Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia z elektronicznym organistą

24 maja bp Roman Marcinkowski odbył wizytację kanoniczną maleńkiej, liczącej zaledwie 950 mieszkańców wspólnoty parafialnej w Wojnówce w dekanacie mławskim. Mimo że parafia jest niewielka liczebnie, wiele innych większych wspólnot mogłoby pozazdrościć rozmachu, z jakim prowadzona jest tu praca duszpasterska i dzieła materialne. Jest to na dodatek jedyna w diecezji parafia, która ma... elektronicznego organistę.

Niedziela płocka 26/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Wojnówce

Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Anny
Dekanat: mławski
Miejscowości: Korboniec, Podkrajewo, Wiśniewko, Wojnówka
Kaplica filialna: w Podkrajewie
Proboszcz: ks. Krzysztof Muzal
W parafii działają: Akcja Katolicka, rada parafialna, lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (6), asysta procesyjna
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna w Podkrajewie
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 9.00, 11.00
w kaplicy filialnej - 16.00

Charakterystyka wspólnoty

Reklama

Kierujący parafią od 4 lat ks. Krzysztof Muzal zaprezentował w wizytacyjnym sprawozdaniu swoją parafialną wspólnotę. Liczy ona 950 osób, mieszkających w 4 wsiach. Kościół położony jest w najmniejszej z wiosek, niewielkie odległości (2-3 km) powodują, że frekwencja na Mszy św. niedzielnej jest wysoka i wynosi ok. 50% zobowiązanych do uczestnictwa. Obok kościoła parafialnego w Wojnówce istnieje kaplica filialna w Podkrajewie - wsi, w której mieszka połowa parafian.
Wierni licznie uczestniczą w rekolekcjach, Różańcu, Drodze Krzyżowej, nabożeństwie majowym, zarówno w kościele, jak i przy przydrożnych figurach. W pierwszą sobotę miesiąca odmawiany jest Różaniec za Jana Pawła II, w każdą środę zaś wierni gromadzą się przy figurze patrona parafii na wspólną modlitwę litanijną. We wszystkie piątki odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, zaś w pierwsze piątki miesiąca w kościele i w kaplicy odprawiane jest nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, ze szczególnym udziałem chorych.
Każdego roku udzielanych jest ok. 12 tys. Komunii św., w codziennej Eucharystii bierze udział ok. 15 osób, zawsze też są na niej ministranci. W każdą niedzielę na Mszy św. jest niemal setka dzieci, ok. 70 z nich uczestniczy regularnie w nabożeństwie różańcowym.
Parafianie udają się też z pielgrzymkami do sanktuariów maryjnych. Chętnie sięgają także po prasę katolicką. W parafii rozprowadzane są następujące tytuły: „Nasza Arka”, „Cuda i Łaski Boże” oraz „Niedziela”.
Niestety, jak stwierdził Ksiądz Proboszcz, ok.30% parafian prawie zupełnie nie praktykuje swej wiary, ograniczając się do przyjęcia koniecznych sakramentów. „Dzieje się tak, mimo że parafianie ci przyjmują księdza po kolędzie i twierdzą, że są ludźmi wierzącymi. Niestety, głęboka i długo trwająca pauperyzacja kulturowo-moralna, stanowiąca często fundament ich tożsamości, nie pozwala na budowanie choćby szczątkowego życia duchowego, które nadto jest wyniszczane typowymi patologiami” - mówił Duszpasterz.

Inicjatywy duszpasterskie

Reklama

Obok tradycyjnego nurtu w duszpasterstwie parafialnym ks. Muzal rozwija też pracę z dziećmi i młodzieżą. W 2001 r. kościół ozdobiło 56 różańców wykonanych przez najmłodszych, rok później znalazły się tam 72 wizerunki Matki Bożej. W 2003 r. na ścianach świątyni zawisły 64 krzyże - od wykonanych z pieczywa po granitowe. Obok upominków nagrodą za udział w tych konkursach był wyjazd dzieci do sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Również młodzież angażuje się w życie religijne, biorąc udział w spotkaniach o randze diecezjalnej. Nagrodą dla wyróżniających się młodych ludzi są wyjazdy do Taizé.
We wspólnocie działa także kilka grup parafialnych. Rada parafialna i Akcja Katolicka zajmują się m.in. organizacją festynu, adoracją grobu Pańskiego, a także pomocą w przeprowadzeniu wszelkich bieżących działań duszpasterskich i materialnych.
Koła Żywego Różańca działają od wielu lat. W 1905 r. powstało pierwsze z nich, kolejne w latach 1930 i 1953. Nastepne 3 koła rozpoczęły działalność już za proboszczowania ks. Muzala, w 2002 r.
W parafii jest 24 ministrantów (w tym 6 lektorów). 2 razy w miesiącu służba liturgiczna spotyka się na zbiórkach. Do ich zadań - obok służenia do Mszy św. - należy też obsługa „elektronicznego organisty” - automatu, odgrywającego pieśni liturgiczne. Ministranci pomagają też w sprzątaniu cmentarza.
Ochotnicza Straż Pożarna w Podkrajewie działa od 1946 r. Oddział liczy obecnie 25 strażaków, najstarszy z nich służy już od 50 lat. Druhowie biorą udział w adoracji grobu, uroczystościach parafialnych, asyście procesyjnej, ochoczo wspomagają Księdza Proboszcza w pracach remontowo-budowlanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Trudno byłoby znaleźć drugą tak mała wspólnotę, gdzie - parafrazując słowa Winstona Churchilla - tak niewielu zrobiło w tak krótkim czasie tak wiele. Wystarczy wspomnieć, że przez ostatnie 4 lata odbył się kapitalny remont plebanii zbudowanej w latach 80. XX w. przez poprzedniego proboszcza ks. kan. Jana Maćkiewicza. W ramach renowacji budynku nastąpiła wymiana poszycia dachu, remont i przebudowa wnętrza, wymiana okien, montaż nowej instalacji elektrycznej, hydraulicznej i ciepłowniczej, wymiana podłóg, sanitariatów, budowa ekologicznej oczyszczalni ścieków, malowanie wnętrza i wykonanie nowej elewacji, zainstalowanie monitoringu i instalacji alarmowej, a także antywłamaniowych okien.
Kościół zyskał zaś nową posadzkę i okna, nową boazerię, drzwi w zakrystiach, nowy chór, ławki, krzesła, rzeźby, konfesjonały, meble w zakrystii, szaty, oświetlenie, nagłośnienie, wentylację wewnętrzną, chodniki na zewnątrz, księgi i paramenty. Do wymienionych prac dołożyć trzeba jeszcze remont kaplicy w Podkrajewie.
„Prace te wiązały się z olbrzymimi kosztami, ale pomogło nam racjonalne wykorzystanie posiadanych środków, życzliwość i ofiarność parafian oraz to, że jako parafia włożyliśmy we wszystkie te dzieła mnóstwo własnej pracy” - mówił ks. Muzal.

Przebieg wizytacji

Wizytacyjne spotkanie Biskupa Romana z parafią Wojnówka rozpoczęło się o godz. 17.00 w kościele, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Po modlitwie ks. Krzysztof Muzal złożył wizytacyjne sprawozdanie, w którym przypomniał, że przed 20 laty zdawał przed Biskupem Romanem egzamin z teologii pastoralnej. „Tematem tego egzaminu była wizytacja kanoniczna i bierzmowanie. Dziś przychodzi mi zdać ten egzamin w praktyce” - mówił ks. Muzal.
Po sprawozdaniu Księdza Proboszcza swą działalność zaprezentowały grupy parafialne, po czym rozpoczęła się Msza św. ingresowa. W homilii Ksiądz Biskup powiedzial m.in.: „Wasza parafia wchodzi w skład Kościoła diecezjalnego i wszystko, co się tu dokonuje, jest ubogaceniem tego Kościoła. Dziękuję Księdzu Proboszczowi i parafianom, którzy często pokonując własne niedostatki, wspomagają tę wspólnotę, by piękniała i jaśniała coraz większym blaskiem. Cieszy mnie też duchowy wymiar waszego życia, bo mimo że macie piękną odnowioną świątynię, to i tak zawsze najpiękniejszym kościołem jest żywy człowiek, w którego sercu mieszka Bóg”.
Po Mszy św. wierni pod przewodnictwem Księdza Biskupa modlili się na parafialnym cmentarzu. O 19.00 rozpoczęła się natomiast kolejna Msza św., w trakcie której Biskup Roman udzielił sakramentu bierzmowania uczniom III klas gimnazjalnych.

2005-12-31 00:00

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25

[ TEMATY ]

profanacja

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Szpak na zdjęciu pozuje z nagim torsem i rozłożonymi rękami w sposób wyraźnie przywodzący na myśl wizerunek ukrzyżowanego Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję