Reklama

W stronę Paschy

xhz
Edycja warszawska (st.) 13/2005

Skupienie wielkopostne dla księży diecezji warszawsko-praskiej odbyło się 12 marca br. w Aninie. Przewodniczył mu biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głodź.
Tegoroczne spotkanie duchowieństwa było zarazem kolejną stacją Roku Eucharystii. Zostało połączone z omówieniem dokumentów Kościoła dotyczących przeżywania Triduum Paschalnego. Częściowo temat spotkania, a częściowo osoba nowego Biskupa Ordynariusza, sprawiły, że księża stawili się w Aninie wyjątkowo licznie.
Referaty na temat Triduum Paschalnego wygłosili wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej: ks. dr Mateusz Matuszewski i ks. dr Marek Solarczyk. Pierwszy skupił się bardziej na przepisach liturgicznych, drugi analizował aspekt duchowy najważniejszych dni w roku liturgicznym.
Prelegenci podkreślali, że podobnie jak niedziela stanowi centrum chrześcijańskiego tygodnia, tak Triduum Paschalne jest najważniejszym czasem w całym roku liturgicznym. Dlatego w tabeli ważności świąt kościelnych, czas od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Zmartwychwstania jest postawiony nieporównanie wyżej niż Boże Narodzenie czy jakakolwiek inna uroczystość. Apelowali, aby duszpasterze uświadamiali wiernym, że Święte Triduum nie jest rodzajem przygotowania do Wielkanocy, ale jako całość, włącznie z Niedzielą Zmartwychwstania jest świętowaniem centralnej tajemnicy naszego zbawienia.
Na zakończenie roboczej części spotkania księża otrzymali na piśmie krótkie wytyczne dotyczące najważniejszych zasad, do których należy się zastosować przygotowując Triduum Paschalne w diecezji warszawsko-praskiej.
Druga część spotkania miała charakter modlitewny. Konferencję ascetyczną na temat osobistego udziału kapłana w Eucharystii wygłosił bp Stanisław Kędziora. Podkreślał, że podobnie jak wzywamy Ducha Świętego nad chlebem i winem, aby się stały Ciałem i Krwią Chrystusa - Eucharystią, tak też wzywamy Ducha Świętego nad zgromadzonymi wokół ołtarza, aby w innym wymiarze stali się Ciałem Chrystusa - Kościołem. Wynika stąd zobowiązanie dla księży, aby identyfikowali się z Kościołem i byli gotowi służyć wszystkim wiernym, również grzesznikom żyjącym w Kościele, aby ich doprowadzić do pełnego udziału w paschalnej ofierze Chrystusa. Podczas nabożeństwa była także możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i odbycia spowiedzi wielkanocnej.
Po błogosławieństwie końcowym, abp Sławoj Leszek Głodź spotkał się w sali katechetycznej z księżmi dziekanami i przedstawił im najważniejsze plany duszpasterskie i organizacyjne, które mają być realizowane w tym roku.

Reklama

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Jacek Kiciński w Taizé

2019-07-23 16:20

vaticannews.va / Taizé (KAI)

W minionym tygodniu wspólnotę z Taizé odwiedził wrocławski biskup pomocnicy Jacek Kiciński. Towarzyszyła mu grupa młodych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Tomasz Lewandowski
Bp Jacek Kiciński

Bp Kiciński spotkał się z młodzieżą obecną na wzgórzu, uczestniczył w spotkaniu regionalnym Polaków, wieczorami spowiadał, a rano przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z wszystkimi kapłanami obecnymi w Taizé.

Natomiast ludzie młodzi spotykali się ze swoimi rówieśnikami, zapraszając ich po Bożym Narodzeniu na spotkanie europejskie do Wrocławia. „Gdy się powie komuś, zwłaszcza z Zachodu – Polska, to od razu przychodzi im na myśl: kraj katolicki - mówi Jan Dańczak. - Szanują nas za naszą tradycję. Polska ma już dobrą markę po Światowych Dniach Młodzieży. Gdy słyszą, że następne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé odbędzie się w Polsce, to reakcje są jak najbardziej pozytywne. Wszyscy oczekują naszej gościnności, jedzenia, polskiej serdeczności”.

Właśnie do odkrywania w Bogu źródła gościnności zapraszają w ciągu tego lata bracia z Taizé. Jak podkreśla brat Alois, przekracza ona wszelkie granice i przechodzi ponad nimi ucząc nas zaufania do ludzi, których Bóg stawia na naszych drogach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem