Reklama

W drodze do VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Częstochowie

Kongresowa Stacja

Dekanalna Stacja Kongresu Eucharystycznego kończącego się Roku Eucharystii, miała miejsce w dniach 20-23 października br. w częstochowskim sanktuarium Krwi Chrystusa. Wpisała się ona również w VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny i jubileuszowe obchody 80-lecia powstania diecezji częstochowskiej. Był to także czas duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych z racji przypadającego wspomnienia wielkiego czciciela Najświętszego Sakramentu i założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa - św. Kaspra del Bufalo. Warto zauważyć, że św. Kasper był niejako cichym patronem Roku Eucharystii, bowiem ubiegłoroczne obchody 50-lecia kanonizacji Świętego stanęły u progu Roku Eucharystii, a tegoroczne wspomnienie kończyło ten czas łaski, dany nam od Boga.
Wierni parafii prowadzonej przez Księży Misjonarzy, w której odbywał się kongres, gromadząc się na modlitwie każdego dnia, mieli możliwość zatopienie się w modlitwie u stóp Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Rozważając tajemnice Różańca, uczestnicząc we Mszy św. czy adoracji, którą kończył Apel Jasnogórski - upamiętniający godzinę odejścia Inicjatora Roku Eucharystii, Papieża Polaka. W poszczególnych dniach ks. dr Marian Szymonik (wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie) głosił konferencje. Podejmując tematykę eucharystyczną, ukazywał, jak przenika ona każdą płaszczyznę życia katolika. Rozważając temat Eucharystia a wspólnota Kościoła Kaznodzieja wskazywał na wzajemną zależność wiary i miłości Eucharystii: „Nasza wiara jest taka, jaka jest nasza miłość do Eucharystii i odwrotnie przez miłość do Eucharystii może rozwijać się wiara”. W kolejnym dniu rozważań Prelegent podjął problem Pragnienia sakramentu Eucharystii, który jest drogą do nawrócenia i komunii kościelnej. Podkreślił, że stanem normalnym człowieka jest stan łaski uświęcającej, czyli wolność od grzechu ciężkiego: „Mówi się, że dzisiejszy człowiek jest zestresowany, ale to nie stres, tylko nasze grzechy i słabości powodują, że nie potrafimy się w tym świecie odnaleźć. To panujący nieład moralny, brak przyzwoitości ciała, w 90% jest przyczyną rozbicia małżeństw. Duch zatruty przez choćby sączące truciznę programy TV, «to dopiero bólów ból»”. Następna konferencja poświęcona została Mszy św. jako centrum formacji rodzinnej. Prelegent wskazał na rodzinę, która jest najlepszą szkołą miłości Boga i człowieka. Zachęcał, aby pod płaszczem Matki Bożej, trwając przed Jezusem Eucharystycznym w rodzinie siać ziarno dobra, ziarno wartości, które odpowiednio pielęgnowane wyda dobre owoce. Całonocne czuwanie przy Chrystusie w Najświętszym Sakramencie poprzedziło zakończenie kongresu.
W ostatnim zamyśleniu ks. dr Marian Szymonik wskazał na Piękno niedzielnej eucharystycznej celebracji. W wygłoszonej konferencji podkreślał cnotę wdzięczności za otrzymane dary Roku Eucharystii, za kongres, który jest realizowaniem duchowego testamentu Jana Pawła II, w dziękczynieniu za dar Eucharystii, stanowiącej centrum życia człowieka wierzącego, bez której każdy dzień to dzień stracony.
W niedzielne przedpołudnie bp Antoni Długosz sprawował Mszę św. kończącą Kongres Eucharystyczny dekanatu w tej części miasta, a zarazem uroczystość odpustową. Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii podkreślał, że: „Charyzmat św. Kaspra wiąże się ściśle z Rokiem Eucharystii, nie tylko w kontekście przesłania Jana Pawła II, przypomina nam, że centrum życia każdego człowieka wierzącego w Chrystusa jest Jezus w Najświętszym Sakramencie”.
Ksiądz Biskup pod koniec Liturgii polecił wiernych parafii św. Kasprowi, którego sanktuarium otrzymało z Rzymu relikwie. Mszę św. kongresowo-odpustową zakończyło ucałowanie relikwii Świętego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję