Reklama

Brama dla Ojca Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Wrocławia. Teraz będzie miał we Wrocławiu też plac Swego imienia i poświęcony Mu monument, który dostanie nazwą Tertii Milleni Porta, czyli Brama Trzeciego Tysiąclecia - to pomysł prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który wyobraża sobie, że będzie miała kształt łuku triumfalnego. Jej formę pozostawia jednak artystom.
Konkurs na projekt i wykonanie pomnika będzie miał charakter międzynarodowy, a w jury zasiądą przedstawiciele Kościoła, władz miasta i środowiska plastyczno-architektonicznego. Rozstrzygnięcie - pod koniec grudnia tego roku. Brama stanąć ma w pierwszą rocznicę śmierci Papieża, na rondzie przy pl. Powstańców Śląskich - w jednym z głównych węzłów komunikacyjnych miasta. W pobliżu, na placu przy hotelu „Wrocław”, Jan Paweł II odprawił w 1997 r. Mszę św. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
Brama dostanie nazwę Trzeciego Tysiąclecia, bo Jan Paweł II wprowadził świat w Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa. Ma kosztować od kilku do kilkunastu milionów złotych.
Imię Jana Pawła II dostanie dotychczasowy plac 1 Maja. Zmiana nastąpi 1 stycznia 2006 r. Planowano uhonorować tak we Wrocławiu Papieża już dawno, ale uszanowano Jego wolę - Jan Paweł II prosił, żeby nie nadawać placom i ulicom Jego imienia za Jego życia.
Radni Wrocławia podjęli uchwały w sprawie budowy monumentu i nadania placowi imienia Jana Pawła II podczas uroczystej sesji w ratuszu 4 kwietnia w tym samym miejscu, w którym Ojciec Święty w 1997 r. odebrał tytuł honorowego obywatela Wrocławia. Wystawiono fotel, w którym siedział Papież, i księgę pamiątkową, do której się wpisał. W uroczystości wziął udział m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, który jako metropolita wrocławski dwukrotnie podejmował Ojca Świętego Jana Pawła II we Wrocławiu.
Przy bramie rozpoczynać się będzie wrocławski szlak papieski. Podobne szlaki turystyczne są m.in. w Małopolsce i na Mazurach. Jest też we Wrocławiu, ale dotąd był mało znany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Pomnik Jana Pawła II przed dworcem Termini w Rzymie pomalowany farbą

2025-10-04 14:09

[ TEMATY ]

Włochy

Vatican Media

W Rzymie nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik św. Jana Pawła II , stojący niedaleko głównego dworca kolejowego Termini. Na monumencie zostawiono obraźliwy napis oraz rysunek sierpa i młota. Ansa podała w sobotę, że karabinierzy przystąpili do oczyszczania pomnika.

Włoska agencja odnotowała, że napisy na pomniku zostały znalezione przez karabinierów na zakończenie pikiety, zorganizowanej tam na znak solidarności ze Strefą Gazy i jej ludnością.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Zmarła Krystyna Borowczyk. Miała 70 lat

2025-10-03 19:44

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Świdnicka Kuria Biskupia

Krystyna Borowczyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Krystyna Borowczyk (1955-2025)

Krystyna Borowczyk (1955-2025)

Świdnicka Kuria Biskupia przekazała informację o śmierci Krystyny Borowczyk, wieloletniej współpracowniczki diecezji, związanej z m.in z seminarium, ruchem Comunione e Liberazione czy parafią św. Andrzeja Boboli.

– W nadziei życia wiecznego zawiadamiamy, że w dniu 3 października w wieku 70 lat odeszła do domu Ojca śp. Krystyna Borowczyk, wieloletnia współpracowniczka Świdnickiej Kurii Biskupiej – przekazano w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

Papież: niech Kościół nie służy pieniądzom ani sobie samemu, lecz Królestwu Bożemu

2025-10-04 18:18

[ TEMATY ]

Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież Leon XIV zachęcił do modlitwy o to, by Kościół nie służył pieniądzom ani sobie samemu, lecz Królestwu Bożemu i jego sprawiedliwości. Podczas sobotniej audiencji dla pielgrzymów przybyłych z okazji Roku Świętego mówił, że jest to dla wszystkich czas wyboru, komu służyć: Bogu czy pieniądzowi.

W czasie audiencji na placu Świętego Piotra papież powiedział, że Rok Święty jest czasem konkretnej nadziei, w którym można znaleźć przebaczenie i miłosierdzie, by zacząć wszystko od nowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję