Reklama

Duchu Święty, przyjdź!

16 października w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Łaszczówce odbyła się wizytacja kanoniczna, której dokonał bp Mariusz Leszczyński. Była to okazja do podsumowania życia parafii, tak w dziedzinie duszpasterskiej, jak i materialnej. Dlatego też proboszcz parafii ks. Jerzy Kołtun przedstawił krótkie sprawozdanie z funkcjonowania parafii w kościołach filialnych w Przeorsku i Rudzie Wołoskiej i w kościele parafialnym. We wszystkich kościołach były także powitania przez dzieci, młodzież i dorosłych. Radość z obecności Księdza Biskupa pomnażał fakt, że wspólnie świętowaliśmy 10-lecie poświęcenia kościołów filialnych oraz plebanii.
Dzień ten miał także wielkie znaczenie w życiu uczniów klasy II i III gimnazjum publicznego w Łaszczówce, która z rąk Księdza Biskupa przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Bierzmowanie umacnia w wierze i pomaga zwyciężyć różne pokusy. Duch Święty udziela darów, które są potrzebne do prowadzenia dobrego życia chrześcijańskiego. Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej, wyciska na duszy niezatarte znamię oraz udziela siedmiu darów Ducha Świętego: mądrości, rozumu, rady, umiejętności, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej. Dlatego tak ważne jest przyjęcie tego sakramentu w chwili wchodzenia w dorosłość. Rodzice, którzy prosili Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania, podkreślili troskę o chrześcijański rozwój swoich dzieci.
W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do Ewangelii dnia: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu, to, co należy do Boga” (Mt 22, 21). Te słowa Pana Jezusa powinny stać się dewizą i wskazówką na całe życie, nie tylko dla młodzieży, ale dla wszystkich, którzy byli zgromadzeni na uroczystości. Napełniają nas wiarą, nadzieją i miłością, stają się rozwiązaniem problemów wielu ludzi. Ważnym elementem homilii była także osoba sługi Bożego Papieża Jana Pawła II i jego dzieło, jego miłość i zaufanie do młodzieży.
Przypadający 16 października Dzień Papieski został także zaznaczony poprzez dekorację kościoła w Łaszczówce, a także w montażu słowno-muzycznym, który bierzmowana młodzież przedstawiła po Mszy św. Został on przygotowany pod kierunkiem Haliny Michałuszko, polonistki z Gimnazjum w Łaszczówce. Treści oraz sposób przedstawienia życia i dzieła Jana Pawła II bardzo podobały się Księdzu Biskupowi oraz wiernym zgromadzonym w kościele - prawie wszyscy zostali po Mszy św.
Nad sprawnym przebiegiem Mszy św. czuwał proboszcz ks. Jerzy Kołtun oraz miejscowi diakoni Krzysztof i Janusz Krupowie, asystę liturgiczną przygotowali kandydaci do bierzmowania. Na uroczystości był obecny dziekan ks. Jan Krawczyk oraz księża z sąsiednich parafii.
W imieniu młodzieży bierzmowanej składam serdeczne Bóg zapłać bp. Mariuszowi Leszczyńskiemu za udzielenie darów Ducha Świętego, ks. Jerzemu Kołtunowi za przygotowanie do bierzmowania, rodzicom i wszystkim innym - za modlitwę i wszelką pomoc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję