Reklama

Aspekty

Diecezja: Kończy się EDK 2019

W naszej diecezji dobiega końca Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019. Ostatni uczestnicy EDK na najdłuższej trasie z Rokitna do Zielonej Góry dochodzą do ostatniej stacji w Ośrodku Integracji Społecznej - Hospicjum w Zielonej Górze.

[ TEMATY ]

EDK 2019

Marcin Bednarz

W tegorocznej EDK w naszej diecezji wzięło udział blisko 2 tys. osób

W tegorocznej EDK w naszej diecezji wzięło udział blisko 2 tys. osób

W naszej diecezji w tegorocznej EDK wzięło udział blisko 2 tys. osób. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru 31 wyznaczonych tras (30 w województwie, w diecezji, razem z Głogowem 31 tras). Najkrótsza trasa wiodła ze Słońska do Ośna Lubuskiego (25 km), najdłuższa z Rokitna do Zielonej Góry (109 km).

- Frekwencja EDK utrzymuje się na podobnym poziomie. Na trasach w tym roku pojawiło się dużo nowych osób, ale szły też te same osoby, które chodzą od 4 lat - mówi Rafał Wojtkiewicz ze Świebodzina, koordynator wojewódzki EDK.

- Myślę, że ci ludzie, którzy tworzą Ekstremalną Drogę Krzyżową, czyli ci którzy wytyczają trasy - liderzy, sztaby poszczególnych rejonów, oraz wprost uczestnicy to są ludzie Kościoła, dzisiejszego Kościoła XXI w.; to są ludzie, którzy tworzą ten Kościół w odniesieniu do Kościoła pierwszych chrześcijan jak wspomniał ks. Jacek Stryczek tworząc hasło "Kościół XXI wieku". To są właśnie ludzie, którym się chce, którzy są silnej wiary i uważają, że to jest jedna z form przeżycia takich rekolekcji wielkopostnych w ciągu jednej nocy. To są ludzie, którzy dają świadectwo wiary przede wszystkim, nie wstydzą się tego, że są wierzącymi, nie wstydzą się krzyża - to było widać na trasie jak nieśli te krzyże, mniejsze, większe, bardzo duże. To są naoczne dowody na to, że nie wstydzą się tych symboli - wyjaśnia Rafał Wojtkiewicz, który od kilku lat uczestniczy w EDK razem z małżonką.

- To jest bardzo ważne wydarzenie w moim życiu, razem z małżonką czekamy na to i przygotowujemy się tak naprawdę cały rok, przeżywamy to mocno duchowo. Daje to nam możliwość przeżycia pełnych rekolekcji wielkopostnych w ciągu nocy, aktywnie i namacalnie. Podczas rozważania poszczególnych stacji możemy sobie uzmysłowić jak bardzo Pan Jezus musiał cierpieć, że my to tak naprawdę w małym stopniu odczuwamy, chociaż w tym roku było dużo trudniej.

2019-04-13 22:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie Roku Jakubowego w Ośnie Lubuskim

2022-12-05 09:55

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

Rok Święty Jakubowy

Artur Błoński

W Ośnie Lubuskim 4 grudnia dziękowano za Jubileuszowy Rok Święty Jakubowy.

Uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Jakuba przewodniczył biskup Paweł Socha. Podczas liturgii członkowie działającego przy parafii Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła odnowili swoje przyrzeczenia przynależności do stowarzyszenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję