Reklama

"Bóg wszechmogący chodzi w niebie jak po Tatrach"

Zjazd Prezesów w Zakopanem

Patrycja Bembenek
Edycja przemyska 44/2001

W piątek 5 października o 6.00 wyjechaliśmy autokarem z Ośrodka " Nadzieja" w Wybrzeżu do Zakopanego.

To właśnie tu, w stolicy polskich Tatr odbył się kolejny Zjazd Prezesów i delegatów oddziałów i kół środowiskowych KSM AP. Tutaj też, podczas spotkania, Zarząd Diecezjalny przedstawił plan pracy na przyszły rok formacyjny, odbyły się też wybory uzupełniające do tegoż Zarządu. Były biblijne medytacje, modlitwa oraz wędrówka po górskich szlakach tonących w przepięknych barwach złotej jesieni. Ale po kolei...

W dniu przyjazdu, po zakwaterowaniu, poszliśmy przywitać się z górami do Doliny Chochołowskiej, a dalej na Żółty Szlak Papieski. Tu była okazja do indywidualnej medytacji biblijnej na temat "bycia człowiekiem duchowym". Przy końcu szlaku, w miejscu gdzie był Ojciec Święty, sprawowaliśmy Mszę św.

W sobotę wcześnie rano, udaliśmy się w stronę Kuźnic, a stamtąd na Kalatówki, gdzie u św. Brata Alberta uczestniczyliśmy w Eucharystii i po niej wyruszyliśmy na Giewont. Na szczyt dotarliśmy wszyscy mijając po drodze m.in. niedźwiedzie, choć droga do góry każdego z nas kosztowała wiele wysiłku. Tego dnia, również w górach znalazł się czas na medytację "o zaangażowaniu w życie Kościoła" i Różaniec. Po obiedzie chwila oddechu, czyli czas dla siebie. W tym czasie wszyscy wielbiciele piłki nożnej mogli obejrzeć mecz Polska - Ukraina, a pozostali odpocząć i zregenerować siły. Wieczorem odwiedziliśmy kościół na Krzeptówkach, wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie Ojca Świętego od śmierci z rąk zamachowcy, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, który od lat międzywojennych pełni rolę Cmentarza Zasłużonych i Krupówki, gdzie mogliśmy pospacerować przy wieczornym świetle latarni. Po powrocie odbyło się spotkanie z Zarządem Diecezjalnym KSM AP i wybory uzupełniające do niego.

Niedzielę również przywitaliśmy bardzo wcześnie, aby z Zazadni powędrować na Wiktorówki do kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej - Królowej Tatr na Mszę św. Stamtąd przeszliśmy przez Rówień Waksmundzką, Doliną Suchej Wody do Brzezin. Na szlaku medytowaliśmy na temat " umacniania się w miłości". Na koniec odwiedziliśmy jeszcze drewnianą kaplicę na Jaszczurówce i, niestety, musieliśmy wracać na obiad.

Zjazd Prezesów obfitował w wiele spraw organizacyjnych, ale nie zabrakło też formacji i zdrowego, aktywnego wypoczynku. Uczestniczyło w nim 60 osób z następujących oddziałów: Budy Łańcuckie, Brzóza Królewska, Długie, Dubiecko, Dylągówka, Grabownica, Handzlówka, Humniska, Hyżne, Iskrzynia, Krosno-Białobrzegi, Lesko, Lubatowa, Markowa, Pruchnik, Przemyśl-Błonie, Przeworsk-Fara, Przeworsk - Koło przy ZSO, Przysietnica, Równe, Sanok-Fara, Sanok-Olchowce, Wiązownica i Żołynia. Zakopane o tej porze roku jest fantastyczne, a Tatry majestatyczne i piękne, w końcu:

Pan raduje się z dzieł swoich;

na ziemię patrzy, a ona drży,

dotyka gór, a one dymią.

(Ps 104, 31)

W dniach 25-28 listopada 2001 r. w Ośrodku "Nadzieja" odbędą się rekolekcje kapłańskie, które poprowadzi ks. prof. A. Zwoliński. Zgłoszenia pod nr. tel. (0-16) 651-22-81 lub 604 91-73-76.

Franciszek przybył do Tajlandii

2019-11-20 07:50

tom (KAI) / Bangkok

Franciszek przybył do Tajlandii. O godz. 12.03 (6.03) Airbus 330 „Giovanni Battista Tiepolo” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na lotnisku w Bagkoku. Motto wizyty w Tajlandii, która potrwa do 23 listopada związana jest z 350. rocznicą utworzenia pierwszego wikariatu apostolskiego w tym kraju brzmi: „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”. Jest to 32. podróż zagraniczna papieża Bergoglio w trakcie której odwiedzi jeszcze Japonię w dniach 23-26 bm.

episkopat.pl

U stóp schodów samolotu papieża powitał członek Rady Koronnej, który ofiarował mu wieniec z kwiatów. Franciszek przywitał się z reprezentantami tajlandzkich władz, z arcybiskupem Bangkoku kard. Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij i biskupami. Ojciec Święty pozdrowił grupę dzieci w tradycyjnych strojach. Oddano honory wojskowe.

Na płycie lotniska była też grupa wiernych z flagami watykańskimi i tajlandzkimi.

Podczas ceremonii powitania papieżowi towarzyszyła jako tłumacz jego 77-letnia kuzynka Ana Rosa Sivori. Urodzona w Argentynie salezjanka mieszka i pracuje w Tajlandii od ponad 40 lat.

Z lotniska Franciszek udał się do nuncjatury apostolskiej w centrum Bangkoku, która jest jego rezydencją w czasie pobytu w Tajlandii.

W pierwszym dniu wizyty nie przewidziano żadnych oficjalnych wydarzeń z udziałem papieża.

Oficjalny program pielgrzymki rozpocznie się 21 bm. W stolicy Tajlandii Bangkoku papież spotyka się m.in. z 92-letnim Sathit Maha Simaramem Najwyższym Patriarchą Buddyjskim w świątyni Wat Ratchabophit i królem Maha Vajiralongkornem „Rama X”.

Ponadto papież w Bangkoku spotka się z biskupami kraju, kapłanami katolickimi i zakonnikami, przedstawicielami innych kościołów i religii, a także chorymi i niepełnosprawnymi. Na Stadionie Narodowym papież odprawi Mszę św. Natomiast pod koniec wizyty w Tajlandii, w piątek wieczorem czasu lokalnego, w katedrze w Bangkoku planowana jest Msza św. z udziałem młodych katolików. W sobotę rano Franciszek odleci do Japonii.

Oficjalnym tłumaczem papieża będzie jego kuzynka Ana Rosa Sivori.

Okazją dla papieskiej wizyty w Tajlandii jest 350-lecie istnienia Kościoła katolickiego w tym królestwie. Wśród 69 milionów mieszkańców Tajlandii żyje tylko 300 tys. katolików. Poza Tajlandczykami na spotkaniach z papieżem oczekiwani są też w Bangkoku katolicy z krajów sąsiedzkich Laosu i Kambodży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Już jutro pierwsza debata „Myśląc z Wyszyńskim”

2019-11-20 17:36

Łukasz Krzysztofka

21 listopada pod hasłem „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?” w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się pierwsza debata z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim”.

Łukasz Krzysztofka

Debaty odbywać się będą w każdy trzeci czwartek miesiąca - w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - i poświęcone będą nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Poruszane na nich będą także aktualne tematy będące wyzwaniami dla człowieka, społeczeństwa i Kościoła.

Spotkania będą miały charakter otwarty i będą odbywały się z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów. Każda debata przebiegać będzie według podobnej formuły. Rozpocznie ją krótkie wprowadzenie, po którym uczestnicy wysłuchają 20-minutowego wykładu przygotowanego przez głównego prelegenta. Następnie głos zabiorą dwaj inni prelegenci, a po ich wystąpieniach przewidziano dyskusję z możliwością zadawania pytań z sali. Na zakończenie debatę podsumują prelegenci.

W ramach cyklu „Myśląc z Wyszyńskim” przewidziano siedem debat. Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 listopada 2019 roku o godzinie 18.00. Wezmą w nim udział: prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dr Ewa Czaczkowska.

W kolejnych miesiącach poruszane będą następujące tematy:

Grudzień 2019: „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”.

Styczeń 2020: „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich”.

Luty 2020: „Czas to miłość”.

Marzec 2020: „Praca – przymus czy szansa?”.

Kwiecień 2020: „W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo”.

Maj 2020: „Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i Prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów”.

Organizatorem debat jest Archidiecezja Warszawska we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieskim Wydziałem Teologicznym w Warszawie, Instytutem Prymasa Wyszyńskiego, Mt5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spotkania będzie można na żywo oglądać w internecie na stronie www.archidiecezja.warszawa.pl oraz kanale YouTube - https://youtu.be/Vn7gLDFgwn8

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem