Reklama

10 lat obecności karmelitanek bosych w diecezji toruńskiej

Córki Królowej Karmelu

Siostry Karmelitanki Bose z Łasina
Edycja toruńska 13/2005

Kościół jako żywy organizm obfituje w bogactwo łask i wydarzeń. W kontemplacyjnym zaciszu także nie brakuje takich chwil. W minionym roku było ich wiele w naszym Karmelu. Miały miejsce uroczystości związane z przechodzeniem niektórych sióstr do kolejnych etapów formacji, co jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu zakonnym i duchowym. Były one zróżnicowane - począwszy od wstąpień nowych sióstr, które pragną kroczyć śladami Karmelu, aby w ciszy i ukryciu wypraszać łaski dla świata, a skończywszy na jubileuszach będących w jakimś sensie owocem wytrwałości na tej drodze. Dwie z naszych sióstr podczas ceremonii obłóczyn otrzymały habit zakonny - szatę Maryi, stając się w ten sposób, tak jak każda z nas - szczególnymi córkami Królowej Karmelu. Jedna siostra po zakończeniu nowicjatu złożyła pierwsze śluby zakonne, aby w jeszcze ściślejszym zjednoczeniu z Jezusem i Jego Matką wzrastać w modlitwie i służbie. Na przełomie ubiegłego i obecnego roku dwie siostry przeżywały swój najpiękniejszy moment w całej formacji zakonnej - śluby uroczyste, podczas których na wieki oddały się Bogu i Kościołowi w życiu czystym, ubogim i posłusznym.
Szczególnie przejmującym w minionym roku był dla nas złoty jubileusz Matki Stanisławy - zasłużonej dla Karmelu Jubilatki, która rozpoczęła fundację Karmelu w Łasinie i jako przeorysza przez długie lata stała na jego czele.
W naszej niedługiej historii doczekałyśmy się jeszcze jednego - wspólnego „małego” jubileuszu. Otóż 25 lutego br. minęło 10 lat odkąd - dzięki ofiarności Sióstr Felicjanek, od których otrzymałyśmy dom na nasz klasztor - możemy być obecne na tych ukochanych ziemiach toruńskiej diecezji i łasińskiej parafii. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczne - przede wszystkim Bogu oraz Matce Bożej Nieustającej Pomocy, która przywiodła nas tutaj, abyśmy modlitwą i gorliwym życiem wypraszały łaski dla drogich nam Pasterzy i wszystkich Diecezjan. Z serca dziękujemy bp. Andrzejowi Suskiemu, który tak serdecznie przyjął nas 10 lat temu i wraz z bp. Józefem Szamockim nieustannie okazują nam duchową opiekę, troskę i życzliwość. Dziękujemy wszystkim Kapłanom i Wiernym, którzy towarzyszyli nam i towarzyszą, wspierając materialnie i duchowo. Dziękujemy wszystkim Dobroczyńcom i Przyjaciołom. Jesteśmy z Wami w naszym cichym trwaniu przed tabernakulum, zanosząc przed oblicze Pana troski wszystkich proszących nas o modlitwę. Wierzymy, że zaradzi On każdej ludzkiej potrzebie, wszak „Pan ma wielką moc, w Nim cała nasza siła...”.
Niech Bóg będzie uwielbiony w swoich dziełach i w naszych sercach, a przez to niech wzrasta Jego Królestwo.

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ziemia Święta: biskupi katoliccy chcą stworzyć kodeks etyczny dla instytucji religijnych

2019-10-16 11:31

ts (AI/KNA) / Jerozolima (KAI)

Instytucje kościelne i religijne w Ziemi Świętej będzie obowiązywał w przyszłości wspólny kodeks postępowania. Poinformowali o tym 14 października tamtejsi biskupi katoliccy (Assemblée des Ordinaires Catholiques de Terre Sainte – AOCTS). Podstawą tego dokumentu mają być przepisy, których tekst zaakceptowali hierarchowie na swym posiedzeniu jesiennym w dniach 8-9 października w Jerozolimie – podała niemiecka agencja katolicka KNA.

Grażyna Kołek

Biskupi podkreślili, że instytucje kościelne i religijne powinny „wyróżniać się, dając świadectwo wartości ludzkich i religijnych, winny chronić i gwarantować wzrastanie osoby ludzkiej”. Każda osoba ma prawo do szacunku oraz obowiązek szanowania innych w ich godności – stwierdzili hierarchowie. Zwrócili przy tym uwagę na niedopuszczalność „jakichkolwiek działań mających na celu upokarzanie, stosowania słów obraźliwych i wszelkich prób przemocy”.

Uczestnicy jesiennego zebrania omawiali też walkę z klerykalizmem oraz misję Kościoła w całościowej formacji wiernych, ze szczególnym uwzględnieniem migrantów.

Odnosząc się do palestyńskiego programu nauczania biskupi polecili sekretariatowi szkół chrześcijańskich w Ziemi Świętej zbadać treści podręczników, które „wskutek pewnych sformułowań i insynuacji” mogą prowadzić do „fanatyzmu i oddzielenia”.

Na następnym zebraniu ogólnym AOCTS, które zaplanowano na marzec 2020, katoliccy hierarchowie bliskowschodni zamierzają zająć się sprawą dopuszczenia niekatolików do sakramentów. Uważają bowiem, że w sprawie rozwiązywania konfliktów międzywyznaniowych zbyt często tolerowane były „poważne i niedopuszczalne błędy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem