Reklama

Z księgarskiej witryny

Jadwiga Kaliszuk
Edycja lubelska 13/2005

„Kościół katolicki w Polsce a życie społeczne”

Ks. prof. Janusz Mariański prowadzi badania teoretyczne i empiryczne w zakresie socjologii religii i socjologii moralności. Książka pt. Kościół katolicki w Polsce a życie społeczne. Studium socjologiczno-pastoralne to w pełni udana próba socjologicznej charakterystyki świadomości eklezjalnej Polaków i ich więzi z Kościołem oraz kierunków jej przeobrażeń na przełomie XX i XXI w. Publikacja jest ważnym głosem socjologa religii w toczącym się dyskursie naukowym na temat kondycji polskiego katolicyzmu w warunkach szybkich zmian systemowych i w okresie akcesji Polski do Unii Europejskiej. Serdecznie polecamy nie tylko socjologom, lecz także przedstawicielom innych nauk (np. politologii, pedagogiki) oraz szerszemu gronu czytelników.

„Rodzina, dziecko, media”

Czy media elektroniczne pogłębiają więź rodzinną, czy raczej przyczyniają się do jej rozluźnienia? Czy telewizję w rodzinie należy oglądać wspólnie, czy lepiej, by każdy oglądał ją osobno? Czy zaopatrywać dzieci w telefon komórkowy? Jaki wpływ na życie rodzinne ma Internet? W jaki sposób korzystać z mediów, by służyły one podnoszeniu jakości życia rodzinnego, wspomagały rozwój indywidualny i społeczny? Autorzy książki analizują aktualne, nośne problemy, poszukując odpowiedzi na to pytanie. Nie dają jednak gotowych odpowiedzi, a jedynie wskazują kierunki rozwiązania sygnalizowanych tu problemów. Książka - przygotowana pod redakcją o. prof. Leona Dyczewskiego - jest adresowana do wszystkich, wydaje się jednak, że szczególnie przydatna może być dla rodziców, wychowawców, nauczycieli, duszpasterzy, polityków, pracowników mediów.

Reklama

„Rozpoznać miłość”

W swoich rozważaniach na temat różnych problemów chrześcijaństwa ks. Witold Kawecki koncentruje się głównie na roli miłości w życiu duchowym człowieka. Niejednokrotnie odwołuje się do przemyśleń św. Alfonsa Ligouriego, założyciela zakonu redemptorystów. Ten charyzmatyczny biskup Neapolu, teolog, uczony i wszechstronny artysta żyjący na przełomie XVII i XVIII w., przeciwstawił się panującemu ówcześnie rygorowi moralnemu. Na wszystkie sprawy człowieka patrzył w duchu ewangelicznej miłości. Jego podejście zachowało aktualność i w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludzi dąży przede wszystkim do zapewnienia sobie dobrobytu materialnego, a zapomina o prawdziwym bogactwie, które rodzi się z miłości do Boga i do drugiego człowieka. To bogactwo nigdy nie przeminie - jest źródłem życia wiecznego.

Reklama

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem