Reklama

Ku czci Chrystusa Króla

Niedziela łódzka 47/2001

W ostatnią niedzielę listopada, kończącą rok liturgiczny, Kościół obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Idea tej uroczystości powstała pod koniec XIX w. Jej inicjatorem był zakonnik turyński - o. Suano Solaro, ale choć w tej sprawie zyskał poparcie wielu kardynałów i biskupów, Święta Kongregacja Rytów Stolicy Apostolskiej odrzuciła prośbę w 1889 r. Kontynuatorami tej myśli byli Maria i Józef de Noaillat - małżeństwo, które ślubowało oddanie Bogu i przyczynienie się do ustanowienia święta Chrystusa Króla. Zyskali poparcie biskupów francuskich, ale i tym razem (1920 r.) papież Benedykt XV prośbę odrzucił, stawiając warunek zdobycia poparcia większości biskupów świata. Małżonkowie de Noaillat konsekwentnie realizowali swój plan i przez kilka lat zbierali podpisy. Zyskali poparcie o. Colata - dyrektora Apostolstwa Modlitwy i w rezultacie - za pośrednictwem kardynała Gasparriego - złożyli papieżowi Piusowi XI memoriał, pod którym podpisało się 779 kardynałów i biskupów. W roku jubileuszowym 1925 papież Pius XI wydał specjalną encyklikę Quas Primas, poświęconą społecznemu panowaniu Chrystusa Króla, i ustanowił święto pod tą nazwą. Początkowo było ono obchodzone w ostatnią niedzielę października, dopiero papież Paweł VI, w wyniku reformy soborowej Kalendarza Liturgicznego, przeniósł je na ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Szczególnie podniosły charakter mają obchody tej uroczystości w parafiach noszących wezwanie Chrystusa Króla Wszechświata lub Chrystusa Króla. W archidiecezji łódzkiej takie wezwanie mają trzy kościoły: w Pabianicach, w Zgierzu i Łodzi. Ten ostatni znajduje się na terenie osiedla Retkinia-Piaski (ul. Bandurskiego 55), w parafii erygowanej przez bp. Józefa Rozwadowskiego 15 lutego 1983 r.

Świątynię, powstałą w latach 1989-2000 wg projektu architekta Aleksego Dworczaka, poświęcił abp Władysław Ziółek 1 września w Jubileuszowym Roku 2000. Zbudowana na planie trójkąta, jednonawowa, murowana i otynkowana - góruje nad osiedlem 60-metrową wieżą. Ścianę frontową kościoła wieńczy swoisty tympanon, wypełniony malowidłem typu sgraffito, które jest dziełem salezjanina - ks. Tadeusza Furdyny. Część środkowa sgraffito przedstawia postać Chrystusa Króla oraz napisy: "Jam jest Alfa i Omega" i "Króluj nam, Chryste"; z lewej strony - wyobrażenie dobrego Samarytanina i tekst: "Zapytali Jezusa: A kto jest moim bliźnim?", zaś z prawej - postać Chrystusa Dobrego Pasterza i słowa: "Pójdźcie szukać tej, która się zabłąkała". Do wnętrza kościoła prowadzi pięcioro drzwi, najpierw do obszernej, przeszklonej kruchty, w której - gdy kościół jest zamknięty - można spokojnie pomodlić się, mając widok na całe wnętrze, a przede wszystkim na tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, umieszczone w prawym bocznym ołtarzu z obrazem Chrystusa Miłosiernego. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej i chrzcielnica. Z każdego, nawet najbardziej oddalonego miejsca (do 24 m) odczuwa się bliskość posoborowego ołtarza, w którego tle - ściana ołtarzowa z podświetloną wnęką, a w niej krzyż. Strop - biały podobnie jak ściany - zdobią belki, przechodzące w filary, które podtrzymują chór. Na posadzce z włoskiego granitu ustawiono ławki o łącznej liczbie 700 miejsc. Jasność (biel) i prostota architektury wnętrza sprawiają, że nie odczuwa się tymczasowości jego wyposażenia. Bryłę kościoła (za prezbiterium) zamyka wspomniana wieża, otwarta na trzy strony świata, pełniąca rolę dzwonnicy, w której umieszczono trzy dzwony: "Piotr", "Paweł", "Jan" - ufundowane w 1993 r. na 10-lecie parafii.

W ciągu 18 lat istnienia parafii, równolegle z budową ośrodka duszpasterskiego, umacniał się kościół żywy, czego dowodem choćby liczne formy duszpasterstwa, o których proboszcz ks. kan. Edward Dudziński (wicedziekan dekanatu Łódź-Retkinia) mówi z radością. Trudno przedstawić działalność wszystkich grup, więc może warto wymienić te, których nie ma w innych (bądź są w niewielu) parafiach archidiecezji. I tak "Wieczernik modlitwy za kapłanów" to forma duszpasterstwa, która powstała przy Studium Duchowości Instytutu Teologicznego. Tworzy ją dziesięć 7-osobowych grup, które podjęły ustawiczną modlitwę w intencji kapłanów. Każda z osób modli się w określony dzień tygodnia w intencji jednego kapłana. Członkowie "Wieczernika" obejmują modlitwą przede wszystkim kapłanów swej parafii. Spotykają się w pierwsze czwartki miesiąca na Mszy św. w intencji powołań kapłańskich.

Z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych powstała grupa Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca, skupiająca 200 osób, które uczestniczą we Mszy św. w intencji dusz czyśćcowych w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca i spotykają się na konferencjach formacyjnych. Animatorką jest s. Kinga Szczurek.

Powstała także grupa Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci (84 osoby), która uczestniczy w pogrzebach, a spotyka się w trzeci poniedziałek miesiąca przed Mszą św. w intencji swoich członków.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Krąg Biblijny, działa prężnie Duszpasterstwo Rodzin.

Ogromnie cieszy serce Księdza Proboszcza duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Żywa Róża Dziecięca skupia już 10 dziewcząt i 15 chłopców, istnieje Parafialny Klub Sportowy, a Schola Dziecięca i Młodzieżowa nie tylko uczestniczy w nabożeństwach i uroczystościach parafialnych, ale często ze swym programem występuje w różnych parafiach całej Polski oraz bierze udział w festiwalach pieśni i piosenki religijnej.

Wszystkie parafialne grupy duszpasterskie bardzo wyraźnie zaznaczają swą obecność w dniach Triduum Eucharystycznego przed odpustem, czyli uroczystością Chrystusa Króla, kiedy w kościele trwa całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu i jest sprawowana (rano i wieczorem) uroczysta Msza św.

Z nieukrywaną radością Ksiądz Proboszcz podkreśla fakt, że od momentu poświęcenia kościoła znacznie wzrosła frekwencja na nabożeństwach, a ponad 60% wiernych uczestniczących każdorazowo we Mszy św. przystępuje do Stołu Pańskiego.

Wiele jest jeszcze do zrobienia w kościele pod względem materialnym. Na wmurowanie czeka kamień węgielny, poświęcony w Rzymie przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji 15 lutego 1984 r., ale - jak zapowiada proboszcz ks. kan. Edward Dudziński - nastąpi to prawdopodobnie po zakończeniu ważnych prac, m.in. po zagospodarowaniu terenu wokół kościoła, więc może na jubileusz 20- lub 25-lecia parafii.

Szczęść Boże, Księdzu Proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej w tych chlubnych zamierzeniach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Infomacje dla duchowych pielgrzymów 41. PPW

2021-07-29 11:21

Adobe Stock

Spośród wszystkich grup pielgrzymkowych, najliczniejszą stanowi gr. XVI. Są to pielgrzymi duchowi, którzy swoją modlitwą, postem i ofiarą wspierają pątników zmierzających na Jasną Górę.

Od wielu lat, w trosce o dobro pielgrzymów duchowych, przygotowywany jest specjalny przewodnik. Zawiera on rozważania na każdy dzień. Jest także pomocą w modlitwie różańcowej, koronce do Bożego Miłosierdzia czy wieczornym rachunku sumienia.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję