Reklama

Jasna Góra

Siostry i bracia przyszli do Matki

Nie było ich zbyt wiele. Jednak przykuwali uwagę. Przede wszystkim ze względu na swój strój. W niedzielę 26 maja przed Jasnogórski Szczyt dotarła trzydniowa pielgrzymka piesza, którą tworzyły Małe Siostry i Mali Bracia Baranka oraz zaprzyjaźniona z nimi grupa młodzieży.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Wspólnota Baranka

Główną intencją pielgrzymki były sprawy Kościoła oraz osobiste intencje powierzone przez osoby proszące o modlitwę.

Na pątniczy szlak wyruszyli w piątek spod częstochowskiego Choronia. Trasa biegła przez Pustynię Siedlecką, Złoty Potok, św. Annę, Gidle, Rzerzęczyce, Mstów, Przeprośną Górkę i dopiero w niedzielę dotarli do Częstochowy. W sumie zamiast 20 km w linii prostej, pokonali odległość 90 km.

Reklama

"Rzeczywiście na Jasną Górę idzie się z Choronia 6 godzin, ale to jest zbyt mało na rekolekcje w drodze. Więc tak, jak Izraelitów na pustyni, Pan Bóg prowadził nas dokoła! I chcieliśmy też odwiedzić inne sanktuaria jak św. Anna i Gidle, jako miejsca dominikańskie, ponieważ jesteśmy w rodzinie dominikańskiej" - wyjaśnia s. Albane. Mała siostra dodaje również, że termin nie był przypadkowy, gdyż "24 maja obchodzone było święto przeniesienia relikwii św. Dominika, które jest dla nas ważną datą".

Okazuje się, że chociaż grupa nie była zbyt liczna, to tworzyli ją nie tylko siostry i bracia, ale także delegaci młodzieży z Gdańska, Warszawy, Łodzi, Częstochowy, Głogowa, Bolesławca czy okolic Wrocławia. Spotkać można było również pielgrzymów spoza granic Polski, ponieważ oprócz Polek, we Wspólnocie są także siostry i bracia z Francji, ze Stanów Zjednoczonych i z Luksemburga. A jako „wyjątkowy pielgrzym” szła z nimi św. Tereska z Lisieux, której relikwie noszone były na zmianę przez kolejnych pielgrzymów.

Oprócz tego, co jest wpisane w program każdej pielgrzymki, czyli Mszy św., konferencji czy wspólnego różańca, grupa z Choronia każdego dnia mandukowała Ewangelię. "Mandukacja to "przeżuwanie", powtarzanie Słowa Bożego zdanie po zdaniu, żeby to Słowo weszło w naszą pamięć, z pamięci do serca, a z serca do naszego życia" - tłumaczy s. Dorota. Wieczorami, na miejscu noclegu, całą grupa spotykała się w parafialnym kościele modląc się Słowem Bożym, proklamując fragmenty Ewangelii św. Jana, których uczyła się na pamięć w drodze.

Reklama

Szczytem i zakończeniem 3-dniowej wędrówki była Eucharystia sprawowana w Dniu Matki przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Wspólnota Baranka to założona we Francji 6 lutego 1983 r. przez abp Jean’a Chabbert’a, biskupa diecezji Perpignan jest nową gałęzią wyrastającą z pnia Zakonu Kaznodziejskiego. 16 lipca 1983 r. ojciec Vincent de Couesnongle, ówczesny generał Zakonu Kaznodziejskiego uznał, że przynależy ona do Rodziny świętego Dominika. Od 1996r. odpowiedzialnym za Wspólnotę jest kard. Christoph Schönborn OP, arcybiskup Wiednia. Tę rodzinę zakonną tworzą zarówno małe Siostry Baranka, jak i męska odnoga Zgromadzenia, czyli Mali Bracia Baranka. Wspólnota gromadzi dziś ponad sto sześćdziesiąt Małych Sióstr i ok. trzydziestu Małych Braci. Mają oni ten sam charyzmat wyrażony w „Postanowieniu Życia” i tą samą liturgię, często sprawowaną wspólnie. Ich życie domowe jest jednak całkowicie oddzielne.

W Polsce Siostry obecne są od 2001r., a Bracia przybyli do naszego kraju przed 7 laty. Klasztor Małych Sióstr Baranka znajduje się w Choroniu pod Częstochową, a Mali Bracia, licząc na Opatrzność Bożą i dobre serca ofiarodawców, rozpoczynają właśnie budowę własnego klasztoru. Do Wspólnoty przynależą także kapłani Baranka oraz ludzie świeccy w różnym wieku i z różnych miast.

2019-05-28 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasną Górę dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Około 1200 pielgrzymów z diecezji płockiej dotarło dziś na Jasną Górę w 37. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej. Pątnicy wędrowali pod hasłem „Stworzeni do wielkości”, co było nawiązaniem do trwającego Roku św. Stanisława Kostki, pochodzącego z diecezji płockiej. W trakcie pielgrzymki rozważano dzieło życia patrona roku oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pątnicy z diecezji płockiej wędrowali na Jasną Górę przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Codziennie pokonywali około 30 km, łącznie przeszli około 270 km pod hasłem „Stworzeni do wielkości”. Hasło to nawiązywało do Roku św. Stanisława Kostki (1550-1568), który urodził się w Rostkowie w tej diecezji i świadom swojego powołania powtarzał, że „do wyższych rzeczy jest stworzony" („ad maiora natus sum”).

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję