Reklama

100. rocznica urodzin św. s. Faustyny Kowalskiej

Boży dar dla naszych czasów

Rok 2005, z racji przypadającej 25 sierpnia 100. rocznicy urodzin Heleny Kowalskiej - znanej na całym świecie Sekretarki i Apostołki Bożego Miłosierdzia, zaliczanej dziś przez teologów do grona wybitnych mistyków Kościoła - został ogłoszony Rokiem Świętej Siostry Faustyny. Towarzyszy mu hasło: „Mistyk, Prorok, Doktor Kościoła?”.
Ojciec Święty Jan Paweł II - nieugięty realizator posłannictwa s. Faustyny, podkreślał wielokrotnie, że „Siostra Faustyna jest darem Boga dla naszych czasów”. Tej prostej, niewykształconej, pochodzącej z chłopskiej rodziny, ale mężnej i bezgranicznie ufającej Bogu Zakonnicy Pan Jezus powierzył wielką misję - orędzie miłosierdzia, skierowane do całego świata: „Wysyłam ciebie do całej ludzkości z moim miłosierdziem” (Dz 1588). „Jesteś sekretarką mojego miłosierdzia; wybrałem cię na ten urząd w tym i przyszłym życiu (Dz 1605), abyś dawała duszom poznać moje wielkie miłosierdzie, jakie mam dla nich, i zachęcała je do ufności w przepaść mojego miłosierdzia” (Dz 1567). Jej misja - przygotowanie świata na powtórne przyjście Zbawiciela - nadal trwa, aż do końca świata. Światło tego pełnego nadziei orędzia niosą światu ludzie podejmujący posłannictwo św. Faustyny. W Roku Jubileuszowym niektóre częstochowskie wspólnoty w sposób szczególny odkrywają na nowo orędzie św. Faustyny, aby jeszcze pełniej „promieniować” Bożym miłosierdziem.

Niedziela częstochowska 14/2005

Mira Bodak

W Roku św. Siostry Faustyny siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia wypraszają za wstawiennictwem s. Faustyny wiele łask

W Roku św. Siostry Faustyny siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia wypraszają za wstawiennictwem s. Faustyny wiele łask

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowe Córki św. Faustyny

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczęło duchowe przygotowania do centralnych obchodów 100. rocznicy urodzin św. Faustyny już w październiku ub.r. Oprócz duchowych przygotowań, nie brakuje też literackich nowości, np. wydanie Listów św. Faustyny - dokumentu ukazującego jej duchowe życie. Wydana też będzie płyta CD i kasety magnetofonowe z Litaniami i pieśniami do Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny.
25 sierpnia, w dzień urodzin Świętej, uroczyści skoncentrują się w Krakowie-Łagiewnikach. Natomiast w Świnicach Warckich - rodzinnej parafii Apostołki Bożego Miłosierdzia, zostanie poświęcony klasztor kontemplacyjny jako wotum Zgromadzenia za dar Świętej. II Międzynarodowy Kongres Apostołów Miłosierdzia Bożego zakończy obchody Roku Jubileuszowego. Wszystkie wspólnoty Zgromadzenia, w tym również 29 sióstr z częstochowskiej placówki przy ul. św. Barbary 9/11, przeżywają ten czas łaski również pod znakiem 9-miesięcznej nowenny. W Roku Jubileuszowym położono nacisk na pogłębienie przesłania Dzienniczka. Słowa Świętej towarzyszą siostrom niemal na każdym kroku - o czym zapewnia s. Fabiola Zamiela, przełożona częstochowskiego domu. Jubileuszowa nowenna i odkrywanie na nowo słów swojej Świętej Siostry jest dla jej duchowych córek wyzwaniem. „Dla mnie jest to czas szczególnej modlitwy - twierdzi s. Konstancja.
S. Faustyna jest moją patronką na ten rok, więc mam szczególne zobowiązanie, aby jeszcze głębiej naśladować jej życie przez pokorę i pełnienie uczynków miłosierdzia wobec bliźnich”. S. Beniamina przyznała, że Dzienniczek był i nadal jest dla niej „wielkim wyzwaniem i rachunkiem sumienia. Jest kopalnią wciąż aktualnych treści. Uroczystości s. Faustyny zbiegają się z peregrynacją relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w naszym kraju. Są to dwie ważne dla mnie święte i cieszę się, że te duchowe drogi ponownie się zbiegają”.
Czas jubileuszu to także mobilizacja do wierniejszego realizowania miłosierdzia w: w modlitwie, słowach i czynach. Codziennie, w Godzinę Miłosierdzia, w kaplicy przed obrazem Jezusa Miłosiernego siostry w geście rozkrzyżowanych rąk wypraszają łaskę miłosierdzia dla całego świata.

Reklama

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Dolina Miłosierdzia z obrazem Jezusa Miłosiernego znana jest mieszkańcom Częstochowy i pielgrzymom z Polski i spoza jej granic od ponad 50 lat. Kustosze Doliny Miłosierdzia, Księża Pallotyni znani są z prekursorstwa w rozpowszechnianiu orędzia św. Faustyny. W Roku Jubileuszu św. Siostry Faustyny w Sanktuarium (podniesione przez abp. Stanisława Nowaka do tej godności w 1992 r.) każdego dnia o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą transmituje Radio Fiat. W każdy piątek miesiąca w godz. 15.00-22.00 odbywają się czuwania modlitewne. Wygłaszane wówczas konferencje poświęcone są św. Faustynie, czytane są fragmenty Dzienniczka, oraz odbywa się ucałowanie relikwii św. Faustyny, które sprowadził ks. Marek Rudecki zaraz po beatyfikacji s. Faustyny. Zgodnie z tradycją, w Sanktuarium na początku maja odbędzie się sympozjum, którego hasłem są słowa: Głosić Ewangelię nadziei. Jak podkreśla ks. Wendelin Maciej Ryś, „W wygłaszanych prelekcjach nie zabraknie odniesień do misji s. Faustyny, która nadzieję wskazała jako jeden z podstawowych filarów nabożeństwa, jako «naczynie» bez którego nie można czerpać ze zdrojów Bożego miłosierdzia”. Ks. Wendelin Maciej Ryś w Domu Rekolekcyjnym Doliny Miłosierdzia od ponad 20 lat przybliża grupom z całej Polski m.in. idee Wieczernika Jerozolimskiego i idee Miłosierdzia Bożego. Członkowie „Wieczerników Miłosierdzia Bożego” w tym roku pogłębiają znajomość orędzia Patronki Roku. Sam dzień urodzin św. Faustyny będzie obchodzony uroczyście. Czciciele Miłosierdzia usłyszą homilie poświęcone Sekretarce Bożego Miłosierdzia. W tym dniu Sanktuarium nawiedzi grupa uczestników I Międzynarodowego Pallotyńskiego Kongresu Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, które odbędzie się w Konstancinie (w dniach 22-27 sierpnia). Wydawnictwo Księży Pallotynów w kwartalniku Apostoł Miłosierdzia Bożego proponuje szereg publikacji o Świętej i Roku jej poświęconym.

Stowarzyszenie Czcicieli Bożego Miłosierdzia im. św. S. Faustyny

18 kwietnia 1993 r., w dzień beatyfikacji s. Faustyny w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach kilkunastoosobowa grupa wiernych z parafii św. Floriana Męczennika wraz z ks. Andrzejem Parusińskim podpisała umowę powołującą do istnienia prywatne Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego przy tej parafii. To pierwsze w Polsce Stowarzyszenie również jako jedno z pierwszych otrzymało relikwie s. Faustyny. Stowarzyszenie łączy ludzi na całym świecie; są to kapłani, osoby zakonne i świeckie. Obecnie liczy 12 oddziałów. W Częstochowie znajdują się 3 oddziały w parafiach św. Melchiora Grodzieckiego, św. Elżbiety Węgierskiej i Zesłania Ducha Świętego. Najmłodszym oddziałem jest grupa w Ciuciułowie. Opiekę duchową nad tysięczną rzeszą czcicieli sprawuje ks. kan. Andrzej Parusiński, proboszcz parafii św. Floriana Męczennika. Najliczniejszym, z największym doświadczeniem jest oddział macierzysty w parafii św. Floriana - ponad 700 osób. W tej parafii nieprzerwanie od 1992 r. rozlega się wołanie o Miłosierdzie dla świata całego. O godz. 15.00 grupa Czcicieli Koronką przez wstawiennictwo św. Faustyny wyprasza niezliczone łaski. W prowadzonej w parafii Księdze Podziękowań i Próśb zanotowano ponad 5 tys. wpisów. Prośby napływają z całej Polski. Czciciele zgodnie potwierdzają, że coroczne adopcje dzieci poczętych (obecnie 51) sprawiają, że Bóg hojnie im wynagradza, obdarzając łaską macierzyństwa omadlane osoby. Nie brakuje też nawróceń. Członkowie szczególnie otaczają opieką osoby samotne i starsze, wypraszając im pojednanie z Bogiem, często w ostatnich chwilach życia. Czciciele stanowią w parafii filary wszelkich akcji charytatywnych, głównie na rzecz dzieci. Parafialny „ciucholand” wydał od stycznia br. już ponad 600 kg odzieży. Jedna z ostatnich akcji to świąteczne paczki żywnościowe, które trafiły do 35 rodzin. Czciciele wspierają finansowo wyjazdy wakacyjne dzieci z parafialnego Ogniska Wychowawczego. Najmłodsi parafianie również włączają się w Ogólnopolski Konkurs Plastyczny o św. Faustynie. Spotkania formacyjne i rekolekcje sprzyjają zgłębianiu przesłania s. Faustyny. Czerwcowe dni skupienia będą szczególnie poświęcone Świętej. Ponadto Czciciele propagują czytanie Dzienniczka, który np. „wędruje po wieżowcu”. Każdego dnia podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia czytane są fragmenty Dzienniczka. Orędzia s. Faustyny szerzą także przez rozprowadzanie Apostoła Miłosierdzia Bożego, Orędzie Miłosierdzia Bożego, czy obrazków z Jezusem Miłosiernym i Koronką. W 2004 r. rozprowadzono ich 6 tys.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję