Reklama

IX Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”

Wielbić śpiewem

W piątek i sobotę 21 i 22 października br. odbył się w Rzeszowie IX Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”. Organizatorami Festiwalu co roku są: Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, Diecezja Rzeszowska i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Pieczę organizacyjną nad całością Festiwalu pełni sekretarz Oddziału Rzeszowskiego PZChiO Maria Tronina. Kierownictwo artystyczne sprawował prezes PZChiO Grzegorz Oliwa. Patronat honorowy nad Festiwalem przyjęli: Biskup Rzeszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa. Patronat medialny: TV Rzeszów, Radio Rzeszów, Radio VIA, GC Nowiny.
Festiwal ma charakter konkursu. W nawiązaniu do Roku Eucharystii, wszystkie chóry jako utwór obowiązkowy wykonały dowolne opracowanie części stałej Mszy św. W kościele pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie zaprezentowały się 22 chóry. Jury w składzie: ad. II st. Iwona Melson - przewodnicząca, o. Cherubin Pająk, Józef Barlik, ad. Grzegorz Oliwa - członkowie, dokonało oceny prezentacji muzycznych wszystkich chórów uczestniczących w konkursie.
Laureatem Grand Prix został Chór „Puelle Sancti Pauli” z Bochni pod dyr. Krzysztofa Klimkowskiego - za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego Kyrie z Mszy Antoniego Lottiego. Zespół otrzymał również nagrodę specjalną dyrektora WDK-u w Rzeszowie.
W kategorii chórów dziecięcych przyznano I miejsce Chórowi Chłopięco-Męskiemu „Cantus” MDK-u w Stalowej Woli pod dyr. Macieja Witka. Drugie miejsce otrzymał Chór Dziewczęcy „Puellarum Cantus” w Stalowej Woli pod dyr. Moniki Szczerbińskiej.
W kategorii chórów młodzieżowych I miejsce otrzymał Chór Kameralny ZSM w Łodzi po dyr. Dawida Bera. Ponadto dyrygent otrzymał nagrodę specjalną za osobowość dyrygencką, ufundowaną przez dyrektora WDK-u w Rzeszowie. Drugie miejsce otrzymał Chór Mieszany OSM II st. w Krośnie pod dyr. Renaty Zajdel.
W kategorii chórów kameralnych l miejsce otrzymał Chór Akademii Wilanowskiej w Warszawie pod dyr. Izabeli Tomaszewskiej. Dwa równorzędne drugie miejsce zdobyli: Chór Kameralny MDK-u w Stalowej Woli pod dyr. Jerzego Augustyńskiego oraz Chór Kameralny „Collegium Musicunr” WDK-u w Rzeszowie pod dyr. Ewy Drewniak, którą jury wyróżniło za osobowość dyrygencką ze szczególnym podkreśleniem wrażliwości muzycznej i przyznając nagrodę specjalną ufundowaną przez Radio Rzeszów.
W kategorii chórów parafialnych I miejsca nie przyznano, zaś dwa równorzędne II miejsca otrzymały chóry: „Emmanuel” z Rzeszowa pod dyr. Romana Olszowego i „Hosanna” z Iwonicza Zdroju pod dyr. Macieja Bardowskiego.
W kategorii chórów mieszanych I miejsce zdobył Chór „Magnificat” z Tarnowa pod dyr. Ewy Świerczek. Drugiego miejsca nie przyznano.
Wszystkie zwycięskie chóry otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez: Biskupa Rzeszowskiego, Ministerstwo Kultury, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa. Ponadto każdy z chórów otrzymał puchar, pamiątki oraz dyplom.
W drugim dniu, po części konkursowej, miał miejsce koncert w wykonaniu zespołu „Big Family Band” z Łańcuta. Po koncercie odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, po której nastąpiło ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i zakończenie Festiwalu. Festiwal w podniosłym, serdecznym i gościnnym nastroju prowadzili Małgorzata Hołowińska i Roman Malkiewicz.
To wielkie święto pieśni religijnej mogło zaistnieć dzięki sponsorom tj.: Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Zarząd Miasta Rzeszowa, Wojewódzki Dom Kultury, PKO Bank Polski SA, Radio Rzeszów, Niepubliczna Szkoła Muzyczna w Trzcianie, F. Kosowski, J. Matwij, Centrum Usługowe PAWTOM Rzeszów i inni. Szczególne podziękowania należy przekazać na ręce troskliwego gospodarza Festiwalu ks. prał. Stanisława Tomkowicza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Łączna kwota wsparcia, przekazana przez Caritas Polska na projekty służące pomocy uchodźcom poza granicami Polski, zrealizowane od 2017 r. wynosi 20,5 mln zł – poinformowała organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję