Reklama

Rok Papieski trwa...

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 7/2006

Do tej pory w ramach obchodów Roku Jana Pawła II w Jaworznie odbyło się już kilkanaście imprez, koncertów i spotkań.

Jednym z elementów Roku Papieskiego - pogłębiającym formację i wiedzę mieszkańców miasta - są wykłady ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego.
Ks. Zwoliński jest bardzo dobrze znany w Jaworznie, przez kilka lat był bowiem wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie osiedlu Stałym. Ksiądz Profesor wygłosi cykl wykładów na tematy związane z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Prelekcje będą się odbywać w środy po Mszy św. i nowennie o godzinie 18.30 w sanktuarium na osiedlu Stałym. Oto propozycje tematów spotkań: 8 lutego - Czy własność jest święta?; 8 marca - Miłość podstawą rodziny; 19 kwietnia - Elektroniczny wychowawca; 10 maja - Patriotyzm dzisiaj; 14 czerwca - Kultura dzisiaj.
20 stycznia w Miejskim Centrum Kultury i Sportu odbył się wieczór poetycki Zatrzymany w sercu wiersza... poświęcony Janowi Pawłowi II. Podczas spotkania zaprezentowała się młodzież MCKiS: Magda Oroń, Maciej Pierzchała oraz Dominik Socha - instruktor artystyczny. Opracowaniem muzycznym zajął się Roman Jońca.
Obchodom Roku Jana Pawła II w Jaworznie towarzyszą także dzieła miłosierdzia. Najważniejszym i najbardziej kosztownym jest budowa hospicjum stacjonarnego. Na sesji Rady Miejskiej w Jaworznie w sierpniu ub.r. została podjęta uchwała w sprawie nabycia w formie darowizny udziału w nieruchomości stanowiącej własność Hospicjum Homo Homini przy ul. Grunwaldzkiej 30. W październiku podpisany został akt notarialny przejęcia nieruchomości, który ostatecznie umożliwi gminie poniesienie wydatków inwestycyjnych w budynku hospicjum. Po zakończeniu remontu gmina odda swój udział w użyczenie na rzecz Hospicjum Homo Homini na 20 lat. Miasto kontynuuje również rozmowy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w zakresie utworzenia w obecnym budynku stowarzyszenia hostelu z myślą o osobach samotnych i upośledzonych umysłowo. W ramach Roku Jana Pawła II została powołana grupa zajmująca się koncepcją budowy muzeum Jana Pawła II, które będzie gromadzić pamiątki związane z Ojcem Świętym, a także będzie pełnić funkcje centrum edukacyjno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży. Muzeum posiada już koncepcję projektową przygotowaną przez architekta Tomasza Göttla. Fundusz społeczny to kolejny pomysł utworzenia zaplecza pomocowego z myślą o dożywianiu oraz kształceniu dzieci i młodzieży z terenu Jaworzna. Temat realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słowo Biskupa Świdnickiego w związku z tragiczną śmiercią śp. Kristiny

2019-06-16 15:44

Bp Ignacy Dec

Drodzy diecezjanie,
wszyscy jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tragiczną śmiercią śp. Kristiny należącej do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Jako wspólnota diecezjalna przekazujemy wyrazy współczucia pogrążonej w bólu najbliższej rodzinie. Zapewniam o swojej modlitwie w intencji śp. Kristiny i Jej bliskich.

Ks. Sławomir Marek

Bardzo proszę, by we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę w ramach modlitwy wiernych włączyć intencję za śp. Kristinę i Jej rodzinę.

Niech Bóg, Źródło życia i nadziei udzieli pogrążonym w żałobie siły i pociechy w tym trudnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem