Reklama

Z życzeniami imieninowymi


Edycja kielecka 13/2005

4 marca, w święto św. Kazimierza, na wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej, licznie zgromadzili się wierni i duchowieństwo diecezji, łącząc się w modlitwie za solenizantów: biskupa diecezji Kazimierza Ryczana oraz biskupa pomocniczego Kazimierza Gurdę. Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Marian Florczyk.
Zgodnie z prośbą, publikujemy tekst życzeń, które w dniu imienin składał Księżom Biskupom ks. Stanisław Malec.

„Niech cię Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą,
niech cię obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje
i niech cię obdarzy pokojem.”
(Lb 6, 24-26)


Ekscelencjo, nasz Drogi Pasterzu;
Ekscelencjo, biskupie Kazimierzu
Kochani Solenizanci

Przybyliśmy tu dziś, tak licznie, aby wspominając i oddając cześć św. Kazimierzowi Królewiczowi pokłonić się naszym Drogim Solenizantom, których patronem jest św. Kazimierz. Mam przed oczyma kaplicę św. Kazimierza w katedrze wileńskiej, gdzie rok temu pielgrzymowaliśmy wraz z Księdzem Biskupem Ordynariuszem i Księdzem Rektorem - dziś już biskupem Kazimierzem.
Oto w ołtarzu nad relikwiarzem św. Królewicza jest wyrzeźbiona Matka Boża, w chwale nieba rozpromieniona uśmiechem. Patrząc na Jej piękną twarz, rodzi się pytanie, skąd i dlaczego tak promienny uśmiech?
Oczywiście, uśmiech ten jest skierowany do naszego Świętego, bowiem on, jak pisze autor tekstu w brewiarzu: bardzo przestrzegał sprawiedliwości, był człowiekiem roztropnym, odważnym, stałym. Brał udział w życiu politycznym, stale prosząc swego ojca, aby był sprawiedliwy. Nie szukał zaszczytów ani władzy. Służbę ubogim i potrzebującym poczytywał sobie za najwyższą władzę i zaszczyt. Jego siła objawiała się w cichości i pokorze, a bezkompromisowość - w determinacji służby bliźniemu.
Skąd on to wszystko miał - tak wielką mądrość i świętość w tak młodym wieku? Podpowiada nam dzisiejsze czytanie mszalne z księgi Syracydesa: „Będąc jeszcze młodym, zanim zacząłem podróżować, szukałem jawnie mądrości w modlitwie. U bram świątyni prosiłem o nią i aż do końca szukać jej będę” (Syr 51, 13-14).
Uczyły młodego Królewicza podróże, bo najpierw nauczył się modlitwy. Ćwiczył się w niej w królewskim rodzinnym gronie na Wawelu, a potem pod okiem ks. Jana Długosza, aż wreszcie przyszedł czas podróży: po kraju i na północ - ku Litwie, i na południe - do Węgier i Czech.
Zanim Królewicz zaczął podróżować już wiedział, że człowiek jest pielgrzymem do Domu Ojca i całe jego życie potrzebuje coraz głębszej mądrości i coraz żarliwszej modlitwy.
Cenił mądrość i szukał jej skrzętnie. Dlatego pewnie mądrze radził swemu ojcu - królowi. Dlatego mądrze rządził Koroną z niedalekiego Radomia, gdy taka była wola ojca. Dlatego wracał z niegościnnej Pragi Czeskiej - spokojny. Nie sądził bowiem, że być monarchą - to szczyty szczęścia człowieka. Umiał wartościować - a to jest prawdziwa mądrość. Kazimierz nabył wcześnie tej mądrości. Był święty, bo był mądry. Był mądry, więc był święty.
Niech mi wolno będzie powiedzieć dziś, w radosnym, Kazimierzowym dniu: pragniemy i życzymy, by nasz Dostojny Solenizant skrzętnie poszukiwał mądrości. Prawdziwej - innej przecież nie ma. Poszukiwanej na modlitwie - innej drogi nie ma.
Niech z tej modlitwy płynie mądrość i świętość, siła i moc do nauczania, do prowadzenia i służby w Kościele kieleckim. Tak byśmy z Tobą, a Ty z nami trwając „In vinculo communionis”, doświadczali każdego dnia coraz pełniej tych więzów dla dobra naszego Kościoła i dla Bożej chwały.
I niech Pan i Jego Matka rozpromieni swe oblicze nad Tobą. Szczęść Boże!

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słubice: Druga rocznica nawiedzenia figury św. Michała Archanioła

2019-07-23 09:17

Michał Sobociński

21 lipca 2017 r. - data, która zapisała się na trwałe jako dzień „Mocy i Łaski” dla Ziemi Słubickiej. W tym dniu nawiedził parafię Ducha Świętego w Słubicach św. Michał Archanioł w znaku figury z Monte Sant’Angelo w Italii.

Archiwum autora
ks. kan. Henryk Wojnar dokonał aktu nałożenia szkaplerzy

Na audiencję do zwiastuna Bożej Chwały przybyła wtedy niezliczona rzesza pątników. Niespodziewanym świadectwem dla parafian był udział pielgrzymów z Kolumbii, Węgier i sąsiadów zza Odry. Nawiedzenie posłannika Boga przyniosło wiele duchowych owoców.

W niedzielę 21. lipca br. sprawowana była uroczysta Eucharystia dziękczynna za łaski otrzymane przez jego wstawiennictwo.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem