Reklama

Z urzędu biskupa sandomierskiego

Rok Rodziny się nie kończy...

Niedziela sandomierska 48/2005

Żyjemy w czasach konfrontacji Bożych wartości z nowoczesnością, która często unosi się na falach zła. Jesteśmy świadkami wielu ataków na małżeństwo i rodzinę. Pragnieniem pewnych kół i środowisk jest zniszczenie tej instytucji ustanowionej przez Stwórcę. Długotrwałe i bardzo silne ataki na rodzinę wyrządziły jej wiele krzywdy.
Wiele osób, grup społecznych i środowisk, widząc te zagrożenia, włączają się w dzieło ratowania i odrodzenia rodziny.
W tym kierunku również zmierzała inicjatywa bp. Andrzeja Dzięgi, gdy 28 listopada 2004 r., w I Niedzielę Adwentu, otwierał w katedrze sandomierskiej Diecezjalny Rok Rodziny. Myśl Pasterza podjęli nie tylko kapłani, ale również poszczególne zespoły katolików świeckich. Nie sposób je w tej chwili przywołać. Na to przyjdzie czas. Należy jednak z mocą podkreślić udział w Roku Rodziny młodzieży i dzieci wraz z ich wychowawcami i opiekunami.
W wigilię uroczystości Chrystusa Króla (19 listopada 2005 r.) Ksiądz Biskup dokonał liturgicznego zamknięcia Roku Rodziny w sandomierskiej bazylice katedralnej. Nastąpiło to w otoczeniu kapłanów, katechetów i katechetek, rodziców i młodzieży zrzeszonych w różnych grupach, stowarzyszeniach i ruchach.
Rok Rodziny jednak się nie kończy. Poznawszy dokładniej religijny wymiar małżeństwa i rodziny, jak również i niebezpieczeństwa, Pasterz Diecezji podejmuje dzieła, które będą nie tyle trwałym pomnikiem, co kontynuacją rozpoczętego dzieła.
Wśród inicjatyw na czoło wysuwa się powołanie Diecezjalnego Centrum Pomocy Rodzinie i Studiów nad Problemami Rodziny, z siedzibą w Sandomierzu przy pl. św. Wojciecha 4. Zadaniem tego Centrum będzie niesienie wielorakiej pomocy rodzinom, tj. kształcenie pracowników Duszpasterstwa Rodzin i poradnictwa indywidualnego, czy dokształcanie rodziców i wychowawców.
Podobne dzieło - Ośrodek Wsparcia Rodziny - zostało ustanowione w Jędrzejowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego.
Ponadto bp Andrzej Dzięga postanowił, „aby w większych ośrodkach diecezji sandomierskiej utworzyć Poradnie Rodzinne wielozadaniowe - integracyjne, jako trwały owoc Roku Rodziny. Zadaniem tych poradni będzie niesienie różnorodnej pomocy rodzinom, a szczególnie udzielanie porad rodzinom przeżywającym trudności w życiu małżeńsko-rodzinnym, rodzinom patologicznym. W poradni będą pełnić dyżury: prawnik kanonista, prawnik - specjalista z zakresu prawa polskiego, psycholog, pedagog, lekarz, doradczyni-doradca życia rodzinnego i duszpasterz.
Dotychczasowe Poradnie Parafialne Życia Rodzinnego, w których z zasady pełnią dyżury jedynie doradcy i doradczynie życia rodzinnego, otrzymują nazwę Punkty Konsultacyjne Poradnictwa Rodzinnego. Ich celem będzie w dalszym ciągu przygotowanie do małżeństwa i pomoc małżonkom w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa” (Z Dekretu Księdza Biskupa).
Nowe Poradnie Rodzinne zostały powołane w następujących miejscowościach: Ostrowiec Świętokrzyski (parafia św. Michała), Łagów Opatowski, Opatów, Staszów (parafia św. Barbary), Połaniec, Ożarów, Sandomierz, Annopol, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko (parafia św. Józefa), Ulanów i Janów Lubelski.
Wszystkie trzy decyzje zostały podjęte na zakończenie Diecezjalnego Roku Rodziny, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla (19 XI 2005). Jest to wyzwanie dla szerokiego wolontariatu, zwłaszcza specjalistów, którzy podejmą posługę w tych poradniach, jak i dla samych rodzin, szczególnie tych, które, przeżywając trudności, zechcą skorzystać z pomocy, jaką proponuje im Kościół sandomierski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję