Reklama

Rodzinne święto w Marszowicach

Niedziela łódzka 48/2005

Dzień 22 października br. w Marszowicach (archidiecezja krakowska) przebiegał pod znakiem pamięci o słudze Bożym o. Anzelmie Gądku OCD (1884-1969), w związku z 36. rocznicą jego śmierci. Do tej rodzinnej miejscowości Sługi Bożego z różnych stron Polski licznie przybyły Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, by świętować duchową obecność swego Założyciela. Przybyli także członkowie rodziny Gądków oraz mieszkańcy Marszowic. Dokładnie w tym miejscu, gdzie stał dom rodzinny Sługi Bożego, został wybudowany Dom Pamięci (nie jest jeszcze w pełni ukończony i wyposażony). Przed budynkiem wzniesiono statuę Dzieciątka Jezus, którego Sługa Boży przez całe życie był wielkim czcicielem i apostołem.
W to sobotnie popołudnie, ks. kan. Paweł Sukiennik, proboszcz miejscowej parafii Niegowić, poświęcił statuę Dzieciątka Jezus, a siostry odśpiewały hymn ku czci Dzieciątka Jezus, autorstwa Ojca Anzelma, pt. Królu mej duszy. Ksiądz Proboszcz w swoim przemówieniu podkreślił potrzebę kultu Jezusa Chrystusa w Jego tajemnicy Wcielenia i dziecięctwa oraz znaczenie tego historycznego miejsca dla Zgromadzenia, jako genius loci, gdyż „tutaj wszystko się zaczęło...”.
Następnie została poświęcona wierna kopia obrazu Matki Bożej Niegowickiej Wniebowziętej (malarstwo Haliny Mieszczak), który został umieszczony w sali Domu Pamięci. Oryginalny obraz jest czczony w głównym ołtarzu nowego kościoła w Niegowici. Przed tym wizerunkiem Maryi Sługa Boży został Jej ofiarowany przez matkę jeszcze przed swoim urodzeniem. Po poświęceniu wizerunku Matki Bożej Niegowickiej uczestnicy uroczystości w skupieniu wysłuchali recytacji poematu U stóp mej Pani, który br. Anzelm napisał jako nowicjusz, w 1903 r.
Kolejnym aktem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, umieszczonej na Domu Pamięci Sługi Bożego. Odsłonięcia dokonali: m. Maria Narcyza Chmura - przełożona generalna Zgromadzenia oraz o. dr Otto Filek OCD - długoletni świadek życia Sługi Bożego oraz wydawca jego pism. Przed poświęceniem tablicy o. Otto Filek wygłosił przemówienie, w którym na tle tysiącletnich dziejów chrześcijańskiej Polski ukazał historyczne znaczenie tego miejsca, z którego wyrósł wybitny syn polskiego ludu, wychowanek św. Rafała Kalinowskiego, gorliwy zakonnik i kapłan, czciciel Jezusa i Maryi. W swoim życiu spełniał w zakonie karmelitańskim wiele odpowiedzialnych zadań, m.in. założył w Wadowicach Niższe Seminarium, był pięciokrotnie wybierany na przełożonego polskiej prowincji Karmelu, założył w Rzymie międzynarodową wyższą uczelnię karmelitańską „Teresianum”, papieże: Pius XI i Pius XII powierzali mu trudne zadania wizytatora apostolskiego i konsultora kongregacji watykańskich, które to zadania spełniał w duchu posłuszeństwa Kościołowi, z wielkim poświęceniem i roztropnością. W swoim długim życiu odznaczał się pokorą, prostotą, miłością i cierpliwością w cierpieniach duchowych i fizycznych. Kontemplacyjno-apostolskiemu Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, założonemu przy współudziale sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej, które dziś liczy ponad 500 członkiń i pracuje w 12 krajach, przekazał charyzmat dziecięctwa Bożego. Był oddany całkowicie Bogu i uświęceniu dusz, a jego świątobliwe życie bada obecnie Kościół w toczącym się procesie beatyfikacyjnym w archidiecezji łódzkiej, gdzie dane mu było zakończyć swoje życie. Uroczystościom w Marszowicach towarzyszyła modlitwa o wstawiennictwo Sługi Bożego w sprawach Kościoła, naszej ojczyzny, rodzin oraz o łaskę jego rychłej beatyfikacji.
Proces beatyfikacyjny Ojca Anzelma rozpoczął się w Łodzi 2 lutego 2002 r. Obecnie trwają prace nad badaniem pism i dokumentów dotyczących jego życia i działalności. W łódzkim kościele Ojców Karmelitów Bosych znajduje się grób Ojca Anzelma, przy którym wierni przez jego wstawiennictwo wypraszają potrzebne łaski. Każdego 15. dnia miesiąca o godz. 18.00 w kościele przy ul. Liściastej 9 odprawiana jest Msza św. o beatyfikację o. Anzelma Gądka. Do Postulacji Sługi Bożego, znajdującej się w łódzkim Domu zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. Złocieniowej 38, tel. (0-42) 659-24-97; 659-21-77, napływają listy z różnych stron Polski z podziękowaniami, a także z prośbą o modlitwę przy jego grobie.
W naszym Domu znajduje się również Muzeum Sługi Bożego, które jest udostępnione zwiedzającym. Przychodzą je zwiedzać grupy młodzieży i dzieci ze swoimi wychowawcami lub katechetami oraz osoby indywidualne. Można również nabyć publikacje pism duchowych Ojca Anzelma w wydawanej przez Zgromadzenie serii „Biblioteka Założyciela”. Dotychczas wydano osiem tomów (dziewiąty w przygotowaniu). Zapraszamy również na stronę internetową Zgromadzenia: www.karmelitanki.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję