Reklama

Dumając nad znaczeniem słów

Niedziela włocławska 47/2001

To słowo z Boskiego świata pochodzi i kryje w sobie taką siłę, że rzuca człowieka na kolana. Już w prajęzyku na terenie indoeuropejskim przez słowo GOD rozumiano bóstwo, które jest panem czasu. Ślady tej nazwy mamy m. in. w języku angielskim: GOD i niemieckim: GOTT, ponadto występuje ona jako rdzeń wielu wyrazów.

I tak czas, który Bóg udziela człowiekowi, odmierzamy rytem lat, nazywanych po rosyjsku GOD, a mniejsze jednostki zwiemy po polsku GODZINAMI. Te słowa są hołdem złożonym Temu, kto dzierży w swym ręku pełnię czasu.

Boska nuta dźwięczy również w radosnych momentach życia, kiedy to dwoje ludzi łączy z sobą daninę czasu przez Boga wydzieloną, by wspólnie wypełnić go treścią, wzajemną pomocą i miłością. Przeżywamy wtedy GODY weselne i ich rocznice jubileuszowe: gody srebrne, złote, diamentowe.

Wspólny czas - to zjednoczenie myśli i działania. Gdy ludzie podejmują je szczerze, sam Bóg staje się gwarantem UGODY i architektem ZGODY. Gdy Boga zabraknie, strony nie dotrzymują słowa. Święci wtedy triumfy demon NIEZGODY.

Czas dany przez Boga może człowiek dobrze wykorzystać, może czuć radość jego trwania i rozkoszować się jego treścią, gdy z niego korzysta na co dzień - WYGODA lub smak czasu jest niecodzienny, wyjątkowy, niezwykły - PRZYGODA.

W przeżyciach człowieka uczestniczy niebo i ziemia, słońce i deszcz. Wichry i pioruny słyszy on z zewnątrz i od wewnątrz. Sam Bóg ingeruje w życie człowieka, że przeżywa on słoneczną i chmurną POGODĘ, przeżywa ją nie tylko ciało, ale i dusza.

Ale najbardziej uwidacznia swe Boskie pochodzenie słowo GODNOŚĆ. Człowiek ma świadomość swej wartości, jest u niego poczucie więzi z Bogiem, domaga się szacunku dla swego Stwórcy i nie pozwala uwłaczać Jego dziełu, które jest "obrazem i podobieństwem" Boga. Mówimy wtedy, że człowiek zachowuje swoją godność, czyni coś lub odmawia z godnością. Domaga się więc szacunku i czci dla Boskich wartości, które w nim tkwią, wskazuje na swój Boski rodowód, ma świadomość zadań powierzonych przez Stwórcę.

Te trzy czynniki: rodowód, wartości i zadania określają miarę godności człowieka, mężczyzny i kobiety.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej i tętnice będą zdrowsze

2021-08-05 20:33

[ TEMATY ]

zdrowie

odżywianie

tętnice

Stock

Stan naszych tętnic pogarsza się z wiekiem. Sztywnieją, co może doprowadzić do rozwoju chorób serca. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba w starszym wieku choruje dodatkowo na otyłość. Często tacy pacjenci mają istotne trudności, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by zacząć – wystarczy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o zaledwie 200 i zacznie się ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu.

200 kalorii to m.in. trzy jajka, albo 50 g słodkich płatków śniadaniowych, trochę więcej niż jedna parówka i zdecydowanie mniej niż pączek (który ma ich około 350).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję