Dziękczynienie za nowego Papieża Benedykta XVI
Habemus Papam - te słowa usłyszał 19 kwietnia cały świat. 265. papieżem w historii Kościoła został kard. Joseph Ratzinger, który przybrał imię Benedykta XVI. Wybór nowego Papieża zasygnalizował biały dym unoszący się z komina Kaplicy Sykstyńskiej, a potwierdziły dzwony Bazyliki św. Piotra. 24 kwietnia w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji Benedykta XVI. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny. W kazaniu Ksiądz Biskup wspominał zmarłego Jana Pawła II i przypomniał, że kard. Ratzinger należał do grona najbliższych współpracowników Papieża Polaka. „Dzisiejszą Mszą św. czynimy wielkie dziękczynienie Bogu najpierw za Jana Pawła II, za dar i tajemnicę jego życia. Dziękujemy także za Benedykta XVI. Otaczamy go szczególną modlitwą, by całe jego posługiwanie wierne było Chrystusowi, by prowadził lud Boży do Chrystusa. Polska rozumie, że Namiestnik Chrystusowy potrzebuje modlitewnego wsparcia” - mówił Ordynariusz Rzeszowski. Msze św. i specjalne nabożeństwa w intencji nowego Papieża odbyły się we wszystkich świątyniach naszej diecezji.
Rzeszowianie na inauguracji pontyfikatu w Rzymie
Reklama
24 kwietnia w Watykanie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Benedykta XVI. Uczestniczyło w niej blisko pół miliona wiernych z całego świata, w tym prawie tysiąc pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej z bp. Edwardem Białogłowskim. Wielu z nich planowało wyjazd do Watykanu na uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Findysza. Inni podjęli spontaniczną decyzję o wyjeździe, chcąc modlić się za nowego Papieża. Wszyscy przepełnieni byli radością; na Placu św. Piotra nie brakło też wzruszenia i łez. „Bardzo się cieszymy, że tutaj jesteśmy i na pewno zapamiętamy tę chwilę na całe życie” - mówili pielgrzymi. 25 kwietnia pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski. Rzeszowianie modlili się także przy grobie Jana Pawła II. „Moim marzeniem było spotkanie z Janem Pawłem II w Watykanie, niestety nie zdążyłam, mimo to jestem szczęśliwa” - mówiła jedna z uczestniczek pielgrzymki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowy misjonarz z diecezji rzeszowskiej
23 i 24 kwietnia w Gnieźnie odbywały się uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski. W sobotę miała miejsce procesja z relikwiami Świętego. W tym roku miała ona wyjątkowy charakter - było to wielkie dziękczynienie za Jana Pawła II i inauguracja pontyfikatu jego następcy. W niedzielę została odprawiona Msza św. z wręczeniem krzyży misyjnych tym, którzy przez rok przygotowywali się do pracy misyjnej w krajach całego świata. Byli to nie tylko kapłani, ale również siostry zakonne i osoby świeckie. Krzyże przyjęło 35 osób. Wśród nich był kapłan diecezji rzeszowskiej - ks. Roman Czenczek. Po wakacjach ks. Czenczek wyjedzie na misje do Gwatemali.
Pielgrzymka kleryków i alumnów na Jasną Górę
Reklama
21 kwietnia na Jasnej Górze odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Kleryków Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. Uczestniczyło w niej ponad 6 tys. osób, w tym alumni i diakoni Wyższego Seminarium Duchownego z Rzeszowa. Spotkanie było przygotowaniem do czerwcowego Krajowego Kongresu Eucharystycznego i sierpniowego Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Pielgrzymka rozpoczęła się w częstochowskiej archikatedrze. Witając zgromadzonych abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, podkreślił, że spotkanie jest uwielbieniem Boga w Najświętszym Sakramencie, który w swej hojności daje powołania. Po adoracji Najświętszego Sakramentu klerycy wyruszyli Alejami Najświętszej Maryi Panny w procesji eucharystycznej na Jasną Górę. Tam została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii zwrócił uwagę, że najpilniejszym i najważniejszym zadaniem powołanych jest stała troska o wiarę, jej rozwój i wzrost. Podkreślił, że powołani nie mogą upodabniać się do światowych mód, a świat i człowiek współczesny oczekuje ich świadectwa wiary. Klerykom towarzyszyli przełożeni seminariów, wychowawcy i profesorowie, ojcowie duchowni i spowiednicy. Spotkaniu przyświecały słowa: Zostań z nami, Panie. Po południu odbyły się prace w 6 grupach tematycznych. Całość zakończyły Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej i Akt zawierzenia Maryi. W wystosowanym z Jasnej Góry telegramie do Papieża Benedykta XVI alumni zapewnili go o swej miłości i wierności oraz o nieustannej modlitwie.
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 22-24 kwietnia w Rzeszowie odbywały się rekolekcje dla małżonków na temat Akt małżeński - szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem. W 3-dniowych rekolekcjach prowadzonych przez o. Ksawerego Knotza, kapucyna specjalizującego się w tematyce rodzinnej, uczestniczyło 50 par małżeńskich. Poprzez udział w konferencjach uczestnicy poznawali piękno i trudności aktu małżeńskiego, znaczenie płodności i prokreacji. Poznali także stanowisko Kościoła w kwestii moralności małżeńskiej. „Publiczne poruszanie takiej tematyki nie jest łatwe, ale na pewno potrzebne. Uczestnicy powinni wiedzieć, ze Kościół troszczy się także o cielesność małżeńską - mówił o. Ksawery Knotz. Kościół jest daleki od pogardy czy lekceważenia tej sfery”. Rekolekcje zorganizowały małżeństwa z Ruchu Domowy Kościół.
Ogólnopolskie spotkanie asystentów diecezjalnych KSM
W dniach 19-20 kwietnia w Konstancinie-Jeziornie k. Warszawy w Domu Generalnym Sióstr od Aniołów odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Asystentów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkanie prowadził bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 25 diecezji. Naszą diecezję reprezentował ks. Paweł Tomoń. Mottem spotkania były słowa Jana Pawła II skierowane do asystentów: Jesteście powołani, aby być wychowawcami do modlitwy, do świadomego uczestnictwa w Eucharystii i w życiu sakramentalnym. Podczas 2-dniowego spotkania rozmawiano przede wszystkim na temat programu formacyjnego KSM; przedstawiane były problemy poszczególnych diecezji i zadania stojące przed młodzieżą (umiłowanie Eucharystii, wychowanie do słuchania Słowa Bożego, patriotyzm oraz zasadnicze przesłanie Jana Pawła II w jego orędziach na Światowe Dni Młodzieży).
Przegląd pieśni wielkanocnych
Surexit Christus, Alleluja - to hasło II Przeglądu Pieśni Wielkanocnych, który odbył się 17 kwietnia w parafii św. Katarzyny w Gogołowie. Był on poświęcony Janowi Pawłowi II. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Henryk Czajka, opiekun chóru „Harfa” z parafii św. Anny w Niewodnej. Podczas przeglądu zaprezentowało się 6 chórów: z Błaszkowej, Brzostku, Niewodnej, Gogołowa, Dobrzechowa i Czudca. Na zakończenie połączone chóry pod dyrekcją Andrzeja Szypuły zaśpiewały pieśń Alleluja, Jezus żyje, a następnie wraz z orkiestrą strażacką z Frysztaka uczestnicy wykonali ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. Barka. Orkiestrą dyrygował Henryk Błoniarz.