Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo na Niedzielę Dobrego Pasterza: Powołanie jest darem Boga

Na fundamencie życia chrześcijańskiego, którym jest chrzest święty - rodzi się powołanie do szczególnej służby Bożej w życiu kapłańskim i zakonnym. Powołanie jest darem Boga dla konkretnego człowieka ale zawsze za pośrednictwem Kościoła – napisał abp. Wacław Depo w liście pasterskim skierowanym do wiernych archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

list

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

List zatytułowany „Dar i zmaganie” zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji 12 maja br., w IV Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza, która jest dniem szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Abp Depo przypomniał, że „to Kościół rozpoznaje i uznaje powołanie, stawiając powołanym wymagania potrzebne do jego realizacji. Wolą Kościoła jest, aby na drodze odczytywania powołania do kapłaństwa każdy z kandydatów przeszedł właściwy dla siebie okres formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej. Taka formacja dokonuje się w czasie pobytu w Wyższym Seminarium Duchownym, stanowiącym miejsce bezpośredniego przygotowania do kapłaństwa. Pierwszym etapem tego przygotowania są dwuletnie studia filozoficzne. Drugi etap, to czteroletnie studia teologiczne. W toku tej formacji kandydaci do kapłaństwa przechodzą stopnie przygotowania do święceń”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Podstawą wszystkich wysiłków pracy nad sobą jest formacja duchowa, która zmierza do ukształtowania w kandydacie do kapłaństwa tożsamości sługi Chrystusa. Alumni przez codzienną modlitwę, lekturę duchową, medytację Słowa Bożego, a przede wszystkim Eucharystię starają się jak najpełniej uformować swoje serce na wzór Jezusa, Dobrego Pasterza” – napisał Metropolita Częstochowski i podkreślił: „Bez wzrostu wiary i zawierzenia Bogu kandydaci do kapłaństwa nie znajdą wystarczająco dużo siły, aby wytrwać. Każdy kleryk musi się tego nauczyć, że w życiu nie chodzi o samorealizację i sukces”.

Arcybiskup wskazując na mniejszą liczbę kleryków w dzisiejszych czasach przypomniał, że „tym bardziej należy wspierać ich naszymi modlitwami. Jednocześnie trzeba prosić Boga, aby wielu młodych odkryło dar powołania. Z miłosną troską myślimy przede wszystkim o przyszłości tegorocznych maturzystów, którzy z niepokojem oczekiwali na zakończenie tzw. „szkolnego strajku”.

Reklama

„Drodzy Młodzieńcy, drzwi naszego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Św. Barbary 41 są dla was otwarte. Chłopcy i dziewczęta, czekają na was również zgromadzenia zakonne. Żniwo ciągle wielkie, ale robotników mało. Prośmy Pana o odważne decyzje ludzi młodych, którzy będą odpowiadać na Jego miłość” – zwrócił się do młodych abp Depo.

Za papieżem Franciszkiem Pasterz Kościoła Częstochowskiego przypomniał, że „ów kryzys powołań jest zatrutym owocem kultury tymczasowości, relatywizmu oraz dyktatury pieniądza”. Metropolita Częstochowski podkreślił, że papież Franciszek „za jedną z przyczyn uznał też tragiczny spadek urodzin, nazywając to „demograficzną zimą”. Wskazał też na skandale we wspólnocie Kościoła oraz „nijakie świadectwo” powołanych”.

„Trzeba pamiętać, że owocność propozycji powołaniowych zależy najpierw od inicjatywy Boga. Ale potrzebne jest też świadectwo osobistego i wspólnotowego życia, szczególnie tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Pana do podjęcia posługi kapłańskiej czy życia konsekrowanego. Ich świadectwo może pomóc innym, by i oni zapragnęli z wielkodusznością odpowiedzieć na głos Chrystusa, a następnie pójść wielkodusznie i z czystym sercem za Zbawicielem” – kontynuował abp Depo.

Ksiądz Arcybiskup wskazał również na rolę Niższego Seminarium Duchownego jako szkoły wspierającej dzieło powołań kapłańskich. „Trzeba zauważyć, że uprzywilejowanym miejscem dla tych, którzy dostąpili łaski powołania w młodzieńczym wieku są Niższe Seminaria Duchowne. W różnych częściach świata prowadzą one swe cenne dzieło wychowawcze, które ma otaczać opieką zalążki powołania kapłańskiego i pobudzać ich rozwój, tak aby alumni mogli je łatwiej rozpoznać i potrafili na nie odpowiedzieć” – napisał Ksiądz Arcybiskup i dodał: „Jest dla nas wszystkich wielkim zobowiązaniem, że w Częstochowie przy ul. Piotrkowskiej 17, ma swoją siedzibę jedyne w Polsce Niższe Seminarium Duchowne, które kontynuuje swoją pracę od przeszło 60 lat. Dziękujemy Bogu, że w tej wspólnocie przygotowało się do kapłaństwa ponad 300 księży diecezjalnych i zakonnych. W tej szkole nadal uczą się młodzieńcy z całej Polski. Ale głęboko w sercu noszę pragnienie, aby jak najwięcej było w tej niezwykłej szkole młodzieży z naszej archidiecezji. Drodzy absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum: Niższe Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej czeka na Was”.

Reklama

Na zakończenie listu przypominając hasło Roku Duszpasterskiego w Polsce „W mocy Bożego Ducha”, Metropolita Częstochowski zaapelował: „wzywajmy Ducha Świętego, aby nie zabrakło odważnych i wiernych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z naszych rodzin i wspólnot parafialnych”.

ZOBACZ DOKUMENT

2019-05-08 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: przewodniczący episkopatu dziękuje Franciszkowi za List do ludu Bożego

[ TEMATY ]

list

Franciszek

Twitter

Metropolita Dublina abp Diarmuid Martin

Metropolita Dublina abp Diarmuid Martin

Jedynie konfrontując się z naszym błędem wobec przestępstw, których ofiarą padli ci, których zobowiązani jesteśmy chronić, Kościół może wskrzesić kulturę życia, tam gdzie zapanowała kultura śmierci – napisał przewodniczący episkopatu USA, kard. Daniel N. DiNardo.

Arcybiskup Galveston-Houston w imieniu Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych podziękował Ojcu Świętemu za jego „List do ludu Bożego”, odwołujący się do ujawnionych przed tygodniem przestępstw duchownych w stanie Pensylwania. Zauważył, że Franciszek pisze jako pasterz, który wie, jak głęboko grzech niszczy życie. Wyraził szczególną wdzięczność za następujące słowa papieża: „pokuta i modlitwa pomogą nam uwrażliwić nasze oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem tego zła”. Wskazuje, że słowa te muszą wywołać działanie - zwłaszcza biskupów: „my, biskupi, potrzebujemy - i musimy - praktykować z całą pokorą taką modlitwę i pokutę” – stwierdził kard. DiNardo.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję