Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

Calumniare audacter, semper aliquid haeret

Red. Lidia Dudkiewicz: - Jesteśmy świadkami rozpowszechniania, głównie przez prasę i telewizję, kłamliwych oszczerstw, przed którymi trudno się obronić wobec łatwowierności ludzi głodnych sensacji.

Br. Stanisław Rybicki FSC: - Jeden ze sławnych encyklopedystów w swych pomówieniach - żywym słowem i pismami - atakując Kościół katolicki, głosił dowcipnie i złośliwie: „Kłamcie, kłamcie, zawsze coś z tego zostanie”. Jakże brutalnie za naszych czasów ten demoniczny sposób walki zyskał powodzenie. Do rzetelności w mowie, w piśmie, w świadczeniu zobowiązani są wszyscy ludzie, tym bardziej jednak uczniowie Chrystusa, ci bowiem - zgodnie z Ewangelią - mają „odrzucić... wszelkie zło, wszelki podstęp i udawanie, zazdrość i jakiekolwiek złe mowy” (1 P 2, 1). Katechizm Kościoła Katolickiego poucza nas: „Obmowa i oszczerstwo niszczą dobre imię i cześć bliźniego. Cześć jest świadectwem społecznym składanym godności człowieka i każdy ma prawo do czci, do dobrego imienia i do szacunku. Tak więc obmowa i oszczerstwo naruszają cnoty sprawiedliwości i miłości” (2479).

- Konsekwencją pomówień, oszczerstw, propagandy wprowadzającej rozłamy, wrogość były i są uprzedzenia nie tylko na tle różnic politycznych, rasowych, a nawet między wyznawcami tej samej religii.

- Wiemy, że pod byle pozorem dochodzi do zgubnych rozłamów w rodzinach, w sąsiedztwie. Naprawić te podziały, osiągnąć jedność to dzieło akcji ekumenicznej, dzieło nader trudne do realizacji. Sentencję: „Obmawiaj śmiało, zawsze coś przylgnie (do obmawianego)” potraktujmy jako ironię w odniesieniu do obyczajów pogańskich, ale też do rzeczywistości Starego Testamentu. W niejednym psalmie jest mowa o tych podziałach: „Nawet mój przyjaciel, któremu ufałem i który chleb mój jadał, piętą we mnie godzi” (Ps 41, 10). Calumniare audacter! - kusi demon: Przeciwstawiając się mu, Apostoł nawołuje: „Upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli” (1 Kor 1, 10). Aż po nasze czasy ten apel Pawłowy niechaj trwa w Kościele. Motywem mającym nas zdeterminować do harmonii niechaj będzie autorytet Jezusa Chrystusa. Nie chodzi jedynie o zewnętrzne pozory jedności i zgody, lecz o autentyczne braterstwo we wspólnocie. Tylko wtedy uniknie się również jawnych rozłamów i rozdarcia. Ut omnes unum sint (J 17, 21) „aby wszyscy stanowili jedno”, modli się podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus, modli się dzisiaj cały Kościół.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby wiernych na Mszy św.

2020-04-03 12:26

[ TEMATY ]

Kościół

policja

wikimedia.org

W związku ze zbyt dużą liczbą wiernych, którzy uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem na Żywiecczyźnie interweniowała policja. Do zdarzenia doszło 2 kwietnia podczas wieczornej liturgii – potwierdziła rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek.

Z relacji oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu wynika, że policjanci przybyli do kościoła w wyniku anonimowego zgłoszenia o tym, że w świątyni zgromadziło się zbyt dużo wiernych – 16 osób i ksiądz. Ponieważ w liturgii, zgodnie z obowiązującymi w czasie epidemii przepisami, może przebywać maksymalnie pięć osób, część uczestników modlitwy musiała opuścić świątynię. Wierni zostali poproszeni przez kościelnego o zastosowanie się do zaleceń, po czym Msza św. została dokończona.

O sprawie ma zostać poinformowany Sanepid. Może on wszcząć postępowanie administracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Prośba Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2020-04-07 22:10

[ TEMATY ]

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze prosi o pomoc. Aby transmitować "na żywo" poprzez kanał YouTube wszystkie modlitewne wydarzenia potrzebuje 1000 subskrypcji.

Grupę można wspomóc klikając w link m.youtube.com/watch?v=RUSFVgl8xvc

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję