Reklama

Rok Papieski trwa...

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 7/2006

Do tej pory w ramach obchodów Roku Jana Pawła II w Jaworznie odbyło się już kilkanaście imprez, koncertów i spotkań.

Jednym z elementów Roku Papieskiego - pogłębiającym formację i wiedzę mieszkańców miasta - są wykłady ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego.
Ks. Zwoliński jest bardzo dobrze znany w Jaworznie, przez kilka lat był bowiem wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie osiedlu Stałym. Ksiądz Profesor wygłosi cykl wykładów na tematy związane z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Prelekcje będą się odbywać w środy po Mszy św. i nowennie o godzinie 18.30 w sanktuarium na osiedlu Stałym. Oto propozycje tematów spotkań: 8 lutego - Czy własność jest święta?; 8 marca - Miłość podstawą rodziny; 19 kwietnia - Elektroniczny wychowawca; 10 maja - Patriotyzm dzisiaj; 14 czerwca - Kultura dzisiaj.
20 stycznia w Miejskim Centrum Kultury i Sportu odbył się wieczór poetycki Zatrzymany w sercu wiersza... poświęcony Janowi Pawłowi II. Podczas spotkania zaprezentowała się młodzież MCKiS: Magda Oroń, Maciej Pierzchała oraz Dominik Socha - instruktor artystyczny. Opracowaniem muzycznym zajął się Roman Jońca.
Obchodom Roku Jana Pawła II w Jaworznie towarzyszą także dzieła miłosierdzia. Najważniejszym i najbardziej kosztownym jest budowa hospicjum stacjonarnego. Na sesji Rady Miejskiej w Jaworznie w sierpniu ub.r. została podjęta uchwała w sprawie nabycia w formie darowizny udziału w nieruchomości stanowiącej własność Hospicjum Homo Homini przy ul. Grunwaldzkiej 30. W październiku podpisany został akt notarialny przejęcia nieruchomości, który ostatecznie umożliwi gminie poniesienie wydatków inwestycyjnych w budynku hospicjum. Po zakończeniu remontu gmina odda swój udział w użyczenie na rzecz Hospicjum Homo Homini na 20 lat. Miasto kontynuuje również rozmowy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w zakresie utworzenia w obecnym budynku stowarzyszenia hostelu z myślą o osobach samotnych i upośledzonych umysłowo. W ramach Roku Jana Pawła II została powołana grupa zajmująca się koncepcją budowy muzeum Jana Pawła II, które będzie gromadzić pamiątki związane z Ojcem Świętym, a także będzie pełnić funkcje centrum edukacyjno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży. Muzeum posiada już koncepcję projektową przygotowaną przez architekta Tomasza Göttla. Fundusz społeczny to kolejny pomysł utworzenia zaplecza pomocowego z myślą o dożywianiu oraz kształceniu dzieci i młodzieży z terenu Jaworzna. Temat realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świadectwo wiary

2019-10-14 12:52

Urszula Buglewicz

Paweł Wysoki

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Chmielu świętowała 90-lecie powstania. Z tej okazji dziękczynnej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Jedna z najmniejszych wspólnot w naszej diecezji, licząca niewiele ponad 700 osób, kanonicznie została powołana 1 października 1929 r. Parafia powstała dzięki staraniom mieszkańców Chmiela oraz ks. Jana Bednarka z Krzczonowa. Za zgodną bp. Mariana Leona Fulmana już wiosną 1929 r. zaczęto wznosić kościół, który dla kolejnych pokoleń stał się najważniejszym domem, miejscem spotkania z Bogiem i ludźmi. Dziś świątynia zbudowana modlitwą i pracą dawnych mieszkańców Chmiela jest dumą i chluba parafii.

Blisko Chrystusa

- Parafia jest miejscem dawania świadectwa miłości, jej codziennego praktykowania. Od 90 lat tutejsi mieszkańcy starają się sprostać tym słowom przez miłość do Matki Bożej Częstochowskiej, która prowadzi nas do Jezusa - mówił proboszcz ks. Wiesław Szachun. Kapłan, który dopiero od kilku miesięcy przewodzi miejscowej wspólnocie, szczególnie docenia rolę swych poprzedników, którzy wraz z wiernymi dbali o duchowe i materialne piękno parafii. - Jesteśmy małą wspólnotą, ale wciąż się rozwijamy. Dziękuję wszystkim, którzy troszczyli się o naszą małą ojczyznę; tym dla których parafia była i jest miejscem realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego - dziękował Ksiądz Proboszcz. Wraz z wiernymi prosił o modlitwę i pasterskie błogosławieństwo, by przez kolejne lata parafianie z Chmiela trwali w łączności z Chrystusem i Kościołem.

Czas radości

Święto zgromadziło parafian i gości, wśród których obecna była Magdalena Sałek - Lewczyk, wójt gminy Jabłonna. W imieniu władz samorządowych dziękowała wspólnocie za dziesięciolecia zaangażowania i pracy dla dobra całej społeczności. Wśród uczestników jubileuszowej Eucharystii wyróżniali się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, sołtysi poszczególnych wiosek, radni oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Szczególne miejsce zajmowała młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Młodzi parafianie wobec abp. Stanisława Budzika i całej wspólnoty złożyli wyznanie wiary oraz deklaracje przystąpienia do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Radość świętowania podkreślała gra organów, które stały się jubileuszowym darem parafian i ofiarodawców. Podczas Liturgii poświęcił je Metropolita Lubelski, by służyły modlitwie i uwielbieniu Boga.

Najważniejsza cząstka

- Wasza wspólnota parafialna idzie za Chrystusem już 90 lat. Wasi przodkowie wybudowali świątynię pw. Matki Bożej Częstochowskiej; wyposażali ją i odnawiali, by była piękna - mówił abp Stanisław Budzik. - Kościół jest domem Bożym, w którym można Boga chwalić, dziękować Mu i prosić; miejscem eucharystycznego zgromadzenia całej wspólnoty parafialnej. Dziś dziękujemy Bogu za to, że w tej świątyni dokonało się tyle duchowego dobra poprzez łaskę sakramentów; za to, że jesteśmy parafią, czyli wspólnotą stanowiącą najmniejszą, ale najważniejszą cząstkę Kościoła. Naszym zadaniem jest wiarę wyznawać, bronić jej i wędrować ziemskimi drogami ku świętości - nauczał Pasterz. Świętującej rocznicę powstania parafii wspólnocie Ksiądz Arcybiskup życzył, by wszyscy jej członkowie z godnością nosili imię chrześcijanina, które zobowiązuje do wyznawania wiary, życia według niej i apostolstwa pozwalającego jak najwięcej ludzi zaprosić do wspólnoty Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem