Reklama

Dla Zielonki

ak
Edycja warszawska (st.) 13/2005

Ks. Jerzy Misterski - emerytowany proboszcz parafii św. Jerzego w Zielonce Bankowej został uhonorowany doroczną nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Zielonki za ponad 20 lat integracji społeczności lokalnej wokół parafii, którą budował i przez wiele lat prowadził.
Ks. Jerzy przybył po raz pierwszy do Zielonki w końcu lat 70. Był to czas, kiedy materializował się pomysł powstania w zielonkowskiej dzielnicy Bankowa samodzielnej parafii. Później ks. Misterski prowadził tę wspólnotę jako proboszcz. Od czasu jej erygowania w 1984 r., do roku 2002, kiedy odszedł na emeryturę. Obecnie jest rezydentem.
Nagroda, nazwana „Mutka vel Zielonka” od historycznych nazw związanych z tą miejscowością, przyznana została w tym roku po raz pierwszy. Ma promować aktywność społeczną mieszkańców na rzecz swojego miasta i przypominać, że demokracja, to nie tylko prawa, ale również obowiązki. Zgodnie z regulaminem, laureatami nagrody mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a wyróżnienie ma znaczenie honorowe. Organizatorzy napisali w regulaminie, iż nagroda „stanowi podkreślenie samej istoty samorządności. Będzie stałym, wyraźnym sygnałem, że współuczestnictwo obywateli jest jedną z najistotniejszych wartości...”.
Przyznano także nagrodę w drugiej kategorii dotyczącej najwartościowszych lokalnych inicjatyw społecznych w ubiegłym roku. Nagrodzone zostało przygotowanie i wydanie książki Ludzie i historie. Wypisy do dziejów Zielonki. Nagrodę w tej kategorii otrzymali redaktorzy tej publikacji - Urszula Wysocka, historyk z Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce oraz Grzegorz Dudzik - prezes Stowarzyszenia „Porozumienie dla Zielonki”, które wydało książkę. Wydawnictwo to stało się ważnym źródłem wiedzy o Zielonce, szczególnie dla młodego pokolenia. Składa się z 16 artykułów dotyczących wybranych, ważnych wątków lokalnej historii, m.in. takich jak: historia najstarszej zielonkowskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej, Szkoły Podstawowej nr 1, Ochotniczej Straży Pożarnej i opis działań Armii Krajowej.
Kandydatów do nagród zgłaszali mieszkańcy i instytucje Zielonki.

Reklama

Uboga wdowa i sędzia

2019-10-16 12:28

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 25

stock.adobe.com

W dzisiejszej Ewangelii Jezus kreśli dwie postacie. Jedną z nich jest uboga wdowa. W czasach Jezusa wdowa była skrajnym przykładem osoby uciśnionej. Często nie posiadała środków do zaspokojenia elementarnych potrzeb życiowych. Taka właśnie wdowa jest ofiarą podwójnego bezprawia: aroganckiej siły przeciwnika, który jest bogaty i może opłacić i przekupić sądy, oraz niewzruszonej obojętności sędziego.

Sędzia to druga postać przypowieści. Jest obojętny i cyniczny wobec cierpienia kobiety. Jest praktycznym ateistą, nie liczy się z Bogiem ani przykazaniami. W konsekwencji nie liczy się z ludźmi. Jest zamknięty w skorupie własnego egoizmu, nie interesują go sprawiedliwość ani cierpienie człowieka niesłusznie skrzywdzonego.

Jezusowi w tej przypowieści zapewne nie chodzi o napiętnowanie korupcji i niesprawiedliwości sędziów. Nie chodzi Mu też zapewne jedynie o wzbudzenie empatii i solidarności z ubogimi. Pragnie On nam raczej uświadomić ogromną moc cierpliwej modlitwy i zaufania Bogu.

Kobieta, chociaż wydaje się na przegranej pozycji, nie poddaje się. Odkrywa słaby punkt sędziego – egoizm, snobizm. I wykorzystuje go, nieustannie nachodząc sędziego, naprzykrzając się mu. Arogancki sędzia wysłuchuje jej, aby go więcej nie zadręczała.

Postawa kobiety wskazuje na podwójną „broń”, którą możemy stosować wobec Pana Boga. Pierwszą jest ludzka słabość. Kobieta nie ma nic do stracenia, może więc z całą determinacją walczyć. Jej słabość ostatecznie zwycięża z siłą niesprawiedliwego sędziego. Pan Bóg ceni słabość, ubóstwo, pokorę. One sprawiają, że nie pozostaje obojętny wobec ludzkich próśb.

Drugą bronią tej kobiety są upór i cierpliwość. Kto potrafi czekać i nalegać jak ona, zostanie wysłuchany, choćby z tego względu, by się już nie naprzykrzał i nie zawracał głowy. Przypowieść Jezusa ukazuje tajemniczą siłę modlitwy. Nawet jeśli wyczerpiemy wszystkie możliwości, pozostaje cierpliwość modlitwy. Tajemnica zmian jest ukryta w nieskończonej cierpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem