Reklama

Kalendarium

Skorowidz 2005 roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A - „Ad limina Apostolorum”, czyli wizyta biskupów w Wiecznym Mieście zawsze ma na celu złożenie Ojcu Świętemu sprawozdania ze stanu swoich diecezji. Dla abp. Stanisława Nowaka i bp. Jana Wątroby nawiedzenie „progów apostolskich” (od 28 listopada do 3 grudnia) było także czasem doświadczenia prawdy o Kościele - jednym, świętym, powszechnym i apostolskim.

B - Benedykt XVI - takie imię wybrał dla siebie kard. Józef Ratzinger wybrany 19 kwietnia na 265. papieża w historii Kościoła. „Po wielkim Papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie - prostego i skromnego pracownika winnicy Pana” - mówił bezpośrednio po zakończonym konklawe nowy Ojciec Święty. Po ogłoszeniu wyników w wywiadzie dla Niedzieli abp Stanisław Nowak powiedział: „Mądrość, wierność i pokora Benedykta XVI dają nadzieję i radość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

C - Caritas nieustannie świadczy pomoc, dzięki której potrzebujący mogą przetrwać najtrudniejsze momenty życia (dożywianie dzieci, akcja chleb, pomoc bezdomnym). W ubiegłorocznej działalności archidiecezjalnej Caritas wymienić należy m. in.: posiłek wielkanocny na placu katedralnym (w którym uczestniczyło ok. 1800 osób), letni wypoczynek (dla prawie 700 młodych) i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

D - Diecezjalny Kongres Eucharystyczny odbył się w ogłoszonym przez Jana Pawła II Roku Eucharystii. Hasłem Kongresu było błaganie: Panie, zostań z Ludem Bożym Archidiecezji Częstochowskiej. W historii naszego Kościoła partykularnego już po raz ósmy w tak uroczystej formie pogłębiano wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez wykłady, dyskusje, a przede wszystkim adoracje, procesje eucharystyczne i Msze św. W Roku Eucharystii na terenie archidiecezji utworzono kilka nowych kaplic z całodziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

F - Festiwale, konkursy piosenek, koncerty - są modlitwą, dziełem charytatywnym, promocją wartości chrześcijańskich i wzbogacaniem życia kulturalnego regionu. Zorganizowano ich wiele, były to m.in.: IX Archidiecezjalny Konkurs Kolęd - Stajenka 2005, koncert „2TM2,3” (parafia pw. św. Józefa w Częstochowie), koncerty charytatywne Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (na potrzeby Caritas), „Gangu Marcela” i Haliny Frąckowiak (dla Domu dla Chłopców Sióstr Obliczanek), Agaty Marcewicz-Szymańskiej z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej (akcja Hospicjum to też życie).

Reklama

I - „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” (Mk 16,15) - wypełnienia tego polecenia Chrystusa podjął się ks. Dariusz Chałupczyński, który w październiku wyjechał do pracy duszpasterskiej w Kamerunie w Afryce. Uroczystościom posłania misyjnego w rodzinnej parafii ks. Dariusza w Szczytach przewodniczył abp Stanisław Nowak. Obecnie na misjach pracuje 8 kapłanów i 3 osoby świeckie z naszej archidiecezji.

J - Jubileusz 80-lecia diecezji częstochowskiej przeżywany był w październiku i wraz z VIII Archidiecezjalnym Kongresem Eucharystycznym wpisany był w obchody zakończenia Roku Eucharystii. „Dziś w 80. rocznicę istnienia diecezji częstochowskiej zawierzamy się Tobie, Maryjo - modlił się przed wizerunkiem Czarnej Madonny w godzinie Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Nowak. Diecezja Częstochowska od początku była diecezją maryjną, a o rozwój kultu maryjnego troszczył się już pierwszy jej pasterz bp Teodor Kubina, jak i jego następcy. Również ja przybyłem, aby powiedzieć, że jesteśmy przy Tobie, pamiętamy i czuwamy”.

K - Koronacji obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła 28 maja dokonał kard. Stanisław Nagy, jako urzeczywistnienie dekretu Jana Pawła II z grudnia 2003 r. Przez obrzęd koronacji wspólnota Ludu Bożego uznaje Najświętszą Maryję Pannę za Królową i wzywa Jej wstawiennictwa. Służebnica Pańska uczestniczy w królowaniu Syna, a Jej wyniesieniem królewskim nie przestaje być chwała służenia. „Ta koronacja to wielki dar Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież jakby testamentalnie poleca nam drogę zdrowej i mocnej maryjności prowadzącej nas zawsze do Chrystusa” - napisał abp Stanisław Nowak.

Reklama

L - Listy Pasterskie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego towarzyszą wiernym w duchowym przeżywaniu drogi Kościoła. W tym roku Pasterz napisał: o adoracjach eucharystycznych (z racji Roku Eucharystii), o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (na Wielki Post), po odejściu umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II (6 kwietnia), o pielgrzymowaniu i przyjmowaniu pielgrzymów (na sierpień 2005 r.), przed rozpoczęciem katechezy przygotowującej do życia w rodzinie (15 września), na 80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny (20 października), o chrześcijańskim obowiązku przywracania nadziei oraz zapowiadający rok 2006 czasem odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu (na Adwent 2005 r.).

M - „Mater Verbi” jest nagrodą uznającą wkład osób lub instytucji w apostolat Słowa Bożego przez propagowanie czytelnictwa Tygodnika Katolickiego Niedziela i jego kolportaż. Medale „Mater Verbi” wręcza redaktor naczelny - ks. inf. Ireneusz Skubiś podczas Pielgrzymki Czytelników i Pracowników Niedzieli na Jasną Górę. 17 września nagrodzone zostały 54 osoby.

N - Neoprezbiterzy sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjęli z rąk abp. Stanisława Nowaka 14 maja. W tym roku było ich 8. Patronem rocznika jest św. o. Pio. Z jego modlitwą w sercach młodzi księża poszli służyć ludowi: „Jezu, (...) obym wraz z Tobą był dla świata drogą i prawdą, i życiem, a dla Ciebie był świętym kapłanem, doskonałą ofiarą”. Kościół częstochowski liczył wówczas 682 kapłanów diecezjalnych.

O - Obrona Jasnej Góry miała miejsce 350 lat temu. 26 grudnia zakończyły się trwające przez cały rok obchody jubileuszowe. Z tej racji organizowane były sympozja, konkursy, wystawy.

Reklama

P - Pielgrzymka stanowi rekolekcje w drodze. Jak każdego roku było ich bardzo wiele. Na 26 sierpnia przybywa do swojej Matki prawie cała archidiecezja. Ponadto wymienić należy: pielgrzymkę z Pajęczna do Rzymu w ramach przygotowań do koronacji obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła (15-24 kwietnia), do Grecji - śladami św. Pawła zorganizowaną przez Centrum Duchowości „Święta Puszcza” i Wydział Duszpasterstwa Rodzin (27 kwietnia - 7 maja), do Grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela (14-29 września), kapłanów na Jasną Górę (5 listopada).

R - Rodzina jako wspólnota życia i miłości powołana jest do przyjęcia daru nowego życia i wychowania dzieci, czyli zapewnienia im pełnego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. Refleksji nad rodziną oraz rozważaniu tajemnicy Bożej obecności pod postaciami eucharystycznymi służyły IV Dni Rodziny w Częstochowie, odbywające się w dniach 12-18 września. Dni Rodziny oraz festyny odbywały się również w Radomsku i Myszkowie oraz w wielu szkołach. W organizację spotkań zaangażowali się: Domowy Kościół, słuchacze Studium Życia Rodzinnego i Specjalistyczne Poradnie Rodzinne.

S - Spotkanie Młodych w Kolonii, któremu przewodniczył Benedykt XVI, jak zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem Polaków. Wzięło w nim udział ok. 20 tys. pielgrzymów z Polski, w tym z archidiecezji częstochowskiej. Młodzi Kościoła częstochowskiego uczestniczyli także w Europejskim Spotkaniu Młodych w Mediolanie. Dzięki takim spotkaniom jego uczestnicy doświadczają Kościoła, który jest ciągle młody i żywy. To szkoła wiary, w której młodzi uczą się powiedzieć „tak” zarówno Bogu, jak i Kościołowi.

Ś - Śmierć dwóch wielkich autorytetów duchowych - Jana Pawła II i brata Rogera bez wątpienia przejdzie do historii Kościoła. Obaj kochali młodych i cieszyli się ich miłością. Zarówno w Światowych Dniach Młodzieży zainicjowanych przez Papieża Polaka, jak i Europejskich Spotkaniach Młodych, zwanych Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię licznie uczestniczyła młodzież naszej archidiecezji.

Reklama

T - Towarzystwo Teologiczne przyznało abp. Stanisławowi Nowakowi medal „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego”. Podczas uroczystości (15 lutego w Krakowie), w której uczestniczyli m.in. kard. Franciszek Macharski oraz biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej i częstochowskiej, podkreślono bogactwo twórczości teologicznej Nagrodzonego i jego wkład w działalność częstochowskiego oddziału PTT.

W - Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od nauki szkolnej. W lipcu i sierpniu na koloniach letnich zorganizowanych przez Akcję Katolicką odpoczywało 720 dzieci i młodzieży (wśród nich wiele z rodzin z trudnościami materialnymi). „Kolonie Akcji Katolickiej oparte są na programie ewangelizacyjnym, sprzyjają rozwijaniu zdolności, pracy nad wadami oraz umożliwiają doświadczenie ciepła i akceptacji” - zapewnia ks. prał. Jarosław Sroka.

Z - „Z ufnością i miłością kroczyć za Jezusem” - pod takim hasłem archidiecezja częstochowska przeżywała w czerwcu peregrynację relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Święta żyjąca w II połowie XIX w. zapewniała, że pobyt w niebie poświęci na pomoc ludziom na ziemi. Miejsca modlitwy, gdzie dotarły relikwie (w Zawierciu, Wieluniu, Radomsku i Częstochowie) tłumnie wypełnione były wiernymi. Za wstawiennictwem pokornej Karmelitanki błagali oni o łaski, o których wyproszeniu u Boga zapewniała, nazywając „deszczem róż”.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję