Reklama

Poświęcenie wykonanych prac remontowych w Działoszynie

W trosce o Boży dom

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 44/2001

Niedziela 19 sierpnia br. była szczególnie świątecznym dniem dla mieszkańców parafii pw. św. Bartłomieja w Działoszynie. Do tej niewielkiej - bo jak mówił w słowie wstępnym proboszcz parafii, ks. Ryszard Kulpa - 1020-osobowej, wspólnoty parafialnej przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak, aby przewodniczyć Mszy św. odpustowej, a także dokonać poświęcenia wykonanych tu w ostatnim czasie licznych prac remontowych.

Ksiądz Proboszcz, witając Księdza Biskupa, przybyłych kapłanów z tutejszego dekanatu Bogatynia oraz wszystkich wiernych, przypomniał je pokrótce. Od objęcia przez niego parafii w 1991 r. wykonane zostały następujące prace: zabezpieczenie dachu i wież kościoła, rozpoczęcie remontu wieży (1992), remont witraży, przygotowanie kaplicy pogrzebowej (1994), zmiana linii energetycznej z napowietrznej na kablową, wymiana okien na wieży kościoła, remont i konserwacja instrumentu organowego (1996), wymiana schodów na wieżę, gruntowny remont i zmiana wystroju kaplicy pogrzebowej, remont i wymiana pokrycia dachu i wieży, wymiana żaluzji na dzwonnicy, nowa instalacja odgromowa, nowa elewacja świątyni (2000), zakończenie wymiany okien na plebanii, wymiana instalacji c.o., remonty wewnątrz, organizacja nowego cmentarza. Przy tej okazji Ksiądz Proboszcz złożył podziękowanie żyjącym i zmarłym już dobrodziejom, współpracownikom, różnym firmom i instytucjom oraz parafianom, dzięki którym było możliwe zrealizowanie wymienionych prac.

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do postaci patrona parafii - św. Bartłomieja Apostoła. Przypomniał, że apostołowie byli tymi, którzy mieli głosić Chrystusa innym ludziom. Ich następcami są biskupi, którzy podejmują i realizują to zobowiązanie do dziś. Biskupi zaś, posyłają w swoim imieniu do poszczególnych parafii kapłanów, aby troszczyli się o życie religijne wiernych i dbali m.in. o parafialne świątynie. "I wasza świątynia jest tym miejscem gromadzenia się żywego Kościoła i miejscem umacniania wiary. Tu, gdzie jesteśmy, ludzie gromadzą się już od wielu setek lat. Mówi się, że pierwsza wzmianka o kościele tu istniejącym pochodzi z 1215 r. Potem kościół był przebudowany, rozbudowany, zwłaszcza w XVIII w. został wspaniale przyozdobiony. Dziś jest także naszą radością, że wy, choć nie jesteście liczną wspólnotą, to jednak tak jak możecie, razem ze swym duszpasterzem otaczacie troską tę piękną świątynię i tak wiele udało wam się zrobić. Zapewne jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, bo jest tu wiele zabytkowych rzeczy wymagających renowacji. Ale widzimy, że mimo kryzysu, wielkiego bezrobocia, chrześcijanie potrafią tak dużo zrobić. W naszej diecezji np. buduje się ponad 30 świątyń, wiele kościołów jest remontowanych, to wszystko dzięki wielkiemu zaangażowaniu duszpasterzy i wielu życzliwych ludzi świeckich, którzy pomagają i podpowiadają, jak to zrobić najlepiej. Chcę więc dziś złożyć serdeczne podziękowania waszemu duszpasterzowi i wam wszystkim za to, co już udało się uczynić w waszej wspólnocie. Możemy też powiedzieć, że w tej trosce o świątynie wyraża się zarazem troska szczególnie o młode pokolenie. Wiemy, że Bóg jest bardzo potrzebny każdemu, a szczególnie młodemu człowiekowi, narażonemu na różne niebezpieczeństwa współczesnego świata. Są bowiem ludzie, którzy chcą układać swoje życie, a także losy innych ludzi bez Boga. Nawet mówią czasami, że Bóg i wiara krępują ich życie, więc trzeba to odrzucić. A przecież bez Boga, bez Bożych przykazań nie da się zbudować sensownego świata i życia człowieka. W tej dzisiejszej trudnej sytuacji - i gospodarczej, i moralnej - tym bardziej, tym częściej winniśmy umieć się spotykać z Bogiem, aby nasze życie przeniknięte było prawdą Bożą i życiem sakramentalnym" - apelował Ksiądz Biskup.

Po zakończonej liturgii Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia wszystkich wykonanych prac remontowych przy kościele i plebanii, a także tablicy upamiętniającej miniony Rok Jubileuszowy, odrestaurowany zabytkowy krzyż, kaplicę pogrzebową oraz odrestaurowane figury zdobiące wejście do parafialnej świątyni.

Reklama

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Materiał prasowy

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni

2019-09-20 20:11

Marek Staroń

Jak jeździć bezpiecznie? Na to i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie czterech głogowskich szkół w ramach realizacji projektu #SpołecznieOdpowiedzialni. Przez dwa dni blisko czterysta osób dowiedziało się o najczęstszych błędach, jakie popełniają kierowcy na sześciu skrzyżowaniach w Głogowie.

Marek Staroń

Prelekcje w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Politechnicznych oraz Zespole Szkół Przyrodniczych i Branżowych poprowadził pan Władysław Drozd – były wieloletni instruktor nauki jazdy, egzaminator, autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz były Prezes Krajowego Towarzystwa Egzaminatorów.

Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszury z omówieniem lokalizacji miejsc niebezpiecznych, a dodatkowo szkoły zostały wyposażone w podręczniki z zakresu zachowania w ruchu drogowym. Zdecydowana większość uczniów jest mieszkańcami Głogowa, więc dobrze znali omawiane lokalizacje. Wśród słuchaczy byli zarówno kierowcy jak i osoby, które dopiero przystąpią do egzaminu. - Dowiedzieliśmy się tutaj wielu nowych rzeczy. Na pewno przydadzą się na egzaminie – mówili uczniowie. W wychowaniu młodego kierowcy ważne jest nie tylko poprawienie błędów, ale przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie im. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na zachowania w ruchu drogowym, ale także przygotowanie młodych ludzi do zachowań, które uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami.

Ponadto 19 września w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi pn. „Bezpiecznie i odpowiedzialnie”.

W konferencji wzięli udział:

– dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych – Sylwia Chodor,

– dr inż. Władysław Drozd,

– Marek Rychlik – lider grupy inicjatywnej projektu “Bezpiecznie i odpowiedzialnie”

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA objęła patronatem medialnym tę inicjatywę.

Niniejszy projekt pod tytułem Bezpiecznie i odpowiedzialnie przygotowany został w ramach projektu pod nazwą: #SpołecznieOdpowiedzialni, realizowanego przez Fundację „KATOLICKA INICJATYWA BERIT”, który dotyczy wsparcia grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego.

„Projekt #SpołecznieOdpowiedzialni finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”.

W ramach projektu powstał także film edukacyjny na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się na drodze:

https://maika.pl/jak-jezdzic-bezpiecznie/

Zobacz zdjęcia: Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem