Reklama

Pamiątki po Janie Pawle II

Łódź Rybaka i nie tylko

Wszyscy wiemy, kiedy Jan Paweł II jako papież odwiedził Podbeskidzie. Wiemy też, skąd pochodził i gdzie znajdują się korzenie rodu Wojtyłów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z kontaktów duszpasterskich, ale i towarzyskich, jakie utrzymywał z kapłanami pełniącymi obecnie posługę w naszej diecezji. Nie wiemy jednak, ile pamiątek duchowych, ale przede wszystkim materialnych związanych z jego osobą, kryją podbeskidzkie świątynie i plebanie. Dzień Papieski to dobra okazja do zrobienia małego remanentu wśród spuścizny, jaką pozostawił nam nasz Wielki Rodak.

Najświeższa papieska pamiątka, jeśli liczyć moment jej przekazania, znajduje się w rękach bp. Tadeusza Rakoczego. Jest nią pastorał, który Biskup Ordynariusz otrzymał od Jana Pawła II. Dar Papieża został zaprezentowany publicznie 16 kwietnia br. w katedrze, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej za duszę Ojca Świętego. Niestety, na co dzień nie można go oglądać. W odróżnieniu od pastorału, stale dostępny jest tron papieski, który znajduje się w prezbiterium kościoła Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej Straconce. Jan Paweł II siedział na nim podczas uroczystości pożegnalnych wieńczących VII podróż apostolską do Polski.
Było to 17 czerwca 1999 r., na lotnisku w Krakowie Balicach. Ofiarodawcą tego fotela jest jego konstruktor, inż. arch. Józef Kiecoń, znany z projektowania ołtarzy papieskich w Krakowie.
- To było dla mnie spore zaskoczenie - wspomina proboszcz ks. Kazimierz Malaga. - Myślałem, że pan Józef Kiecoń przekaże ten fotel swemu bratu, który był wikarym w jednej z parafii w naszej diecezji. Spytałem go zresztą o to. Odpowiedział mi, że brat pewnie po jakimś czasie zostanie przeniesiony w inne miejsce, a jemu zależy na tym, by rzecz, z której korzystał Ojciec Święty, była tam, gdzie rodzina Kieconiów ma swoje korzenie. Z tej to przyczyny fotel trafił do Straconki - opowiada Ksiądz Proboszcz.

Górskie sanktuarium

Drugi, podobny przedmiot można znaleźć na wysokości 890 m n.p.m. na Groniu Jana Pawła II. W położonej na szczycie kaplicy eksponowany jest fotel papieski z Kaplicówki w Skoczowie, który wykonali jako pracę dyplomową uczniowie Księży Salezjanów z Oświęcimia. To jedna z wielu pamiątek, jakie zgromadzili Stefan i Danuta Jakubowscy, opiekunowie sanktuarium Ludzi Gór. W specjalnie utworzonej izbie, poświęconej pamięci Ojca Świętego, udostępnili zwiedzającym: buty papieskie wykonane przez szewca Stanisława Żmiję z Kalwarii Zebrzydowskiej, papieskie medale, różańce, ornat oraz trochę listów i kartek z Watykanu. Całość ekspozycji dopełnia krzyż Ludzi Gór, wewnątrz którego znajduje się kostka brukowa z miejsca zamachu na Ojca Świętego oraz krucyfiks, który otrzymał Jan Paweł II w Argentynie.

Ziemia skoczowska

W samym Skoczowie „papieskie” ślady nosi kilka pamiątek. Wśród nich jest paschał, który płonął podczas Mszy św. z udziałem Jana Pawła II oraz obraz św. Jana Sarkandra, stanowiący główną część ołtarza z roku 1995. Paschał można oglądać na Kaplicówce, obraz - w Marklowicach, wiosce położonej niedaleko Cieszyna. Najcenniejszą pamiątkę skrywa jednak skoczowski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To w nim przechowuje się kielich z pateną, podarowany przez Jana Pawła II tutejszej parafii.

Reklama

Wilamowickie ślady

W tej małej miejscowości znajduje się kilka bezcennych skarbów związanych z osobą Papieża Polaka. Jednym z nich jest bez wątpienia papieskie nakrycie głowy, tzw. piuska z własnoręcznym autografem Jana Pawła II. Równie ciekawą pamiątką jest obrazek z kolędy z 1949 r., który siedmioletniemu chłopcu z Niegowici, a obecnie proboszczowi Wilamowic, wręczył młody kapłan Karol Wojtyła. Resztę tej unikatowej kolekcji dopełniają kielich i różaniec, dar Papieża dla znajdującej się w kościele Przenajświętszej Trójcy Matki Bożej Fatimskiej.

Tuż za miedzą

Biorąc do społu wszystkie pamiątki znajdujące się w granicach naszej diecezji i tak wiadomym jest, że ich ilość niknie w wielości papieskich precjozów przechowywanych w Wadowicach. Najwięcej zdeponowano w muzeum mieszczącym się w domu rodzinnym Papieża. Wystarczy jednak przejść kilka metrów dalej i skierować się do Bazyliki Mniejszej, by natknąć się na rzeczy równie unikatowe. W kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tuż przy obrazie, wisi złoty różaniec - dar Papieża dla wadowickiej Maryi. Po przeciwnej stronie obrazu znajduje się szwajcarski budzik, jaki otrzymał Ojciec Święty od władz miasta podczas swego ostatniego pobytu w Lourdes. Do kaplicy przekazał go, już po śmierci Jana Pawła II, jego sekretarz abp Stanisław Dziwisz. Zestaw papieskich pamiątek uzupełniają jeszcze świeca i ornat oraz obszerna korespondencja z Watykanem.

Piotrowa łódź

Jedyną w swoim rodzaju pamiątkę po największym z Rodaków można znaleźć nie w położonych na skraju podbeskidzkiej ziemi Wadowicach, ale nad Jeziorem Międzybrodzkim. Tuż przy jego brzegu stoi na cumie łódź pamiętająca żeglarskie przygody bp. Karola Wojtyły. Kilkakrotnie na pokładzie „Cyryla” wraz z Biskupem Krakowskim przebywał ks. Józef Sanak, który tak mówi o wspólnych wyczynach na Jeziorze Rajgrodzkim: „Nie byłem nadzwyczajnym żeglarzem, więc raczej nie pływaliśmy, gdy woda była wzburzona. Raz nawet, gdy ruszył się silny wiatr, szybko uciekaliśmy do brzegu. Było to koło Augustowa. Łódka nie należała do największych. Dobrze pływało się w niej we dwóch. Jeden sterował, a drugi manipulował żaglami. Na łodzi był też nieduży motorek tzw. Johnson” - mówi ks. Józef Sanak.
Pierwotnie łódź była własnością ks. Ignacego Różyckiego, który przed sezonem żeglarskim zabierał ją z Mazur i trzymał u księży augustianów w Krakowie. Później trafiła ona w ręce ks. Wodniaka z Międzybrodzia, od którego odkupiła ją prywatna osoba.
Wymienione tu materialne pamiątki po Janie Pawle II to zaledwie znikoma część tego, co z pewnością zalega w domowych czy parafialnych archiwach. Inną sprawą jest to, że niektóre z tych rzeczy zupełnie nie są spopularyzowane. Zdarza się też, że ze względu na osobistą treść, jaką ze sobą niosą, są niedostępne dla osób postronnych. Tak jest m.in. z listami, jakie krewni Papieża z Czańca i Kęt przechowują u siebie.
Mimo wszystko dobrze jest mówić o ich istnieniu. W najbliższej przyszłości wypadałoby zadbać o sporządzenie „drogowej mapy”, która pomogłaby dotrzeć do wszystkich papieskich pamiątek rozsianych po Podbeskidziu. Kto wie, może z czasem uda się zebrać je w jedno miejsce i utworzyć muzeum?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws. celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu

2020-03-30 15:41

[ TEMATY ]

Wielki Post

Wielki Tydzień

Episkopat.pl

Triduum Paschalne bez „ciemnicy”, grobów pańskich, święcenia pokarmów w kościołach oraz z błogosławieństwem parafii Najświętszym Sakramentem po liturgii paschalnej lub rezurekcji. Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał specjalne rozporządzenie dotyczące celebrowania liturgii w Wielkim Tygodniu i w Niedzielę Wielkanocną.

Publikujemy pełny tekst rozporządzenia metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka wydanego dnia 30 marca br.

Mając na uwadze dokumenty Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 roku oraz Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca 2020 roku przekazuję Rozporządzenie szczegółowe dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego.

I. Uczestniczenie w liturgii

Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. Przypominam, że Msze Święte mają być sprawowane bez udziału innych wiernych, a jedynie z uczestnictwem osób związanych z intencją danej Mszy Świętej. W Liturgii Wielkiego Piątku niech uczestniczą przedstawiciele grup parafialnych (maksymalnie 5 osób).

Przypominam o udzielonej przeze mnie dyspensie wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej od uczestnictwa w Mszach Świętych niedzielnych i świątecznych.

W Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji. Należy powiadomić parafian o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się duchowo w modlitwę w swoich domach, korzystając również z organizowanych transmisji. Dostępna będzie również transmisja z Katedry Gnieźnieńskiej na stronie internetowej naszej archidiecezji (Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18.00, Wigilia Paschalna o godz. 20.00, Msza w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego godz. 10.00).

Gorąco zachęcam do jedności w modlitwie i do przeżywania w duchowej łączności liturgii tych dni. W Wielki Piątek zachęcam do adoracji Krzyża w domach.

Liturgie Triduum Paschalnego mogą być sprawowane wyłącznie w kościołach parafialnych. Wyrażam zgodę, aby liturgie te mogły być sprawowane również w kaplicach domów zakonnych, Seminarium Duchownego, jednak bez udziału wiernych przychodzących z zewnątrz. W ciągu dnia kościoły winny być otwarte, aby wierni mieli możliwość ich nawiedzenia i adoracji Najświętszego Sakramentu.

II. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej i Wielki Tydzień

Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zastosować trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski. Przypominam, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Dlatego proszę, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi i jeśli to możliwe przystąpili do niej w czasie późniejszym.

Korzystajmy z daru odpustów. Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów (Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, z dnia 20 marca 2020 roku).

III. Wielki Czwartek

Z powodu zaistniałej sytuacji Msza Krzyżma będzie celebrowana w późniejszym terminie. Tym niemniej zachęcam kapłanów do modlitwy za siebie nawzajem i do prywatnego odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.

Proszę nadal korzystać ze świętych Olejów pobłogosławionych przed rokiem. Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła w Wielki Czwartek nie wolno odprawiać Mszy Świętych bez udziału ludu. Na mocy Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 roku, w tym roku kapłani mają wyjątkowo możliwość odprawiania Mszy Świętej w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu.

IV. Triduum Paschalne

Msza Wieczerzy Pańskiej

Obmycie stóp, które jest już opcjonalne, należy pominąć. Na zakończenie Mszy Świętej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum.

W związku z powyższym należy konsekrować dodatkową hostię (do wystawienia w monstrancji), a podczas śpiewu Baranku Boży należy przynieść cyborium z tabernakulum. Po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu (umieszczając konsekrowaną hostię w cyborium).

Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Po zakończeniu śpiewu kapłan otrzymuje welon i zanosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Następnie w ciszy udaje się do zakrystii. W tym roku nie przygotowuje się Ciemnicy.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej

W modlitwie powszechnej, jako przedostatnie wezwanie, proszę zawrzeć intencję za znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych (zob. Załącznik 1).

Należy zastosować pierwszą formę ukazania Krzyża przewidzianą przez Mszał Rzymski. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. Wszyscy obecni niech adorują Krzyż, trzymany przez celebransa, przez dłuższą chwilę klęcząc i śpiewając jedną z pieśni zaproponowanych w Mszale Rzymskim.

Po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu. Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają Suplikacje. Po zakończeniu śpiewu kapłan odmawia modlitwę „Panie Jezu Chryste, nasze zmartwychwstanie i życie”. Następnie otrzymuje welon i zanosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Po krótkiej adoracji w ciszy udaje się do zakrystii.

W tym roku nie przygotowuje się Grobów Pańskich. Z uwagi na możliwość jedynie indywidualnego nawiedzenia kościoła i osobistej adoracji nie wystawia się Najświętszego Sakramentu w monstrancji.

Wielka Sobota

Nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba (zob. Załącznik 2).

Duszpasterzy proszę o umieszczenie tekstu błogosławieństwa na stronach internetowych parafialnych lub ewentualne powielenie go i wyłożenie w kościołach.

Wigilia Paschalna w Wielką Noc – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Liturgia światła – należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska. Kapłan stojąc przed ołtarzem rozpoczyna liturgię jak zwykle. Poświęca ogień palącego się np. znicza, przygotowuje paschał i zapala go mówiąc „Niech światło Chrystusa…” Opuszcza się procesję. Po wypowiedzeniu powyższych słów zapala się wszystkie światła w kościele, a paschał umieszcza się na świeczniku. Następnie ma miejsce śpiew orędzia wielkanocnego.

Liturgia słowa – Należy odczytać dwa lub trzy czytania ze Starego Testamentu. Nie można opuścić czytania z 14. rozdziału Księgi Wyjścia (3. Czytanie). Dalej odczytuje się Epistołę oraz Ewangelię.

Liturgia chrzcielna – w tej części Wigilii Paschalnej należy dokonać tylko Odnowienia przyrzeczeń chrztu (Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna p. 46) bez pokropienia.

Zakończenie – gdy nie ma Rezurekcji, w tych nadzwyczajnych okolicznościach należy dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu, odśpiewać hymn „Ciebie Boga, wysławiamy”. Po zakończonym śpiewie kapłan winien odmówić modlitwę przewidzianą przez Mszał Rzymski (Wigilia Paschalna p. 62) i pobłogosławić, a następnie wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.

Rezurekcja - Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego

Tam, gdzie odprawia się Rezurekcję, należy na rozpoczęcie wykonać uroczysty śpiew na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego i dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu na ołtarzu. Po chwili adoracji w ciszy należy zaśpiewać „Wesoły nam dzień” lub „Chrystusa zmartwychwstan jest”, a następnie „Przed tak wielkim Sakramentem”. Po zakończonym śpiewie kapłan winien odmówić modlitwę przewidzianą przez Mszał Rzymski (Procesja rezurekcyjna rano p. 70) i pobłogosławić, a następnie wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.

Następnie celebrans z miejsca przewodniczenia, opuściwszy akt pokuty, wprowadza wiernych w liturgię (Mszał Rzymski, Procesja rezurekcyjna rano p. 72), po czym ma miejsce śpiew hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Hymn „Ciebie Boga, wysławiamy” należy zaśpiewać po Komunii.

Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak głęboko wierzę, że będzie to dla nas wszystkich święty czas. Kiedy kobiety przyszły do grobu po szabacie i zastały go pustym, były zaniepokojone i pełne obaw, dopóki nie usłyszały słów aniołów. My już wiemy, że pusty grób nie jest powodem do lęku, lecz znakiem Zmartwychwstania Pańskiego. Niech zatem nie smuci nas owa ograniczoność w celebracji liturgii, a słowa naszego Pana – gdzie dwaj albo trzej zbierają się w imię moje, tam jestem pośród nich (por. Mt 18, 20) – niech w tym szczególnym czasie napełniają nasze serca otuchą i nadzieją.

Postanowienia Rozporządzeń z dnia 19 i 25 marca 2020 roku zostają utrzymane w mocy, o ile nie stoją w sprzeczności z postanowieniami niniejszego Rozporządzenia.

† Wojciech Polak Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski

CZYTAJ DALEJ

Kapłański dar serca

2020-04-04 23:31

[ TEMATY ]

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiemy, że w swoich lokalnych wspólnotach niesiecie duchową i materialną pomoc chorym, szpitalom, placówkom medycznym i opiekuńczym, że na miarę swoich możliwości organizujecie pomoc seniorom na terenie swoich parafii.

U progu Wielkiego Tygodnia, jako Wasi biskupi, chcemy Was poprosić o wspólną, dobrowolną jałmużnę kapłańską na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Caritas naszej archidiecezji, w łączności z ogólnopolską fundacją SMS z Nieba, prowadzi zbiórkę środków na respiratory i łóżka dla chorych leczonych w tej placówce, szczególnie tych dotkniętych koronawirusem. Wierzymy, że wspólny, konkretny dar od nas, duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej, dla szpitala noszącego imię Matki Bożej będzie znakiem naszej solidarności i wrażliwości oraz ważnym świadectwem dla naszych diecezjan i parafian.

Sami, chętnie włączając się w tę zbiórkę, prosimy i Was o konkretne wpłaty na ten cel, na konto lub w kasie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Prosimy Księży Dziekanów i Księży odpowiedzialnych za inne wspólnoty kapłańskie o przekazanie tej prośby do wszystkich księży, a tam, gdzie będzie to jakimś ułatwieniem, o przeprowadzenie tej zbiórki. Prosimy, żeby ten dar serca przekazać najpóźniej do Wielkiego Piątku. Już dziś, dziękujemy Wam wszystkim za ten gest kapłańskiej miłości do Boga i ludzi.

Z wdzięcznością i modlitwą za każdego z Was

(-) +Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

(-) + Andrzej PRZYBYLSKI

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej

Dokonaj wpłaty na stronie Zobacz

Przelej dowolną kwotę na Konto bankowe PLN:

09 1020 1664 0000 3802 0145 0634

Przelew z tytułem: “Zbiórka na respiratory”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję