Reklama

Droga do źródła Eucharystii...

Iwona Kozak
Edycja przemyska 13/2005

...abyśmy mogli wspinać się na szczyty życia chrześcijańskiego. Powyższa nazwa przyświeca Programowi, który jest skierowany do osób związanych ze środowiskiem Grup Modlitewnych, Róż Żywego Różańca oraz Grup Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Celem naszych spotkań rekolekcyjnych jest głębsze przeżywanie obchodów ogłoszonego przez Jana Pawła II Roku Eucharystii. Nazwa Programu została zaczerpnięta z nauki Soboru Watykańskiego II, który określa uczestnictwo w ofierze Eucharystycznej źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego (por. KK 11).
Program został przedstawiony Wydziałowi Duszpasterskiemu Archidiecezji Przemyskiej i zatwierdzony do realizacji przy osobistym zaangażowaniu dyrektora Wydziału ks. prał. Wacława Partyki. Powyższa inicjatywa zakłada cztery tury trzydniowych spotkań rekolekcyjnych. Pierwsza tura odbyła się w dniach 18-20 lutego. Trzy kolejne zaplanowano na: 8-10 kwietnia, 13-15 maja i 17-19 czerwca, które zostaną przeprowadzone w ośrodkach rekolekcyjnych (Zboiska i Rajskie).
W dniach 18-20 lutego 2005 r. w Rajskiem w rekolekcjach wzięło udział ponad 80 osób z wielu miast południowej Polski. Nasze rozważania rozpoczęliśmy od pochylenia się nad świadectwem, które w jednym ze swoich listów składa św. Bazyli Wielki (329-379), mówiąc w przejmujący sposób o tzw. nominalnym chrześcijaństwie. Taki styl życia chrześcijańskiego charakteryzuje się zakłamaniem duchowym oraz różnego rodzaju przejawami pseudoreligijności. Metropolita Kapadocji opisuje doświadczenie duchowe swojego życia nazywając je „głębokim nawróceniem”, które określa jako „ocknięcie się jakby z głębokiego snu i zwrócenie się ku zadziwiającemu światłu prawdy Ewangelii”.
Katecheza wygłoszona w pierwszym dniu rekolekcji miała na celu pokazanie prawdy o naturze człowieka, wskazywała na potrzebę nowego narodzenia, przestrzegała przed kompromisami wynikającymi z połowicznego przyjęcia wymagań chrześcijańskich. W czasie wieczornego nabożeństwa patrzyliśmy na swoje życie przez pryzmat Drogi Krzyżowej Jezusa. Świadectwa składane w trakcie nabożeństwa zachęcały do podejmowania trudu związanego z wejściem na drogę ucznia Jezusa, a także potwierdzały, że jest to możliwe w czasach nam współczesnych
W drugim dniu rekolekcji odkrywaliśmy proces rodzenia się grzechu w sercu człowieka, uświadamialiśmy sobie, że ludzkie serce jest terenem nieustannej walki duchowej, gdzie dochodzą do głosu nasze gorące pragnienia, nieuporządkowania, pokusy, gdzie dokonuje się zwycięstwo lub rodzi się grzech. Przewodnikiem w tej wędrówce był Ewagriusz z Pontu (+ 399), jeden z ojców pustyni.
W tym samym dniu w czasie namiotu spotkania - spotkania sam na sam z Bogiem, każdy uczestnik podejmował trud stawania w prawdzie przed Panem, zobaczenia w sobie funkcjonujących mechanizmów zła i bardzo konkretnego zapraszania Jezusa do swojego życia. Uwieńczeniem tego trudu był sakrament pojednania.
Dzień trzeci i zarazem ostatni prowadził uczestników do odkrycia prawdy o konieczności posiadania wizji swojego życia. Każdy z biorących udział w rekolekcjach został postawiony przed pytaniami o swoją wizję życia oraz o źródło, z którego ta wizja wyrasta, a także uświadomiony, że bez niej pozostaje człowiekowi działanie oparte na utartych schematach, stereotypach, zakłamaniu. Dlatego też rekolekcje zakończyły się zachętą do podarowania sobie czasu, w którym Bóg będzie odkrywał swój plan przed nami i kształtował w nas wizję naszego życia, która ogarnie całą naszą osobę.
Wszystkie materiały związane z realizacją Programu oraz wygłoszone katechezy zostaną zamieszczone na stronie internetowej, jak również w czasopiśmie Mój Pasterz (adres strony www.formacja.prv.pl, adres redakcji Mojego Pasterza Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Kapitulna 1, 37-700 Przemyśl).

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Paryż: pożar katedry Notre-Dame przebudził wiarę

2019-07-18 17:24

vaticannews.va / Paryż (KAI)

Trzy miesiące po pożarze odbudowa katedry Notre-Dame jeszcze się nie rozpoczęła. Wciąż jesteśmy na etapie zabezpieczania budynku. Potrwa to jeszcze z dwa, trzy miesiące – powiedział rektor katedry ks. Patrick Chauvet.

SatyaPrem/pixabay.com

Przyznał on, że prawdziwa rekonstrukcja rozpocznie się najwcześniej w styczniu lub w lutym. Jej celem będzie przywrócenie w miarę możliwości pierwotnego kształtu świątyni. Wyjątkiem jest powstała później iglica, w której, jak chce tego prezydent Emmanuel Macron, może się pojawić jakiś element upamiętniający samą odbudowę.

Zdaniem ks. Chauvet niedorzeczne są natomiast postulaty, by zmodyfikować kształt czy przeznaczenie katedry, na przykład w postaci basenu czy szklanego tarasu widokowego na jej dachu. Świątyni tej nie można też przemienić w muzeum. Zgodnie z prawem o rozdziale państwa od Kościoła ma ona swego użytkownika, a jest nim paryska diecezja. Katedra to przede wszystkim miejsce kultu. Tak też odbierają to sami Francuzi. Pożar w Notre-Dame był dla nich wstrząsem i w wielu obudził wiarę – uważa rektor katedry.

- W każdym razie wydarzenie to obudziło emocjonalną warstwę wiary i modlitwy. Choć dziś z powodu zanieczyszczenia ołowiem nie można się jeszcze zbliżać do katedry, to jednak wielu przybywających tu pielgrzymów przyznaje, że ten pożar rozbudził w nich wiarę – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Chauvet. – Gdyby był tu dziś Bernanos, to na pewno nawoływałby wszystkich katolików: obudźmy się, bo to był znak. Okazuje się, że nadal tli się w nas żar wiary. Wystarczy dmuchnąć, a ogień na nowo zapłonie. Wiara w naszym kraju na pewno jest uśpiona, ale wydarzenie takie jak ten pożar poruszyło serca naszych rodaków. Wiem co mówię. Bo widzę ludzi, którzy przychodzą, płaczą. Otrzymuję mnóstwo listów, w których ludzie opowiadają, jakim wstrząsem dla ich wiary był ten pożar. Ale ten wstrząs nie zachwiał ich wiary, on ją przebudził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem