Reklama

Serwis kościelny

Edyta Sadło
Edycja zamojsko-lubaczowska 13/2005

Lublin

Bp Jan Śrutwa przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił okolicznościowe kazanie w Wyższym Seminarium Metropolitalnym w Lublinie podczas uroczystości nawiedzenia Seminarium przez kopię Obrazu Jasnogórskiego. Na Mszę św. o północy z 4 na 5 marca zostali też zaproszeni byli pracownicy i wychowawcy Seminarium.

Zamość

Uroczyste podsumowanie 5. edycji międzyszkolnych konkursów literackich pt. Spotkania z Biblią i Spotkania z mitologią odbyło się 10 marca w Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamoyskiego. Oprócz prezentacji laureatów miał miejsce wykład ks. prof. Tadeusza Guza z KUL-u pt. O wartości talentów otrzymanych od Boga.
Organizatorem konkursów było Gimnazjum nr 2 w Zamościu im. Jana Zamoyskiego. Patronat nad konkursem biblijnym sprawowała parafia pw. Świętego Krzyża, nad konkursem mitologicznym - Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej.

5 marca żołnierze najmłodszego rocznika 3. Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość złożenia przysięgi poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem kapelana brygady ks. Bogusława Romankiewicza.

Reklama

11 marca w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej odbył się wernisaż wystawy prac artystów z Łucka na Ukrainie.

W cieniu krzyża - rekolekcje nawrócenia trwały od 16 do 19 marca w kościele pw. św. Michała Archanioła. Nauki rekolekcyjne prowadził ks. Krzysztof Grzesik z KUL-u.
Rekolekcje nawrócenia zakończyła procesja ulicami Zamościa 20 marca, wiodąca od kościoła św. Michała Archanioła do katedry zamojskiej.

Muzykalia - spotkania zespołów muzyki dawnej odbyły się 18 marca. W przeglądzie uczestniczyły zespoły dziecięce i młodzieżowe. Organizatorem spotkań był Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu.

Hrubieszów

Droga Krzyżowa dla osób uzależnionych odbyła się 4 marca w kościele pw. św. Mikołaja. Nabożeństwu przewodniczył ks. Piotr Kawecki, opiekun duchowy grupy AA „Granica”, rozważania prowadzili trzeźwiejący alkoholicy.

Od 6 do 9 marca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbywały się rekolekcje wielkopostne połączone z renowacją misji świętych. Nauki rekolekcyjne głosił o. Ireneusz Chomącik, redemptorysta.
W ramach rekolekcji zorganizowano również: koncert hip-hopowy w Hrubieszowskim Domu Kultury, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu teatru z Lublina, projekcje filmowe, rozgrywki sportowe, konkursy i quizy. Były też spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z prokuratorem Józefem Pokarowskim, który mówił o problemach współczesnej młodzieży i jej konfliktach z prawem.

Tomaszów Lubelski

W ramach Uniwersytetu III Wieku 3 marca zorganizowano kolejne spotkanie. Wykład pt. Piękno w życiu człowieka wygłosiła Elżbieta Gnyp.

Ulhówek

IV Turniej Tenisa Stołowego o mistrzostwo diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozegrano 5 marca w miejscowym gimnazjum. W zawodach startowało 148 zawodników i zawodniczek. Po raz pierwszy w zawodach uczestniczyli też uczniowie z Żółkwi na Ukrainie, którzy w tym czasie przebywali na terenie gminy Ulhówek. Goście z Ukrainy i uczniowie gimnazjum uczestniczyli również w wycieczce po Roztoczu, zorganizowanej przez wójta gminy. Wycieczkę poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego w Ulhówku.

Biłgoraj

Zbawienie przyszło przez Krzyż - Droga Krzyżowa poetów - tak zatytułowano montaż poetycko-muzyczny przygotowany przez Koło Przyjaciół Biblioteki przy Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się 11 marca w ramach rekolekcji wielkopostnych.

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Łodzi powstanie szkoła katechistów

2019-07-23 17:30

mip (KAI) / Łódź

W Łodzi powstanie szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.

Magdalena Kucova/fotolia.com

Szkoła Katechistów jest owocem trwającego od roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

- Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijnych – tłumaczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha przypomina, że szkoła katechistów musi mieć trzy wymiary. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić – wskazuje łódzki pasterz.

Tok studiów w Szkole przewiduje zajęcia z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, duchowości, liturgiki, katechetyki, historii Kościoła, a także ma wzmocnić naturalne zdolności w budowaniu kontaktów międzyosobowych i w pracy z grupą. - Chcemy potraktować priorytetowo kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych katechistów: ich rozwój duchowy, bogactwo modlitwy Pismem Świętym, wtajemniczenie w przeżywanie liturgii, budowanie żywej relacji z Bogiem i z Kościołem - podkreślają organizatorzy studium.

Po ukończeniu Szkoły i zdaniu wymaganych egzaminów absolwent uzyska od arcybiskupa misję kanoniczną do głoszenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Do Szkoły mogą zapisać się osoby w wieku od 18 do 60 lat, skierowane przez swoich księży proboszczów. Nie muszą one posiadać wykształcenia teologicznego. Ważne, żeby ukończyły katechizację w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej

Rekrutacji do udziału w kursie dokonać można będzie w sekretariacie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej od 1 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem