Reklama

Pomoc misjom

W misyjną niedzielę (21 października 2001 r.) przy kościele Ojców Franciszkanów w Sanoku odbył się wielki kiermasz, którego dochód przeznaczony został na cel pomocy misjom i misjonarzom pracującym w Ameryce Południowej, Azji i Europie.

Wszystkie imprezy kulturalne, artystyczne, a także loteria fantowa trwały od wczesnych godzin rannych do wieczora i gromadziły dużą liczbę uczestników, którzy poprzez dobrowolne ofiary pragnęli włączyć się w dzieło "głoszenia Ewangelii w różnych stronach świata" .

Do tego misyjnego, świątecznego dnia przygotowywano się w sposób szczególny. Pod czujnym okiem gwardiana klasztoru - o. Stanisława Glisty - kapłani i świeccy, wspólnoty i duszpasterstwa parafialne, dorośli, młodzież i dzieci, przygotowywali atrakcyjny program. Swoistym przebojem kiermaszu stał się chleb będący ważnym symbolem sytości, dobra i jedności chrześcijańskiej. Dzięki zaangażowaniu pań z Sekcji Liturgicznej: Ireny Skórskiej, Elżbiety Górskiej oraz z III Zakonu św. Franciszka: Jadwigi Jurewicz, Kazimiery Kucharskiej i Wiktorii Kowalczyk, dzieci i młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 1 rozprowadzała estetycznie przygotowane pieczywo.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż każdy został obdarowany smacznym chlebem "Dziadka Michała", który znana w Sanoku z dobrych wypieków piekarnia Jadczyszyn ofiarowała na cel pomocy misji w ilości 2500 bochenków. Rozdawane przy kościele franciszkańskim pieczywo cieszyło się dużym uznaniem wśród sanoczan.

Lektorzy i ministranci: Krzysztof Banach, Stanisław Kowalczyk, Marcin Junik, Konrad Winiarz, Marcin Łuczycki, Paweł Holizna, Maciej Adamski oraz Paweł Łękawski zorganizowali stoisko ze świecami i zniczami. Z dobrym rezultatem zachęcali wiernych do kupna zniczy po atrakcyjnych cenach. Natomiast dzieci ze świetlicy: Natalia Chmielewska, Kasia Józefczyk, Basia Szuryn i Iza Konieczko oferowały do sprzedaży stroiki i skalne ogródki, które, pod kierunkiem s. Bożeny Wilman i Haliny Bursztyn, wykonały podczas swoich plastycznych zajęć. Wiele osób dorosłych skorzystało w kawiarence "U Mnicha" z możliwości zmierzenia sobie ciśnienia tętniczego, o co zadbały pielęgniarki: Elżbieta Bąk i Monika Dymińska. Wokół ich stoiska zebrał się spory tłum dzieci i widzów.

Ważnym punktem kiermaszu misyjnego był występ muzyczny młodzieży szkolnej z misyjnego koła, oazy i franciszkańskiej scholi. Młodzi wykonawcy: Karolina Skrzypska, Joanna Biega, Olga Gruber, Kinga Pielech i Marcin Junik zaśpiewali popularne piosenki religijne, za co nagrodzono ich brawami. Obok występów artystycznych zaprezentowano wszystkie prace konkursowe w dwóch kategoriach: rysunku oraz modlitwy o pokój. Jury w składzie: o. Marek Daukszewicz, s. Danuta Koralewicz, Jacek Szuba, Bożena Marek i Józef Jakubowski nagrodziło najlepsze prace uczniów kilku klas Szkoły Podstawowej nr 1.

Wyniki: Kategoria rysunku "Misje": I - Karolinia Nowosielska, II - Iwona Kubit, Magda Wojtas, III - Małgorzata Pastuszak i Patrycja Longawa. Kategoria "Modlitwa o pokój": I - Joanna Rabczak, Dominika Kafara, II - Karolina Nowosielska, Natalia Biodrowicz, III - Barbara Kobylakiewicz, Paweł Galant, Wyróżnienie - Patrycja Longawa.

Jednak największą popularnością podczas misyjnego kiermaszu cieszyła się loteria fantowa, którą wiele dni wcześniej przygotowała Wspólnota Dominikańska. W tym roku było 3 tysiące losów w cenie 2 zł. Można było wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. kolorowy telewizor, radiomagnetofon, aparaty fotograficzne, odzież, walkmany, żelazka, hulajnogę, zabawki, przybory do pisania i ogrom słodyczy. Oczywiście każdy los był "pełny", zawsze można było coś wygrać - bodaj domowe ciastko do kawy, obrazek lub czekoladowy cukierek. Wszyscy, dzieci i dorośli wybornie się bawili, kupowali losy, wyrażali swoją radość i wdzięczność dla organizatorów za przygotowanie misyjnej niedzieli.

Przy loterii fantowej, która trwała najdłużej, zaangażowała się duża część członków Wspólnoty Dominikańskiej z opiekunem o. Witoldem Pobiedzińskim. Przy bębnie - "maszynie" mieszającej losy trudzili się na zmianę: Ewa Sasko, Gienia Anczakowska, Janina Sobol, Małgorzata Grzadziel, Henryk i Piotr Fabian. Przy wydawaniu losów: Jadwiga Subik, Gniewko i Wiesław Więcek oraz Krzysztof Drozd. Loterię fantową uzupełniała praca Agaty Paduli w kawiarence "U Mnicha", gdzie wydawano domowe wypieki. Ogółem zebrano kwotę 6227 zł, z czego z loterii fantowej około 5000 zł. Po odliczeniu wszystkich płatności związanych z organizacją na misje przekazaliśmy 4227 zł.

Wszystkim organizatorom, współtwórcom, sympatykom i ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za dar serca, modlitwy i wspólną radość we wspieraniu franciszkańskich placówek misyjnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję