Reklama

Maryja Jana Pawła II

Łomżyńskie Dni Społeczne rozpoczęły się 10 października czuwaniem i Apelem Jasnogórskim środowiska akademickiego przed obrazem Matki Bożej Sedes Sapientiae w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - przy Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.
Drugi dzień Łomżyńskich Dni Społecznych rozpoczął się ofiarą Mszy św. sprawowanej przez bp. Stanisława Stefanka. Następnie zaproszeni goście przeszli do auli Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie powitał ich rektor ks. Andrzej Miałchowski. W temat przygotowanej konferencji wprowadzili słuchaczy, dr Tadeusz Kowalewski i ks. dr Józef Łupiński - założyciele Akademii Społecznej w Łomży. W słowie wstępnym bp Stanisław Stefanek mówił o tym, że Ikona Matki Boga potrafiła prawdziwie zjednoczyć w geście wspólnej modlitwy studentów łomżyńskich uczelni. „Ten akt stanowi synonim religijnej mądrości, której kamień powinni przysposobić do budowy depozytariusze mądrości Boga. Mądrość pochodząca od Stwórcy nie desakralizuje się i nie doznaje pogardy”.
Ks. prof. Mieczysław Ozorowski mówił o znaczeniu słów „Maryja Sedes Sapientiae”, z których wynikało, że wybrana na Matkę Odkupiciela - Maryja jest Stolicą i Katedrą mądrości. Mądrość jest nie tylko sumą ludzkiej wiedzy. Prawdziwa mądrość życia pochodzi od Stwórcy. Bóg obdarza ludzi łaską mądrości po to, by mogli poznać Jego myśl, lepiej rozumieć siebie i drugiego człowieka. W Piśmie Świętym można odnaleźć porównanie mądrości do kobiety. Najlepszym według ks. prelegenta sposobem na głupotę jest umiłowanie mądrości, czego z serca życzył zgromadzonym studentom.
Po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem ks. dr. Marka Dembińskiego, wykład zatytułowany: O mariologicznym słowie Jana Pawła II mówił ksiądz prof. S. C. Napiórkowski OFM Conv z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. „Słowo maryjne Jan Paweł II siał obficie, nie pod korcem ale w mediach i w ten sposób przedłużał ich funkcjonowanie. W ostatnim czasie dochodzi do swoistych nadinterpretacji. Pogląd mówiący o tym, że powierzenie się Matce Bożej dokonało się przez słowa Totus Tuus, to pogląd zniekształcony i świadectwo niedoczytania. (...) Ideologizuje się wzmianki w temacie kultu maryjnego, a słowa o dogmatach są uproszczone”- mówił Ksiądz Profesor.
Ksiądz dr Kazimierz Pek związany naukowo z Katedrą Mariologii na KUL wygłosił wykład Totus Tuus w interpretacji Jana Pawła II. Słowa te, według księdza prelegenta, padały z ust Ojca Świętego w przemyślanych miejscach. „Wypowiadanie ich w określonych sytuacjach nie było dziełem przypadku. Jan Paweł II nie wypowiedział ich ani razu jako kardynał ani jako biskup. Wśród 80 kazań ani razu nie pojawiły się te słowa. Istnieje hipoteza, że akt zawierzenia poprzez słowa Totus Tuus jest związany z wątkiem Chrystologicznym”.
Ks. dr Wacław Siwak z WSD w Przemyślu, w wykładzie Corredemptrix - Współodkupicielka według Jana Pawła II, mówił o tym, że słowo „współodkupicielka” za dużo sugeruje. „Problem w tym, że ci, którzy optują za tym dogmatem, powołują się na nauczanie Ojca Świętego. Znaleziono jedynie 6 przypadków użycia tego tytułu między 1980 a 1991 r. Nauka i wiara toczą spór w tej materii. Budowanie całej doktryny na 6 wypowiedziach zakrawa nad nadinterpretację. Przez ostatnie 15 lat życia Jan Paweł II wyraźnie unikał tego słowa. (...) To przecież Chrystus Pan nas odkupił i zbawił. Maryja odpowiedziała Bogu zgodą i wiarą. Maryja najpierw uwierzyła, a potem słowo stało się ciałem. Bóg wyraził zgodę na cierpienie Jezusa. Maryja z miłości zgodziła się na plan zbawienia przez mękę i śmierć swojego syna. Maryja boleje nad krzyżem i jest to cierpienie wyjątkowe i szczególne. Maryja jest pośredniczką ale nie jest współodkupicielką”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję