Reklama

Temat tygodnia

Życie dla życia

Tomasz Musiał
Edycja sosnowiecka 13/2005

Od 12 lat trwa w diecezji sosnowieckiej ruch Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od ponad 4 tys. dni trwa nieustanna modlitwa o uratowanie istot ludzkich. Stawką tego duchowego boju jest życie.
Duchowa adopcja łączy się z objawieniami w Fatimie. Matka Boża wzywała tam do modlitwy i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią jej Niepokalane Serce. Do Polski praktyka przybyła z Anglii za sprawą Zgromadzenia Ojców Paulinów w 1987 r., na kilka lat przed pierwszą publiczną debatą nad prawem do życia dziecka poczętego. Pierwsze centrum duchowej adopcji znajdowało się w Warszawie, później zostało przeniesione do innej - duchowej - stolicy Polski - na Jasną Górę.
Na czym duchowa adopcja polega? To przejęcie troski przed Bogiem o dziecko jeszcze nienarodzone. Swoiste macierzyństwo i ojcostwo duchowe wobec małej istoty ludzkiej, na którą czyha największe niebezpieczeństwo - śmierć. Samo dziecko nie ma sił, aby się bronić, jest zdane na łaskę innych. Duchowa adopcja polega na systematycznej 9-miesięcznej modlitwie o uratowanie życia dziecka. Odmawia się w tym czasie jedną z tajemnic różańcowych oraz specjalną modlitwę w intencji zagrożonego dziecka i jego rodziców.
Czy duchowa adopcja jest skuteczna? Wierzymy, że tak. Zachowując pewną ostrożność, za materialny dowód owocności tego duchowego wysiłku można uznać zmieniające się w wielu krajach stanowisko opinii publicznej na temat ochrony życia poczętego, choć oczywiście do ideału daleko. Dobrze widać to choćby na przykładzie naszego kraju. Dziś kilka milionów Polaków zmieniło swoje zapatrywania na problem ochrony życia poczętego w porównaniu do początku lat 90., kiedy trwała pierwsza debata o życiu nienarodzonym. Zmiany również na poziomie języka: terminy „embrion” czy „płód” zostały zastąpione sformułowaniami: „dziecko poczęte” lub „nienarodzone”. Rzadziej używa się dziś określenia o negatywnym nastawieniu - „kobieta ciężarna” zastąpiło je proste słowo: matka.
Kto może się przyłączyć do duchowej adopcji? Praktycznie wszyscy. Niezależnie od płci, wieku czy stanu. Nawet osoby chore, które przebywają w domach i nie są w stanie złożyć przyrzeczenia w kościele, mogą złożyć je w sposób prywatny. Nawet dzieci mogą się włączyć w ruch pod warunkiem, że uczynią to pod opieką rodziców.
Na początku lat 90., dzięki zaangażowaniu Duszpasterstwa Rodzin, do dzieła włączyła się i nasza diecezja. Każdego roku, 25 marca, w sosnowieckiej katedrze odbywało się uroczyste ślubowanie osób przystępujących do duchowej adopcji. W mniej uroczystej formie wiele osób składało je w swoich parafiach. W tym roku, z racji tego, że 25 marca przypada Wielki Piątek, obchody uroczystości Zwiastowania Pańskiego (od kilku lat w tym dniu Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia) przesunięte są na 4 kwietnia. W tym dniu w sosnowieckiej katedrze odbędzie się kolejne uroczyste ślubowanie. Dołączyć do ślubujących można, kontaktując się z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin albo nawet zgłaszając taką wolę tuż przed uroczystą Eucharystią 4 kwietnia. Odbędzie się ona o godz. 18.00.

Brazylia: największa na świecie procesja maryjna

2019-10-20 12:59

Zdzisław Malczewski TCHr/vaticannews / Belém (KAI)

W brazylijskim Belém (stolicy stanu Pará) odbyła się największa w świecie katolickim procesja ku czci Matki Bożej z Nazaretu, popularnie nazywanej Królową Amazonii. 4-kilometrową trasę przeszły ponad 2 mln pielgrzymów przybyłych także z innych regionów tego kraju. Procesje te odbywają się każdego roku nieprzerwanie od 227 lat.

wikipedia.org

Bezpośrednio po porannej Mszy sprawowanej przed katedrą o godz. 5:30 przez abp. Giovanniego D’ Aniello wyruszyła ulicami miasta procesja z figurą Matki Bożej z Nazaretu do maryjnej bazyliki sanktuarium. W uroczystościach brali udział także biskupi z okolicznych diecezji, którzy nie biorą udziału w synodzie o Amazonii w Rzymie. Tegoroczny temat święta brzmiał „Maryja, Matka Kościoła”.

Procesja, która z każdym rokiem przyciąga tłumy czcicieli Pani z Nazaretu, pomimo wysokiej temperatury, przebiegała w klimacie modlitwy, śpiewu i czci do Matki naszego Zbawiciela. Uczciwie szkół publicznych i prywatnych ciągnęli 13 wozów, do których pielgrzymi składali swoje wota dziękczynne za otrzymane łaski: świece, wykonane z wosku części ciała ludzkiego. Dla Europejczyka trudno jest zrozumieć ludową pobożność ludu brazylijskiego. W sposób szczególny ich przyrzeczenia składane Panu Bogu, czy Matce Najświętszej. Dla przykładu 24-letnia Brenda Carine Rodrigues, po ukończeniu studiów prawniczych, złożyła przyrzeczenie Matce Bożej, że jeżeli zdoła zdać aplikację do Brazylijskiej Izby Adwokackiej (OAB), to przez cały czas trwania procesji będzie niosła na głowie grubą książkę prawniczą. „Kiedy zawierzamy, to osiągamy. To jest przejaw mojej wiary. Prosiłam Matkę Bożą, aby ukończyć studia prawnicze i zdać trudny egzamin z aplikacji i moje pragnienie się urzeczywistniło” – mówiła wspomniana młoda adwokatka. Wiele osób przeszło całą procesję na kolanach. Do tronu figurki Matki Bożej z Nazaretu przywiązany był sznur 400 m długości. Pielgrzymi starali się chociaż przez chwilę móc go dotknąć w celu uproszenia łaski, czy też wyrażenia podziękowania za otrzymany dar. Przed sanktuarium uczniowie szkół publicznych i prywatnych stali z flagami wszystkich 26 stanów brazylijskich oraz Dystryktu Federalnego.

Ukoronowaniem maryjnej pięciogodzinnej procesji była Msza sprawowana przed sanktuarium, której przewodniczył bp Gilberto Pastana z diecezji Creato w stanie Ceará. „Zostaliśmy przyprowadzeni przez Maryje i jej Syna aż dotąd. Błogosławiony jest każdy kto szedł w procesji modląc się przez pośrednictwo Maryi i wypraszając u Niej łaskę odpowiedzialności i współpracy, aby stawać się każdego dnia coraz lepszym, będąc prowadzonym przez wartości ewangeliczne, takie jak pokój, braterstwo, dzielenie się i miłość. Niech Maryja wzmacnia w każdym z nas to pragnienie dotarcia do celu” – podkreślił bp Pastana.

Uroczystości ku czci Królowej Amazonii będą trwały aż do 28 października. Każdego dnia odbywać się będą procesje młodzieży, dzieci, rowerzystów, biegaczy i innych grup wiernych. Hasło tegorocznego święta „Maryja, Matką Kościoła” nawiązuje do Jubileuszu 300-lecia istnienia diecezji Belém, jak też do trwającego Synodu Biskupów dla Amazonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz wrocławskiej Caritas

2019-10-21 14:11

Anna Majowicz

Ponad 250 wolontariuszy uczestniczyło 20 października w pielgrzymce parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy. Pielgrzymka była zwieńczeniem obchodów 30-lecia działalności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Anna Majowicz
W pielgrzymce uczestniczyło ponad 250 wolontariuszy

Najpierw w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Trzebnicy wolontariusze obejrzeli film poświęcony życiu i działalności św. Faustyny Kowalskiej ,,Miłość i Miłosierdzie”. Następnie, procesyjnie udano się do grobu św. Jadwigi na dziękczynną Eucharystię.

Jubileusz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zgromadził w sanktuarium trzebnickim parafialne zespoły Caritas, szkolne koła Caritas, wolontariuszy, pracowników, a także podopiecznych organizacji. - Przybyliśmy do tego szczególnego miejsca ziemi dolnośląskiej, by złożyć Bogu dziękczynienie przez orędownictwo Tej, która patronuje naszym dziełom miłosierdzia – mówił w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Kapłan przywołał historię życia św. Jadwigi, która podejmowała przepiękne dzieła posługi na rzecz chorych, biednych, potrzebujących, bezdomnych i samotnych. Zaznaczył, że gdyby dziś żyła, byłaby honorową członkinią Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

- Dzisiaj, po 30 latach od reaktywacji Caritas, możemy pochwalić się strukturą, która ogarnia 1500 wolontariuszy naszej diecezji. Ponad 1000 podopiecznych jest objętych codzienną opieką. Mamy domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły, ośrodek szkolno – wychowawczy, medycynę hospicyjną, zakład opiekuńczo – leczniczy, rehabilitację - tysiące osób dzięki Caritas doświadcza pomocy – akcentował ks. Amrogowicz, zaznaczając, że aby ten motor mógł funkcjonować wrocławska Caritas potrzebuje zarówno energii, sił i wsparcia ze strony mieszkańców archidiecezji, jak i wstawiennictwa św. Jadwigi, która każdego dnia realizowała dzieła miłosierdzia.

Na zakończenie dyrektor Caritas prosił, aby wolontariusze za przykładem św. Jadwigi zabrali ze sobą z pielgrzymki ufność Bogu, dzięki której zawsze otwierać się będą na drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem