur. 10.10.1886 r.
PKU Przemyśl

Kpt. piech. Sordyl Karol Józef, ur. 24.05.1898 r.
Dowódca baonu w Ośrodku Zapasowym 4. DP, brał udział w obronie Przemyśla.

Reklama

Starobielsk

Kpt. piech. Parat Leon Maria, ur. 16.07.1891 r.
Kierownik referatu mob. DOK X. adiutant dowódcy obrony Przemyśla

Płk. Pióro Jan Maria, ur. 21.04. 1887 r., syn Jana i Józefy
Dr. medycyny, chirurg i ginekolog z Przemyśla
Szef służby zdrowia DOK X, potem... Szpital Polowy

Płk piech. Sokół-Szachin Mieczysław, ur. 6.09.1889 r., syn Jana
Komendant Miasta Przemyśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje Paweł Królikowski

2020-02-27 13:54

[ TEMATY ]

zmarły

aktor

Paweł Królikowski

wikpedia.org

Aktor miał 58 lat. Zmagał się z chorobą neurologiczną. Przed laty wycięto mu tętniaka mózgu. W grudniu 2019 roku ponownie trafił do szpitala. Do śmierci nie opuścił placówki.

Informację potwierdziła w rozmowie z PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich.

Jak podaje portal Onet.pl, Paweł Królikowski po operacji i powrocie do zdrowia przez pewien czas był jurorem w programie "Twoja twarz brzmi znajomo". Z powodu choroby musiał jednak zrezygnować z obowiązków zawodowych.

W kwietniu 2020 roku Paweł Królikowski skończyłby 59 lat. Zostawił żonę oraz piątkę dzieci.

Przeczytaj także: Na szczęście trzeba pracować
CZYTAJ DALEJ

CMWP SDP krytycznie o publikacji Gazety Wyborczej na temat żony ministra sprawiedliwości

2020-02-28 21:18

Materiał prasowy

Apel do dziennikarzy o przestrzeganie etyki dziennikarskie.

CMWP SDP z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą przez Gazetę Wyborczą próbę dyskredytowania ministra sprawiedliwości poprzez publikacje niewiarygodnych informacji o jego żonie i apeluje do mediów o przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej, szczególnie w trwającej obecnie w kraju prezydenckiej kampanii wyborczej.

26 lutego b.r. “Gazeta Wyborcza” zamieściła artykuł Wojciecha Czuchnowskiego pod tytułem “Niebezpieczne związki Patrycji Koteckiej. Niejasna przeszłość żony Ziobry”, w którym, opierając się na zeznaniach byłego członka gangów Piotra K. ps. Broda z 2009 r., skierowano pod adresem żony ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, zarzuty bliskich kontaktów ze środowiskiem przestępczym Warszawy .

Tymczasem informacje ujawniane przez media w odpowiedzi na publikację Gazety Wyborczej (m.in. portal wpolityce.pl ) potwierdzają, iż w/w artykuł oparty był na kłamstwach i konfabulacjach niewiarygodnych osób . W ocenie CMWP SDP termin, treść opublikowanego artykułu i sposób jego promocji w mediach , w tym w społecznościowych, wskazuje na to, iż jest on elementem nieuczciwej walki politycznej, której celem jest dyskredytowanie ministra sprawiedliwości i związanego z nim obozu politycznego.

Należy przy tym zauważyć, iż informacjom GW stanowczo zaprzeczyła zarówno Prokuratura Krajowa, jak i p. Patrycja Kotecka. Prokuratura Krajowa w specjalnym oświadczeniu podkreśliła , iż wyjaśnienia Piotra K. na których opiera swoje zarzuty Gazeta Wyborcza, były przez nią wielokrotnie i szczegółowo sprawdzane w postępowaniach prowadzonych od 2009 r. i nie zostały przez nią potwierdzone. Przeciwnie, dowody zgromadzone przez prokuraturę w tych postępowaniach jednoznacznie wykazały, że Piotr K. ps. „Broda” mijał się z prawdą. Piotr K . obecnie jest podejrzany, ściganym listami gończymi oraz Europejskim Nakazem Aresztowania i utracił status świadka koronnego.

W związku z tym CMWP SDP przypomina, iż zgodnie z zasadami Światowej Karty Etyki Dziennikarskiej przyjętej 12 czerwca 2019 podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ) podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawo opinii publicznej do jej poznania. Spełniając ten obowiązek dziennikarz powinien zawsze przestrzegać zasady rzetelności w zbieraniu i publikowaniu informacji i nie wolno mu wykorzystywać wolności prasy dla partykularnych korzyści. Jest to podstawą zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele władzy, jak i mediów.

dr Jolanta Hajdasz
dyr. CMWP SDP
Warszawa, 28 lutego 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję