Reklama

Z pielgrzymką do Bożego Ciała

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu posiada ciekawą historię. Pierwotnie kościół miał wezwanie Bożego Ciała. Jak mówi ks. prał. Marian Stochniałek, proboszcz parafii, wierni, szczególnie wcześniej urodzeni, pamiętają właśnie ten tytuł kościoła.

Niedziela częstochowska 23/2005

Beata i Jarosław Mostowy

Obraz Matki Bożej Pocieszenia

Obraz Matki Bożej Pocieszenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rys historyczny

Drewniany kościół wybudował w 1217 r. książę kaliski Władysław Odonic.
Źródła klasztorne Ojców Augustianów, którym książę powierzył opiekę nad kościołem, podają legendę o założeniu miasta i kościoła. Książę, polując w zalesionych okolicach Wielunia, dostrzegł niezwykłej wielkości jelenia. Kiedy zwierzę znikło, na niebie pojawił się kielich, a nad nim Baranek Boży z krzyżem i chorągwią. Na pamiątkę tego widzenia w tym miejscu powstał kościół pw. Bożego Ciała. Od jelenia miasto przyjęło nazwę Jeleń, następnie Wieleń i wreszcie Wieluń.
W XIV w., w miejscu drewnianego kościółka służącego eremitom, wybudowano kościół w stylu gotyckim. Przez wieki świątynia ulegała pożarom i zniszczeniom. Podczas przebudowy w 1677 r. kościołowi nadano barokowy charakter. Z pożaru, jaki go strawił 18 czerwca 1858 r., zdołano uratować jedynie obraz Matki Bożej Pocieszenia. W 1839 r. decyzją władz carskich zlikwidowano wieluński klasztor zakonników reguły św. Augustyna. W 1921 r. do opustoszałego klasztoru przybyli Misjonarze Świętej Rodziny.
Po II wojnie światowej, w 1946 r., bp Teodor Kubina przejął kościół od Misjonarzy Świętej Rodziny, gdyż dotychczasowy kościół parafialny - fara - został zbombardowany przez lotników niemieckich 1 września 1939 r.
Kościół pw. Bożego Ciała jest budowlą, gotycką z elementami barokowymi (odrestaurowane ołtarze boczne, ołtarz Matki Bożej) murowaną z kamienia wapiennego. Swój pierwotny gotycki wygląd zyskał dopiero w latach 1959-64, kiedy to dokonano gruntownej renowacji świątyni.
20 października 1965 r. kościół podniesiono do godności kolegiaty.
W kościele znajdują się obrazy o dużej wartości historycznej i artystycznej: Madonny typu Assunta z początku XVI w., Grosz czynszowy z XVII w. (szkoła wenecka), Ekstaza św. Teresy z XVII w., Matki Bożej Pocieszenia z XVII w. Do cennych zabytków należy także kamienna renesansowa czasza chrzcielna z główkami aniołów. W 1997 r. prezbiterium ubogacono obrazami Ostatnia wieczerza i Zmartwychwstanie Pana Jezusa autorstwa Jarosława Kweclicha.

Reklama

Charakterystyka parafii

Parafia liczy 6,5 tys. wiernych. Trzon parafii stanowią ludzie szlachetni i bogobojni, aktywnie włączający się w życie duszpasterskie. Świadectwem ich wiary jest gromadzenie się na niedzielnych i świątecznych Mszach św., nabożeństwach, a także uczestniczenie w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Parafia, jak ją określa ks. M. Stochniałek, jest starzejąca się. W 2004 r. udzielono 51 chrztów i 75 pogrzebów. Wielu młodych ludzi odeszło do parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika powstałej przy nowo wybudowanym osiedlu Stare Sady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania duszpasterskie

Nad parafią kolegiacką ks. prał. Marian Stochniałek, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, ma pieczę duszpasterską od 1985 r. W Roku Eucharystii Ksiądz Prałat z jeszcze większą troską napomina swoją wspólnotę, prosi o szacunek i cześć, jakie należy oddawać Panu Bogu, cytując słowa umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawa II jako swoje motto życiowe: „Chociaż «Eucharystia to wielka tajemnica! (...) trzeba pielęgnować zarówno podczas celebrowania Mszy św., jak i w kulcie eucharystycznym poza Mszą św. żywą świadomość rzeczywistej obecności Chrystusa» (...) (Mane nobiscum Domine) - od tego zależy nasze apostolstwo zarówno duchownych, jak i świeckich, ale co najważniejsze - od tego zależy nasze zbawienie”.
„Moją radością jest rozśpiewany, rozmodlony Kościół, czynny udział wiernych w nabożeństwach, zwłaszcza w nabożeństwie fatimskim, a troską to, że jeszcze nie wszyscy wierni angażują się z równie wielkim zapałem” - mówi Ksiądz Prałat.
W rozśpiewaniu wspólnoty księżom pomaga organista Bronisław Gunerka, który uczy nowych pieśni. Wiele z nich to pieśni do Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Fatimskiej. W parafii działają już chór i schola młodzieżowa, a wkrótce ma powstać także schola dziecięca. Zespoły muzyczne upiększają co prawda Liturgię, ale to do wiernych należy śpiew pieśni, żeby, jak mówi Ksiądz Proboszcz, „kościół modlitewnie huczał”. Dodać należy, że w kościele można obejrzeć i posłuchać trzynastogłosowych zabytkowych organów. W 1995 r. przeprowadzono ich gruntowny remont. W codziennej pracy Księdzu Proboszczowi pomagają: wikariusz ks. Sylwester Rasztar, neoprezbiter ks. Michał Pabiańczyk, księża seniorzy ks. kan. Franciszek Sas i ks. kan. Alojzy Kania, a także zakrystianka s. Róża Łukomiak ze Zgromadzenia Sióstr Antoninek. W szkołach należących do parafii katechizują Księża Prefekci, s. Celestyna Dermont, przełożona Domu Sióstr Antoninek, s. Auksyliana Gwóźdź (antoninka), czterech księży z sąsiednich parafii oraz sześciu katechetów świeckich. Młodzież wieluńska jest skromna i pobożna. W hołdzie zmarłemu Ojcu Świętemu na odrestaurowanych fundamentach fary wieluńskiej odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem Urzędu Miasta i Urzędu Powiatowego. Eucharystię, na którą przybyło 10 tys. wiernych, koncelebrowało 30 kapłanów, uczestniczyła w niej młodzież ze wszystkich szkół wieluńskich.
Wiele osób zaangażowanych jest w działalność katolickich grup, ruchów i stowarzyszeń. W parafii działają: Domowy Kościół, Katolickie Stowarzyszenie Modzieży, Dzieci Maryi, lektorzy, kantorzy, ministranci.
Aktywnie działa Akcja Katolicka, która m.in. w każdą sobotę od godz. 8.00 do 9.00 rozdaje chleb, w parafii mieszka bowiem wiele osób biednych. Jest to efekt bezrobocia, które nie omija także i tych terenów. Członkowie Akcji Katolickiej organizują także paczki dla najbardziej potrzebujących na święta Bożego Narodzenia i wielkanocne. KSM oraz oaza aktywnie angażują się, wspierając akcję I Ty możesz zostać świętym Mikołajem (rozdają biednym dzieciom paczki). W parafii działa także Stowarzyszenie Miłosierdzia im. św. s. Faustyny.
Chlubą Księdza Prałata są nabożeństwa fatimskie oraz Wieluńskie Dni Maryjne trwające zwykle 4 lub 5 dni, które obejmują swoim zasięgiem teren całego miasta i okolic. Są to szczególne dni modlitwy, spowiedzi, refleksji.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Po prawej stronie ołtarza głównego - w kaplicy - znajduje się zabytkowy, łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia z XVII w. Obraz został namalowany na płótnie naklejonym na deskę lipową. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą na kolanach Dzieciątko Jezus. Matka Boża jest ubrana w czerwoną suknię, a przez prawe ramię ma przerzucony płaszcz. W prawej ręce trzyma różę. Matka Boża pochyla się nad Dzieciątkiem ubranym w suknię z tiulu. Jezus leży na materiale koloru zielonego, a pod głową ma poduszkę. Tego typu kompozycja jest niezwykle rzadko spotykana. Obraz jest pokryty srebrną sukienką, zdobioną bogatym ornamentem roślinnym o wielkiej wartości artystycznej.
Otaczany kultem wiernych Obraz tłumnie nawiedzali pielgrzymi, przybywający najliczniej na uroczystość odpustową, obchodzoną w niedzielę po 28 sierpnia (uroczystość św. Augustyna). Dowodem kultu i wdzięczności są liczne wota składane przez pobożny lud.
Powszechnym zwyczajem, który zachował się do czasów współczesnych, jest oddawanie przez matki swoich dzieci w opiekę Matce Bożej Pocieszenia. Oddane w opiekę dziewczynki do 7. roku życia chodziły w specjalnych sukienkach.
Dziś także w dniu odpustu kapłan udziela specjalnego błogosławieństwa dzieciom, a matki powierzają je opiece Najświętszej Dziewicy.
11 czerwca 1968 r. Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński zezwolił na odprawianie w każdą środę nieustannej Nowenny do Matki Bożej Pocieszenia. Na tę Eucharystię z homilią i nabożeństwo z prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej, sprawowaną o godz. 18. 00, bardzo licznie przybywają wierni.
5 września 1971 r. obraz Matki Bożej został ukoronowany koronami papieskimi. Koronacji dokonał kard. Stefan Wyszyński wraz z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą i biskupem częstochowskim Stefanem Barełą.
1 września 1991 r. obchodzono jubileusz 20-lecia koronacji. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił bp Stanisław Nowak. Pasterz archidiecezji poświęcił tego dnia figurę Matki Bożej, gdzie do dziś w maju wierni gromadzą się na Apelu Jasnogórskim. W 1999 r. na placu przykościelnym zbudowano siedem kapliczek ku czci siedmiu radości Matki Bożej Pocieszenia. Urzekające otoczenie kościoła abp Stanisław Nowak nazwał ogrodem Matki Bożej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

W Marszu wzięli udział uczniowie częstochowskich przedszkoli i szkół, mieszkańcy miasta, a także pacjenci hospicjum. - Od czterech lat korzystam z pomocy hospicjum. Jestem pacjentem onkologicznym, a moi bliscy już nie żyją. Pracownicy dali mi wsparcie i opiekę, są dla mnie jak rodzina. Czuję się jakby podarowano mi drugie życie - powiedział pan Dariusz, pacjent częstochowskiego hospicjum. Dodał, że Marsz jest dla niego manifestacją i apelem, że „osoby chore też mają prawo do normalnego funkcjonowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję