Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Dębsku
Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Dekanat: mławski
Miejscowości: Budy Garlińskie, Dębsk, Niemyje Nowe, Niemyje Stare, Nieradowo, Sławogóra Nowa, Sławogóra Stara, Wola Dębska
Proboszcz: ks. Andrzej Majewski
Katechetka: Jolanta Kowalska
Organista i zakrystian: Andrzej Żbikowski
W parafii działają: lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (4), parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, asysta procesyjna, redakcja kroniki parafialnej, schola „Dzwoneczki Maryi”
Z parafią współpracują: Szkoła Podstawowa w Dębsku, Gimnazjum w Szydłowie, władze samorządowe
Msze św. w niedziele (w kościele parafialnym): 9.00, 12.00
W adaptowanej kaplicy w Sławogórze Starej: 10.30
Charakterystyka parafii
Reklama
Krótką historię dębskiej wspólnoty przybliżył jej proboszcz ks. Andrzej Majewski w wizytacyjnym sprawozdaniu, jakie złożył podczas spotkania z grupami duszpasterskimi. Przypomniał, że parafia została erygowana w 1981 r. i powstała niemal w całości z parafii Szydłowo, tylko jedna wieś została wydzielona z parafii Grudusk. Pierwszym proboszczem, jednocześnie budowniczym kościoła i plebanii był ks. Jan Włoczewski, który bardzo energicznie podjął powierzone mu zadania. Już w 1983 r., a więc zaledwie 2 lata od powstania parafii, nastąpiła konsekracja świątyni i poświęcenie plebanii.
Obecnie wspólnota liczy 910 mieszkańców. Na terenie parafii mieszkają 3 rodziny niekatolickie. Parafianie utrzymują się głównie z rolnictwa, część dojeżdża do pracy do pobliskiej Mławy, są też jednak tacy, którzy zatrudnienie znaleźli dopiero w Warszawie. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, w wielu domach panuje trudna sytuacja materialna, często oparciem dla rodzin są dziadkowie, którzy wspomagają swoje dzieci i wnuki ze skromnych emerytur. Życie w parafii skupia się wokół kościoła i szkoły, położonych zresztą w bezpośrednim sąsiedztwie, co znacznie ułatwia współpracę i jest dodatkowym walorem, jeśli idzie o kwestie wychowania dzieci i młodzieży.
Wierni dość dobrze uczestniczą w życiu parafii. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii waha się od 30 do 40%. Dobrze uczęszczane są rekolekcje, a także nabożeństwa okresowe. W październiku 2005 r. w nabożeństwie różańcowym brało udział codziennie ok. 150 osób. Ciekawostką jest fakt, że w Wielkim Poście nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest nie tylko w kościele, ale też w poszczególnych wsiach. Na przełomie wiosny i lata odbywa się poświęcenie pól. W każdy piątek odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Każdego 13. dnia miesiąca odbywa się procesja fatimska.
Jak podkreślił Duszpasterz, w parafii opieką otacza się ludzi chorych i cierpiących, co wyraża się m.in. w dość częstych wezwaniach kapłana z posługą sakramentalną. W Światowy Dzień Chorego organizowane jest specjalne nabożeństwo dla chorych połączone z namaszczeniem i błogosławieństwem cierpiących Najświętszym Sakramentem.
W życie parafialne angażują się dzieci. „Niemal każde dziecko szkolne ma do spełnienia jakieś zadania w parafii” - mówił Ksiądz Proboszcz, podkreślając również dobrą współpracę ze szkołą.
Wśród problemów trapiących wspólnotę Duszpasterz wymienił rozkładający życie wielu rodzin alkoholizm, a także słabe zaangażowanie niektórych wiernych w życie parafii. Przyznał też, że lepsza mogłaby być frekwencja na Eucharystii, zwłaszcza w dni powszednie.
Duszpasterstwo
Reklama
Duszpasterską działalność parafii zaprezentowały działające we wspólnocie grupy. Jest wśród nich licząca 12 osób rada parafialna, do której zadań należy m.in. ustalanie kolejności i konieczności wykonania różnych prac, a także sposobów pozyskiwania funduszy. Członkowie rady pomagają w przygotowaniu ołtarzy na Boże Ciało, a także współorganizują dożynki, festyn parafialny (dochód z festynu przeznaczony jest na wyjazdy wakacyjne dzieci i zakup sprzętu sportowego), poświęcenie pól, zbiórkę na remonty i systematyczne upiększanie świątyni. Działania tego gremium wspierają władze samorządowe.
Od października 2003 r. w parafii działa Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, skupiające 20 uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej i 10 z Gimnazjum w Szydłowie. Pieczę nad dziełem sprawuje katechetka Jolanta Kowalska. Członkowie PDMD spotykają się raz w miesiącu, w Tygodniu Misyjnym odmawiają Różaniec w intencji misjonarzy, w uroczystość Trzech Króli mają natomiast specjalną Mszę św.
Troska o piękno procesji to domena liczącej ponad 50 osób asysty, do której należą kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci. Członkowie asysty wciąż uzupełniają paramenty procesyjne - ostatnio zakupili m.in. obraz św. Krzysztofa.
O liturgię dba 32 ministrantów, którzy biorą udział we wszystkich nabożeństwach, ale także w turniejach ministranckich. W rozgrywkach piłkarskich zajmowali już miejsca na podium, w 2005 r. zdobyli puchar dziekana dekanatu mławskiego.
Śpiewem wzbogaca modlitwę w świątyni schola „Dzwoneczki Maryi”, powstała w 2001 r.
Od tego czasu schola ma już za sobą nie tylko występy w rodzinnej parafii, ale także na I Dekanalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Mławie, oraz na festiwalu w Iłowie, gdzie zajęła III miejsce. Zespół koncertował razem ze słynną „Arką Noego”, gościł też w telewizyjnym programie „Ziarno”. Scholę prowadzi Kamil Rachuba, którego od 2003 r. wspomaga organista Andrzej Żbikowski.
Nieustanną modlitwą otaczają parafię 4 koła Żywego Różańca. Najstarsze z nich powstało w Dębsku jeszcze przed II wojną światową, najmłodsze działa w Sławogórze Nowej od Roku Różańca. Członkinie kół uczestniczą w modlitwach i adoracjach, troszczą się o świątynię, noszą różaniec w procesji, a także składają ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego.
Swą pracę zaprezentowała Księdzu Biskupowi także redaktorka kroniki parafialnej Jolanta Bieranowska, której pasja zaczęła się przed kilku laty, gdy wzięła udział w konkursie Moja parafia, zorganizowanym przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Pierwsza praca liczyła 10 stron, obecnie zaś kronika to 3 grube tomy, powstałe na podstawie materiałów udostępnionych przez Księdza Proboszcza i mieszkańców.
O współpracy parafii i Szkoły Podstawowej w Dębsku mówił dyrektor placówki Janusz Żuchowski, który przybliżył Księdzu Biskupowi wspólne inicjatywy obu instytucji. Należą do nich m.in.: majówki, turnieje piłki nożnej, przeglądy piosenki, a także tzw. „biała niedziela”. „Darzymy się przyjaźnią i zaufaniem, nasza współpraca jest nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna” - mówił Janusz Żuchowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dokonania materialne
Przed Mszą św. ingresową Ksiądz Proboszcz zapoznał Pasterza z materialnymi osiągnięciami parafii. W pierwszym roku pracy ks. Majewskiego zakupiono nowe dębowe meble do zakrystii, wykonano też nowe ołtarze ze złoceniami. W 2003 r. została odnowiona figura Serca Jezusowego, zakupiono także 2 obrazy maryjne, figurę św. Stanisława Kostki oraz chorągiew Matki Bożej Różańcowej. Schola została wyposażona w elektroniczne organy (był to dar od rodziców i dzieci komunijnych), zainstalowano także ogrzewanie promiennikowe. Rok 2004 przyniósł remont zakrystii i sali w podziemiach kościoła (sala otrzymała imię płockich męczenników), wykonano nową posadzkę, oświetlenie i malowanie kościoła. Na jednym ze skalnych ogródków zbudowano kapliczkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Asysta procesyjna wzbogaciła się o koronkę św. Krzysztofa i obraz św. Stanisława Kostki, schola zaś - o nowy wzmacniacz. W poważniejszych inwestycjach przy kościele parafię wspomogła gmina Szydłowo, którą kieruje wójt Wiesław Boczkowski.
W 2005 r. kościół zyskał nowe nagłośnienie (dotychczasowe zamontowano na zewnątrz, żeby nagłośnić drogę procesyjną), a także nowy wystrój prezbiterium. Złożyła się nań nowa granitowa posadzka, ambonka ze złoconym ornamentem, fotel dla celebransa i sedilia dla ministrantów. Wszystkie te prace, jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, były możliwe dzięki ofiarności parafian i pomocy diecezjalnego funduszu budowlano-remontowego.
Systematycznie uzupełniane są paramenty liturgiczne: zakupiono m.in. kilkanaście komeż, chorągiew żałobną, obrusy i bieliznę kielichową.
Przebieg wizytacji
Biskupią wizytę w Dębsku rozpoczęło spotkanie z grupami, na które do parafialnej świątyni przybyło bardzo wielu wiernych. Zwracając się do zaangażowanych w życie parafii, Ksiądz Biskup powiedział: „wy jesteście Kościołem żywym, każda z tych grup w jakimś sensie uczestniczy w tym Kościele. Wszyscy z was byli dziś jakby nauczycielami, a ja słuchałem was jak uczeń. Wsłuchiwałem się, jaką każdy z was miał satysfakcję, przemawiając. To piękne, że wyzwala się w was taki entuzjazm. Macie tu piękne tradycje i cieszę się, że je kultywujecie”.
Po spotkaniu odbyła się procesja fatimska, w czasie której został odmówiony Różaniec. Po modlitwie uczestnicy procesji wraz z Biskupem Romanem udali się na cmentarz, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę w intencji zmarłych.
Wizytację zwieńczyła Msza św. ingresowa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Przed Eucharystią Ksiądz Proboszcz poprosił Pasterza o poświęcenie dzieł materialnych dokonanych wysiłkiem parafii. W homilii Biskup Roman nawiązał do tego faktu, mówiąc: „Wasz Proboszcz właściwie dopiero zaczyna tu swoją samodzielną pracę, a już przynosi ona tak wspaniałe owoce. Serdecznie dziękuję za trud włożony w upiększenie tej świątyni, za wspieranie duszpasterskich inicjatyw oraz otwarcie całego środowiska na współpracę z parafią”.